http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/imprezy/Kielce_Bike_Expo_2014/Kross_2.JPG

"Polacy nie gęsi i swoje targi rowerowe też mają". Baaa...nie byle jakie i nie byle gdzie - nie w stodole, tylko w Kielcach, wystawienniczym centrum Polski. W weekend zakończyły się największe w tej części starego kontynentu targi Bike-Expo 2014.

Michał Śmieszek

 

 

 

 

Jesienna impreza na stałe zagościła w naszym kalendarzu, dlatego obecność na niej była nie tylko przyjemnością, ale też obowiązkiem. I trzeba przyznać, że było warto, bowiem w tym roku wystawców pojawiło się jeszcze więcej niż w roku ubiegłym. Kielecka impreza jest jak dobre wino - z każdym kolejnym razem nabiera smaku i rumieńców. Można oczywiście narzekać, że największe firmy działające na krajowym rynku takie jak Merida, Giant, Specialized, Trek, Kelly's mają inną wizję prezentacji własnych produktów szerszej publiczności i konsekwentnie olewają jesienny jarmark, ale i tak jest oko na czym zawiesić i na jeden dzień zwiedzania czasu jest bardzo mało.

Tradycyjnie można polegać na krajowych producentach. Właściwie dominują dwie marki - KROSS i ROMET. Ten drugi powstał niczym Feniks z popiołów PRL-owskiego niebytu. Obie firmy oferują pełną gamę nowoczesnych rowerów, choć Kross wydaje się być o niewielki krok przed "pegazem" celując zdecydowanie w klasę średnią i wyższą swoimi flagowymi 29erami z karbonu i autorskimi fullami na średniej kiszce z serii Moon. Oczywiście w katalogu znajdziecie całą gamę sztywnych 650tek - odpowiedniki braci na dużym kole.

Kross 2

Kross 1

Romet odpowiada za to maratonowo-ścieżkowymi maszynami - model REY 29 oraz "plastikowymi" ścigaczami Monsoon, które w tym sezonie przeszły drobny fejs lifting. Ściga się na nich fabryczny team Rometa. Ocenę, które lepsze i ładniejsze pozostawiamy użytkownikom :) :) :).

Romet 3

Romet 1

W kategorii aluminiowych górali zarówno Kross jak i Romet idą w sumie równo. Każdy znajdzie coś dla siebie. Rometowska propozycja jest ukierunkowana bardziej na aktywną rekreację, zaś Kross idzie w kierunku sportu i sprzętu o właściwościach zawodniczych. Dla równowagi Romet zaprezentował bardzo interesującą linię jednośladów dla Pań - która naszym zdaniem wypada zdecydowanie lepiej pod względem graficznym. Tyle że jest na kole 650B. Na dodatek, Kross zrezygnował z damskich 29erów Lea B i skupił się wyłącznie na średnim kole. Ponoć 27.5" lepiej sprawdza się w przypadku naszych piękniejszych połówek niż gruba kicha. Niech obie firmy usłyszą jednak jęk zawodu piękniejszej pci - "Gdzie są nasze wielkie koła?!"

Romet 4Kross 3

Żadna z wyżej wymienionych marek nie zdecydowała się na wypuszczenie pełno-tłustych rowerów, które tak zdominowały sierpniowy Eurobike. Kross odpowiedział dyplomatycznie, że będzie bacznie obserwował trend, choć szczerze...traktuje obecną modę jako mocno przejściową i niszową. Pożyjemy zobaczymy...

Dawno na targach nie był widziana Grupa Arkus, czyli porometowskie zakłady, które w pewnym momencie dziejów zaczęły sobie całkiem nieźle poczynać. W końcu ta skromniejsza polska marka zagościła w Kielcach i zaprezentowała zgrabną kolekcję budżetowych modeli zarówno na dużym jak też na średnim kole.

 Arkus

W podobnym tonie pokazał się bardziej znany UNIBIKE z Bydgoszczy, na którego stoisku można było zobaczyć ciągle podgrzewane (ale najwyraźniej w formie i smaczne) "kotlety" - Flite 29, Fusion 29. Szczerze powiedziawszy, większą atrakcją były opony Schwalbe, zwłaszcza słynny Jumbo Jim - fatbajkowy papuć.

Unibike 2 Unibike 1

 Unibike 3

Do grona firm oferujących między innymi 29ery należy od dwóch sezonów Zasada Rowery, bardziej kojarzona z fantastycznymi i kolorywymi rowerami miejskimi. Mimo to poszukiwacze spokojnych dużych kół także znajdą coś dla siebie - Photon 29. W przyszłym sezonie najbardziej ucieszą się Panie, dla których przygotowano udane kolorystycznie modele Photon 650B. Pojawią się także góralskie pedelce z silnikiem w tylnej piaście.

Medano 2 Medano 1

 Medano 3

W Kielcach spotkaliśmy się również z marką Northtec, która konsekwentnie proponuje wielką i średnią kiszkę w całkiem atrakcyjnych cenach i z dobrym osprzętem. W sezonie 2015 nie są przewidywane rewolucyjne zmiany, szczególnie gdy rowery dobrze się sprzedawały w tym już się kończącym.

Northec 2 Northec 1

Czy są jeszcze inne polskie, poważne montownie mogące konkurować z resztą świata, albo chociaż z wyżej pokazanymi? Na razie wydaje się, że raczej średnio na jeża. Ci najwięksi dysponują nie tylko lepszym zapleczem, ale przede wszystkim pieniędzmi, które można zainwestować w nowe wzory, technologie, reklamę, etc. Tym samym łatwiej im jest się pokazać na tego typu imprezach jak targi Kielce Bike-Expo i pochwalić dopracowanymi jednośladami. Takie jest nasze zdanie na ten temat. A jakie jest Wasze?

P.S Już za minutkę już za momencik, następna część tego co działo się w mieście scyzoryków. Stay Tuned!