sapim superspoke

 

 

 

 

Podejmując temat zaplatania kół niemal każdy lwią część czasu poświęca optymalnemu doborowi piast i obręczy, a gdy już 'wszystko' jest ustalone przychodzi czas na decyzję dotyczącą szprych, od których tak wiele zależy. Zwykle wybór pada na cieniowane 2.0-1.8-2.0 DT Competition, bądź analogiczne Sapimy  Race. Jednakże coraz częściej budując hi-endowe kółka sięgamy po płaskie CX Ray, które nie mają sobie równych...przepraszam, nie miały.

Mateusz Nabiałczyk

Inżynierowie firmy Sapim, która bez kompleksów przejmuje klientelę DT najwyraźniej doszli do wniosku, że ich topowy model, mimo iż lepszy od Aerolite, nie jest ich kresem możliwości. Za sprawą bodźców zewnętrznych takich jak choćby naciski ze strony Tune postał SuperSpoke.

sapim superspoke

Co ciekawe nowy produkt nie należy do serii płaskich, aerodynamicznych szprych, a zwykłych, okrągłych. Masa kompletu to magiczne 231 gram, co oczywiście nie jest rekordem, gdyż istnieją lżejsze modele, jak choćby tytanowe Pillary PST-XTRA-Lite, ale z racji zastosowanego materiału nie są najlepszym rozwiązaniem. Jak widać poniżej, SuperSpoke jest pod każdym względem lepszy od dotychczasowego lidera.

sapin_superspoke_20100817_1916252859

No ale zaraz, jak to możliwe, że szprycha o przekrojach lżejszego wariantu DT Revolution ma takie parametry?! Tajemnica tkwi w zupełnie nowym, mocniejszym stopie stali, z którego robione są szprychy. AX Lightness podjęło się już budowy kół na owych cudeńkach. Efekt? Zestaw kół o masie niespełna 750 gram :-) Hmm, w takim razie muszą dużo kosztować, pewnie ze 2-3x tyle, co i tak drogie CX-Ray'e. Otóż nie, wygląda na to, że jeśli tylko Velo wynegocjuje dobrą cenę i nie przesadzi z marżą, to cena powinna oscylować w okolicach 16-18 PLN. Dużo? Zależy dla kogo, ale na pewno znajdą się tacy, którzy z radością nabędą Sapimy zbijając kolejne, co ważne - rotowane, gramy. Na szczęście długości do 304mm nie wykluczają z tego grona użytkowników 29".

 

Tagi dt swiss, sapim, superspoke, aerolite cx, cx-ray,  29er, superspoke, spoke, szprycha, competition, champion, laser, race, naciąg, zaplatanie koła, kóła rowerowe, sapim opinie, jakie szprychy