Formicki

Targi w Kielcach nie dają nam spokoju. Były już rowery 29, były komponenty dedykowane do Wielkich kółek. Czas najwyższy pokazać biżuterię, którą kochamy ozdabiać nasze rumaki.

Michał Śmieszek

Niemal wszyscy duzi dystrybutorzy zaprezentowali bieżącą i przyszłoroczną ofertę akcesoriów i komponentów rowerowych. Także sporo mniejszych firm pokazało ciekawostki, bez których trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie "na co dzień". Poniżej "mikroskopijny" zbiór tego, co zarejestrowała timowa lustrzanka. 

Speeder, dystrybutor kół i piast Novatec pokazał najnowsze modele na 2012 rok. Naszą uwagę przyciągneły czarno złote kołowrotki, które można adaptować do stosowanych w ramach różnych standardów haków. Spodziewamy się także gotowych zestawów kół dedykowanych do wielkiej kiszki - w tajwańskiej fabryce produkuje się dziś koła i osprzęt do każdego typu roweru.

:Novatec_1Novatec

Novatec_2

Ultra lekkie piasty niezbyt znanej marki Rotaz (Chin-Haur) można nabyć od dystrybutora z Jeleniej Góry, firmy Pro-Bike. Innowacyjny system zapadkowy w połączeniu z wagą piórkową pozwala złożyć lekkie i teoretycznie mocne kółeczka. Na pewno wielu z was kojarzy ten model pod zupełnie innym logiem. Do niedawna w fabryce Rotaza powstawały piasty American Classic. 

RotazRotaz_1

Skoro mowa o o piastach, to warto było zatrzymać sie na chwilę w angielskim obozie firmy Sturmey Archer - prawdopodobnie najbardziej znanej marki oprócz angielskiej mgły. Wielobiegowe piasty pochodzące z "jukeja" nadal mają wiernych klientów, również tych posiadających 29ery. Nota bene sam używam piasty Alfine. W ofercie Anglików pojawią się oprócz tradycyjnych kolorów wersje anodowane, co ucieszy entuzjastów tuningu. Tak samo singlowe korby będą dostępne w paru kolorach.

Sturmey Archer_1

Sturmey Archer

Rowerzyści często podróżujący po zmierzchu, zwłaszcza teraz powinni wybrać któryś z diodowych zestawów marki Moon. Księżycowe lampki zasilane są standardowym ogniwem ładowalnym, ale energia kosmiczna może pochodzić bezpośrednio z komputera, lub jakiegokolwiek urządzenia posiadającego gniazdo USB. Producent nie podaje czy układ scalony bazuje na systemie Microsoftu, czy Android.

USB Light

USB Light_1USB Light_2

Lampki są wyjątkowo solidnie wykonane. W ofercie dostępne jest także specjalistyczne oświetlenie dedykowane do nocnych jazd w terenie. Ceny są przystępne, przynajmniej w przypadku normalnych zestawów.Koszt "szperaczy" może wywołać trąbę powietrzną w portfelu.

Lemon Bike przygotował anodowaną w wielu kolorach "biżu": zaciski podsiodłowe, tytanowe zaciski piast, kapy łożysk sterowych i wiele wiele więcej.

Bizuteria

Pro-Bike za to kusił złotym łańcuchem KMC, który można założyć na szyję, przywiązać kochanka do łóżka lub zwyczajnie zamontować do roweru...

KMC

W dziedzinie anodowanych gadżetów nie powiedziano jeszcze ostatnie słowa. Tradycyjnie wdzięcznym tematem są tarcze hamulcowe, jak np te proponowane przez firmę Formicki-Bike

Formicki

Lub Ashimy dystrybuowane przez łódzki MC Sport:

Ashima_3

Ashima_4

Bikershop promuje rotory Alligator:

Alligator

Skoro jesteśmy przy tarczach, to trudno nie zauważyć coraz to nowszych i oby lepszych modeli hamulców. Cieszy bardzo postęp techniczny wśród marek kojarzonych do tej pory z segmentem low-end. Tektro pokazało lekką wersję modelu TRP, z karbonową klamką oraz nowy model Volans, który ma skutecznie nawiązać walkę z droższą konkurencją.

