kil

Wielu z nas cierpi na bardzo uciążliwą chorobę, co się zwie manią lekkości. Nierzadko jest to jedna z głównych przyczyn ciągłych wahań i rozważań, czy aby na pewno 29er nie pogorszy czasów uzyskiwanych na wyścigach, czy maratonach, bo już na byle amortyzatorze tracimy dobre 100gram i to w przypadku topowych modeli. Na szczęście Niemcy znaleźli lekarstwo...nie, nie na fanatyczne i bezgraniczne ciągotki do obniżania masy, chociaż kto wie?

Mateusz Nabiałczyk

amorZamiast typowych, niezwykle do siebie podobnych sztućców, spośród których najwyższe modele (Reba, Tower Pro) mają nieco ponad 1700gram zawsze można postawić na swego rodzaju odmienność i wybrać sztywniaka poniżej 1kg. Niestety bardzo często kończy się to unikaniem wymagających tras, na których nasze nadgarstki błagają o litość.

W związku z tym nasi sąsiedzi proponują coś zupełnie innego - lekkie amortyzatory 29".

Pierwszy z nich to występujący w trzech wariantach  klasyczny Xcite ze skokiem 100/120mm. Wideł pomimo 36mm goleni zapewniających wysoką sztywność waży zdumiewająco mało, czego w dużej mierze zasługa zastosowania karbonu.

Nieliczni użytkownicy raczej nie mają zastrzeżeń co do pracy teleskopiaka, ograniczenie wagowe w zależności od skoku i zastosowanej rury sterowej (alu lub karbon) do 85/95kg też nie jest przerażające, zatem czy stoi coś na przeszkodzie, aby stać się posiadaczem takiego cuda?

ga1

kil

Jeśli nie ceny zaczynające się od 4 000 PLN, to być może chęć posiadania czegoś innego, jeszcze bardziej nietypowego...

...na przykład drugiego wielkokołowego amora z pantografem o wielce sugestywnej nazwie Kilo. Tak, tak - topowy dziwoląg ma niewiele ponad 1100gram i legitymuje się 90mm skoku. Konstrukcja opiera się na 8 uszczelnionych łożyskach i wg zapewnień producenta pracuje nad wyraz przyjemnie.

kil12

kilo

Podstawowy Kilo o masie 1,45kg kosztuje 'jedyne' 3 200 PLN, natomiast ultralekki, w pełni węglowy to już wydatek rzędu 6 000 PLN. Dużo? Oczywiście, ale dla będących na końcowym etapie walki o gramy i mających na uwadze wszechstronność oraz praktyczność modernizowanego sprzętu i tak jest to nie lada okazja.