wywiad 3
Andrzejowi Piątkowi trenerowi kadry narodowej MTB, a zarazem dyrektorowi sportowemu i trenerowi grupy CCC Polkowice zadałem kilka pytań bezpośrednio związanych z newsem o testowaniu w przyszłym sezonie rowerów 29er przez podopieczne trenera z Mają Włoszczowska na czele. Poniżej tekst tego wywiadu. Ponadto w Karpaczu w rozmowie z Mają Włoszczowską uzyskałem potwierdzenie chęci testowania tego roweru na którym dotychczas nie miała sposobności jeździć.
Ryszard Biniek
 
Ryszard Biniek - Panie Dyrektorze cieszy nas decyzja o testowaniu rowerów z kołami 29". To odważna decyzja mogąca ewentualnie wyzwolić dodatkowe możliwości podczas wyścigów. Co bezpośrednio przyczyniło się do tej decyzji o testowaniu przez Maję Włoszczowską i zawodniczki CCC rowerów 29er?

 

Andrzej Piątek – Ciekawość, czy na tych rowerach jeździ się szybciej. Świat idzie z postępem i my jeśli chcemy być w czołówce musimy być otwarci na nowości.

 

Ryszard Biniek - Jakie praktyczne zalety 29erów widzi Pan w ich zastosowaniu w wyścigach elity światowej pań? I co Pańskie zawodniczki z tych zalet mogą teoretycznie wykorzystać, bo wiadomo, że późniejsze testy zweryfikują te poglądy?

 

Andrzej Piątek - Przede wszystkim większe koła to inny kąt natarcia. Od zeszłorocznych mistrzostw świata w Canberze zastanawiam się, czy Maja uniknęłaby upadku  gdyby jechała na dużych kołach. Przez te koła rower ten ma też trochę wyżej zawieszony suport. To też nie jest bez znaczenia. Mniejsze prawdopodobieństwo zahaczenia o korzenie czy kamienie.

 

Ryszard Biniek - Jak na rowery 29er zapatrują się Pańskie podopieczne i czy miały już jakieś próbne jazdy lub kontakt z nimi?

 

Andrzej Piątek - Jeszcze na ten temat nie rozmawialiśmy. Ale dziewczyny też doskonale wiedzą, że na nowości trzeba być otwartym.

wywiad 3

W  zasadzie od zeszłego roku w zawodach Pucharu Świata pojawiły się rowery na kołach 29”. Widujemy na nich kilka zawodniczek i to głównie z USA. Najbardziej znaną jest Willow Koerrber brązowa medalistka tegorocznych Mistrzostw Świata.

Ryszard Biniek - Willow Koerber z powodzeniem już kolejny sezon jeździ na rowerze Gary Fisher, jakie inne marki 29erów widać w kolarskiej elicie?
 
Andrzej Piątek - My znamy Willow, bo jeździ w czołówce. Na inne zawodniczki nie zwracamy uwagi. Dlatego trudno mi powiedzieć jakie inne firmy produkują te rowery.

 

Ryszard Biniek - Czy 29er Scotta testowany przez zawodniczki CCC będzie jedynym testowanym modelem oraz czy brane są pod uwagę inne marki o trochę innej geometrii?
 
Andrzej Piątek - Od początku istnienia mojej zawodowej grupy jesteśmy związani umową z firmą Scott. I tak będzie przynajmniej do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Dlatego innych Marek testować póki co nie będziemy.
 
Ryszard Biniek - Wiadomo, że przyzwyczajenie to nasza druga natura. Maja i pozostałe zawodniczki "od zawsze" jeździły na 26" kołach. Pierwsze kontakty z 29erami mogą być mało zachęcające i jednak może potrzeba będzie trochę więcej czasu na przełamanie pewnych oporów i osiągnięcie zadowalających rezultatów. Jaki czas przewiduje Pan na pierwsze wnioski z testów jazdy 29erami i czy w tym samym czasie dziewczęta będą jeździły tylko na rowerach 29er, czy trenowały na obu rowerach?

wywiad 1

Andrzej Piątek - Oczywiście w dalszym ciągu będziemy trenować i ścigać się głównie na rowerach z kołami 26”. Podczas niektórych zgrupowań będziemy testować 29-ki. Pierwsze wnioski będą już po kilku treningach. Jednak z ostateczną decyzją będziemy musieli poczekać do końca sezonu 2011.
 
Ryszard Biniek - Jaka jest Pańska osobista opinia o rowerach górskich na kołach 29" i to niezależnie od tego, co pokażą testy Pańskich zawodniczek. Jakie Pan widzi zalety i wady tych rowerów i czy mają one szansę zagościć na stałe nie tylko na amatorskich zawodach i turystycznych szlakach, ale także w wyścigach najlepszych zawodników świata?
 
Andrzej Piątek - W tej chwili trudno mi coś powiedzieć. Muszę trochę pojeździć na tym rowerze i wtedy będę mógł wydać wstępne opinie. Na pewno Ci którzy chcą być coraz lepsi muszą być otwarci na nowości.
 
Ryszard Biniek - Panie  Dyrektorze dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu oraz życzę zawodniczkom i Panu zadowalających efektów Waszej ciężkiej pracy. Mam nadzieje, że testy rowerów 29er dadzą zamierzony rezultat i staną się podwaliną dalszych sukcesów, czego serdecznie życzę.

Andrzej Piątek - Bardzo dziękuję

wywiad 2