Tektro

Tektro VolansTektro Volans_1

Równie atrakcyjnie na stendzie wyglądała Magura

Magura

, a nieco skromniej testowane przez Team29er Ashimy PCB. Przy okazji puszczamy w eter informację, że Tajwańczycy słuchają naszych narzekań. Planowana jest zmiana konstrukcji i charakterystyki membran, tak żeby można było używać standardowych płynów DOT4. Ponadto klamka wyraźnie zesztywnieje, co odejmnie nieco modulacji i hamulce przestaną być takie gąbczaste, co było nie raz wytykane. Osobiście obecna gąbka bardzo mi odpowiada. 

Ashima

Bikershop stara się sprzedać hydrauliki firmy Gatorbrake. Trudno powiedzieć, czy mogą stać się obiektem westchnień nastolatek, lecz jeśli dobrze hamują - to mnie to nie boli.

Gatorbrake

Rowerem trzeba kierować nadal za pomocą drążka sterowego. Najlepiej w 2012 roku zakręcimy kolorywymi kierownicami, np marki SunLine

Sun Line_1

lub bardziej znanymi marki Answer:

Answer

Na stoisku BDC dostrzegliśmy las kobiecych rąk w rękawiczkach gotowych chwycić za kolorowy drążek kierownicy niczym żeglarz za handszpak...." I chwyć za handszpak i pchaj go, whey hej razem go..."

Las Rak

Eurobike z Poznania, między innymi dystrybutor SR Suntour koniecznie chce nas przyzwyczaić do kultowych siodełek Fi'zi:k, które albo się kocha albo nienawidzi. Zupełnie jak z żoną. 

Fizk

Żeby przypadkiem nie oberwać od ukochanej za te słowa lub gorsze grzeszki, koniecznie warto przyjrzeć się ofercie kasków Catlike, które chronią głowy najlepszych kolarzy na świecie. A przy okazji wyglądają miodnie....mraauuuu!

CatlikeCatlike_1

Na sam koniec wszystkie zdobyte na targach i w sklepie cenne łupy oraz nowy rower trzeba by koniecznie ukryć przed wścibskimi sąsiadami lub co gorsza rodziną nie akceptującą naszej pasji (mimo, że to przeca niska szkodliwość czynu). Tu przydadzą się z pewnością kilkuset terabajtowe do sześcianu eleganckie pokrowce na koła i rowery produkowane przez łódzki Zator. 

Zator

Zator_3Zator1

Ale nieeeeeeeee.....to nie może być koniec. W razie niepowodzenia akcji i wpadki, żona napewno zapragnie spakować się i wyprowadzić do mamy. Gdyby chciała zrobić to rowerem i przy okazji zabrać dziecko to odpowiedni komfort zapewnią wózki rowerowe. Może się okazać, że to Nam przyjdzie jednak spędzić nocleg w takim powozie. Zawsze lepsze to niż wanna lub twarda słomianka. BCM Novatex kojarzony głównie z wysokiej jakości odzieżą sportową w tym roku postanowił pomóc nam w tej drażliwej kwestii i oferuje "rowerowe limuzyny" - wózki Burley:

Burley

Gdy najbliżsi każą nam sprzedać lub oddać to, co z takim trudem zdobyliśmy, zwłaszcza rower, to jedyny rozwiązaniem może być cykloergometr lub trenażer w któryt stawimy stare i skrzypiące wigry. Doskonały substytut roweru zapewnią profesjonalne urządzenia Cycle Ops.
Cycle Ops_1 

Cycle Ops

I.....to już koniec, END, finito. Więcej zdjęć nie będzie. Tym, którzy dotrwali do końca gratuluję wytrwałości. Zdobyliście kolejną odznakę rycerza Jedi.