http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/imprezy/2014/Dzieciaki_z_Pragi_buduja_rowery/DzieciakiBudujaRoweryZdj_1.jpg

Czasem pojawiają się takie inicjatywy, obok których nie można przejść obojętnie. Jeżeli dodatkowo dotyczą one dzieci i rowerów to zasługują na duża uwagę z naszej strony (strony team29er :) i nie tylko). Inicjatywa jest wprawdzie lokalna i dotyczy dzieci z warszawskiej Pragi, ale pomóc może każdy.

Piotr Wrotek


Chodzi o pomoc w realizacji warsztatów dla dzieci, na których to m.in. będą budowane rowery. Jak my możemy pomóc? Możemy m.in. podesłać organizatorom to, co kiedyś odłożyliśmy do pudełek „przyda się”, a dzieciaki mogą tego użyć do budowania własnych rowerów. Jeżeli macie całe rowery, ramy, osprzęt, którym możecie się podzielić to nie wahajcie się tego użyć w szczytnym celu.


Organizatorami imprezy są tzw. pedagodzy ulicy, którzy pracują z dziećmi i ich rodzinami bezpośrednio w miejscach, gdzie dzieci przebywają. Docierają na ulicę, podwórka i klatki schodowe, starają się w pozytywny sposób odciągnąć dzieciaki od szarości tego świata. Jednego z nich poznałem na naszych lokalnych, nizinnych maratonach. Świetny gość. Tyle ode mnie, a poniżej głos oddaje organizatorce warsztatów:

Szukamy młodzieżowych rowerów lub części rowerowych dla dzieciaków z warszawskiej Pragi Północ do realizacji wspólnego miniprojektu. Potrzebujemy w szczególności ramy (lub małe ramy dla dorosłych), każdą inną część czy CAŁY rower oraz którego już nie chcesz, nie potrzebujesz….; a także NARZĘDZIA

Dzieciaki Buduja Rowery

Projekt rowerowy będzie realizowany przez grupę około 5 dzieci w wieku 12-14 lat na przełomie 2014/15 r. i będzie polegał na wzięciu udziału w warsztatach, na których, wraz ze street workerką Joanną (ze Stowarzyszenia GPAS Praga), grupa dzieci będzie budowała własne niepowtarzalne rowery przy fachowej pomocy wybranej warszawskiej rowerowni.

Nie masz roweru, ani części, ale chcesz wesprzeć dzieciaki z Pragi, w inny sposób, może:

  • umiesz malować ramy rowerowe;
  • umiesz jeździć na monocyklu, i chcesz nas pouczyć;
  • umiesz zrobić projekty koszulek i chciałbyś z nami je zrobić;
  • znasz super trasy rowerowe;
    znasz fajne miejsca rowerowe i chciałbyś nas tam zabrać;
  • znasz podróżnika co by nam nieco opowiedział;
  • umiesz poprowadzić zajęcia ze streetartu i chcesz zrobić z nami rowerowy mural;
  • masz inny pomysł, który wpadł Ci do głowy…..odezwij się koniecznie.

Od czego się zaczęło? Podczas szkolnych wakacji 2014 w czasie naszych kolejnych zajęć mieliśmy okazję wspólnie z dzieciakami naprawić ich rowery przy wsparciu ekipy z Rowerownii Syrena (http://rowerowniasyrena.blogspot.com/; https://www.facebook.com/rowerownia.syrena ). W trakcie warsztatów okazało się, że: grupa jest bardzo zaangażowana w naprawianie rowerów i we współpracę z dorosłymi; naprawione rowery prędzej czy później będą nie do użytku; część osób nie ma aktualnie rowerów; cała grupa uwielbia dwakółka… Dzieciaki mają wspólny cel. W czasie jego realizacji chcemy go poszerzyć o kolejne wątki, tematy: malowanie rowerów, spotkanie z podróżnikami, malowanie minimuralu, nauka tricków rowerowych, ciekawe wycieczki…..

Na koniec, spotkamy się w ramach finału projektu, Zapraszamy!

Działamy !

kontakt (wszelkie pytania, co gdzie, jak, wszelkie pomysły):
Joanna Bieńkowska
792-021-413
joana.bienkowska@gmail.com lub na priv.
Przez około 2 tygodnie, w miarę możliwości, będę pomagała z transportem, odbierała części, rowery i tym podobne.....


Działania pedagogów ulicy mają na celu współpracę z dziećmi, ich rodzinami, społecznością lokalną i instytucjami pomocowymi. Ich najważniejszą misją jest docieranie do dzieci, które nie korzystają ze świetlic, klubów młodzieżowych, wolą spędzać czas na podwórkach, klatkach, w bramach czy pustostanach podejmując się przy tym wielu ryzykownych zachowań. (więcej na: http://gpaspraga.org.pl/my.php)

PS. Pierwszy sprzęt już jest :)

DzieciakiBudujaRoweryZdj 2