http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/opony/erw/02.jpg

Energy Return Wheel to może nie tyle perpetum mobile ukryte w rowerowych kołach, ale ciekawy pomysł na to, co wydaje się tak oczywiste. Opona powinna być wypełniona powietrzem, mleczko uszczelniające to dodatkowy atut zwiększający niezawodność...a może tak bez powietrza?

Mateusz Nabiałczyk

Skoro dziurawa opona może śmigać, to jej problem zależności od ciśnienia jest rozwiązany! No dobra, ale co ja bredzę. Jak to tak? To czym niby jest ona wypełniona? No powietrzem...ale niesprężonym, innymi słowy niczym.

Już pierwsza fotka co najmniej intryguje. Pojawia się pytanie – JAK?! Rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest w kołach samochodowych, więc dlaczego miałoby się nie sprawdzić w rowerach? Tak pomyśleli twórcy.

04

Widać, że podatne elementy gumowe na metalowym szkielecie dają sobie dzielnie radę, ale czy ma to szanse zaistnieć w naszych rowerach za czas jakiś? Pewnie tak, ale są rzeczy, które nie dają mi spokoju...

02

No bo jak to będzie wyglądać w praktyce, jak do środka naleci błota lub innego syfu, jak precyzyjnie ustawiana ma być sztywność pracujących elementów? Teraz mamy zawór, którym w prosty sposób trafiamy w 10, a tu? Trudno wyobrazić sobie sensowne rozwiązanie, gdy myślimy o uniwersalnym produkcie dla człowieka o masie 50kg i tego 2x cięższego.

Kolejna sprawa to trwałość i trzymanie wyjściowych parametrów tychże elementów.

{youtube}v9SWIsY8rzQ{/youtube}

Jak to będzie, czas pokaże. A jak Wam się to widzi?