mattoc

Ostatnimi czasy firma Manitou nie rozpieszczała nas ilością nowych sztućcy do zastosowań w enduro/all mountain. Cieszy więc info o nowym widelcu Manitou Mattoc w rozmiarze 27,5 stworzonym z myślą o zwolennikach większego łomotu.

Owszem powstawały kolejne modele amorów stworzonych dla potrzeb XC: Minute, Tower, czy R7, ale w segmencie widelców do ciężkich zastosowań panowała pustka. No prawie, istniał jedynie Dorado sprawdzony widelec zjazdowy. To właśnie z tego modelu inżynierowie Manitou przenieśli część rozwiązań technologicznych np. sprężyna powietrzna DH Air (w przypadku modeli Pro i Expert, natomiast w wersji Comp zastosowano sprężynę MARS+ Air). Tak właśnie powstał Mattoc endurowa propozycja marki Manitou

Amortyzator Manitou Mattoc 27.5"

mattoc manitou 650b

Jak twierdzą twórcy oraz spece od marketingu jest to "mocny i sztywny widelec stworzony z myślą o Enduro, All-Mountain, a także lekkim Freeride". Prace nad tym modelem trwały 2 lata, całkowicie przemodelowano system kompresji, zastosowano nowy tłumik MC2 (Multi Compression Control) dzięki czemu widelec charakteryzuje się dużą czułością oraz posiada możliwość zewnętrznej zmiany charakterystyki pracy. Regulacje poziomu kompresji dokonujemy poprzez obrót manetki znajdującej się na goleni. Do wyboru mamy regulację wysokiego poziomu kompresji (HSC) która odpowiada za kontrolę jazdy w lekkim terenie, oraz regulację niskiego poziomu kompresji (LSC) odpowiedzialną za zachowanie amortyzatora przy większych ugięciach. Przekręcenie manetki w skrajną pozycję nie blokuje całkowicie pracy amortyzatora, lecz pozostawia mu pewien poziom kompresji. Dzięki temu zyskujemy pełną progresję ugięcia amortyzatora oraz tłumienie dobicia w przypadku większych dropów. Manitou Mattoc jest dostępny w trzech wersjach: Pro, Expert i Comp. Lagi mają 34mm średnicy, a skok zawiera się w zakresie od 140mm przez 150 do 160mm. Standardem jest również taperowana główka i oś Q15 z opatentowanym zapięciem HexLock. Dostępne są wersje kolorystyczne Matte Black, Gloss Black, Gloss White, Matte Red, szczególnie cieszy chyba ostatnia opcja bo przecież podobno "czerwień jest szybsza". Waga poszczególnych modeli: PRO 1877g, EXPERT 1991g, COMP 2226g. Cena u polskiego dystrybutora za model PRO zapłacimy  2 999,00 zł, Expert kosztuje 2 649,00 zł.

Od przejęcia marki Manitou przez Hayes Grup minęło już ładnych kilka lat i wydaje mi się że firma po latach stagnacji wraca do gry. Opinie o nowych modelach amortyzatorów wśród użytkowników są bardzo dobre i mam nadzieję że Manitou Mattoc też będzie najlepszym tego przykładem.

manitou 650b

 Tadeusz Pietrzak