Marek Galinski 1

Deszczowy, smutny i czarny dzień dla polskiego kolarstwa MTB, które w nocy z niedzieli na poniedziałek straciło wspaniałego zawodnika, trenera i kolegę - Marka Galińskiego. Jeszcze większa strata dla najbliższych i przyjaciół. Ktoś tam na górze zaplanował, że Diabeł będzie trenował anielską drużynę MTB. Wielki smutek i żal. Marek pozostawił żonę i dwie córki. W tym roku skończyłby 40 lat. Redakcja Team29er składa najbliższym najszczersze wyrazy współczucia.

"Marku, obyś gdzieś tam wysoko odnalazł spokój i piękne szlaki, które warto wspólnie zdobyć, gdy się kiedyś spotkamy"

 

Marek Galiński był prekursorem kolarstwa MTB w Polsce. Zaczynał od przełajów, z których przekwalifikował się na kolarstwo górskie. Przez wiele lat był głównym motorem napędowym tej dyscypliny, seryjnie zdobywał tytuły mistrza Polski i reprezentował kraj na najważniejszych imprezach. Położył podwaliny pod późniejszy rozwój MTB i sukcesy m.in. Mai Włoszczowskiej, którą trenował przed igrzyskami w Londynie. Ostatnio pełnił rolę trenera reprezentacji Rosji.

Osoby, z którymi współpracował, wspominają Marka jako profesjonalistę w każdym calu, który zwracał uwagę na każdy szczegół. Był przy tym zawsze energiczny, życzliwy i serdeczny.

- Marek Galiński to ikona polskiego kolarstwa górskiego. Z nim wiążą się początki tej dyscypliny w naszym kraju. Miał przed sobą wielką przyszłość jako trener i menedżer. Był naszym jedynym przedstawicielem w komisji UCI ds. kolarstwa górskiego. Podobał mi się jego profesjonalizm, mógł zrobić bardzo wiele dla rozwoju dyscypliny. Ponieśliśmy wielką stratę. Ciężko pozbierać myśli po takiej szokującej informacji -  mówi były kolarz, a dziś organizator wyścigów m.in. MTB, Czesław Lang.

– Marek był dla mnie jak starszy brat, od niego nauczyłem się wszystkiego, jeśli chodzi o kolarstwo górskie. Jeszcze wczoraj wieczorem z nim rozmawiałem, wracał z Cypru, był pełen nadziei i pomysłów. Kolarstwo górskie w Polsce straciło wielką postać – powiedział zdobywca Pucharu Polski MTB Kornel Osicki (za beskidzka24.pl).

Marek Galiński był najbardziej utytułowanym polskim kolarzem górskim, dziewięciokrotnym mistrzem Polski w cross country (2000, 2004-2011) i czterokrotnym w maratonie MTB (2006-2007, 2009-2010). Dziesięciokrotnie wygrywał klasyfikację generalną Grand Prix MTB, był trzecim zawodnikiem mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym i czterokrotnym uczestnikiem igrzysk olimpijskich (Atlanta, Sydney, Ateny, Pekin).


(info: Maciej Stolarczyk, onet.pl)