2012-Geax-mezcal-evolution-29er-tires01

Geax, włoski specjalista od opon MTB nie próżnuje, a przede wszystkim słucha swoich użytkowników. Jak na europejską firmę, Geax bardzo poważnie podchodzi do segmentu 29. W 2012 roku Włosi nie zamierzają zostać z tyłu i na dobry początek przygotowali co najmniej dwie nowe gumki.

Michał Śmieszek

Z fabryki tej firmy wyszło wiele udanych, wręcz mistrzowskich modeli opon nie wspominając o pierwszej szytce 29. Warto wymienić choćby Saguaro, czy Baro Race lub ciężkiego AKA. Nie wiedzieć czemu, (jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno kasa) niektóre najsłynniejsze i najpopularniejsze wzory jakoś nie mogły doczekać się wersji wielko kiszkowej. Wielu z nas, zwłaszcza tych startujących  w maratonach od paru sezonów czeka na przykład na kultowego Mezcala.

No i w końcu, na przekór przysłowiu Mahomet przyszedł do Góry. W 2012 jedną z kilku nowych propozycji będzie właśnie Geax Mezcal 29x 2.1". Oponę będziecie mogli nabyć od razu w trzech odmianach: TNT, klasyczną zwijkę i drutówkę. 

1-Mezcal-29

Kolejną oficjalną propozycją będzie 29 calowa wersja opony Evolution dedykowana zdecydowanie do turystyki, jazdy miejskiej, itp. Jej szerokość to zaledwie 29 x 1.9", co ucieszy, miejskich wojowników, turystów, i każdego kto lubi mocne opony. Waga jak na rozmiar, nieco przeraża - 830g, ale opona może być dobrą konkurencją dla Schwalbe Big Apple.

 

Z mniej oficjalnych premier Włosi wprowadzą do sprzedaży ciężką gumę na ciężkie trasy: Sturdy 29 x 2.3". Oponę opisywaliśmy na początku maja, gdy znajdowała się jeszcze w ostatniej fazie testowej. Waga sztuki ma oscylować w granicach 1kg, ale tu mało kto patrzy na tę wartość. O wiele większe znaczenie ma mega rozrośnięty bieżnik, który zapewni mega trakcję. (czekamy na komentarz lub uzupełenienie niusa od IvanaMTB).

3-Sturdy-29

Projektanci z Vittoria Industries postanowili także odchudzić ceniony model AKA. Do tej pory występował w jednym rozmiarze 2.2. Teraz będzie można pośmigać na 2.0.

1-Aka

Na tą chwilę nie znane nam są bardziej szczegółowe dane techniczne części z wymienionych tu laczków. Zakładamy, że targi Eurobike przyniosą ostateczne potwierdzenie tego co trafi do sprzedaży, a co pozostanie na razie w fazie testów. Interesujący jest także brak szerszej oferty szytek 29, choć z drugiej strony jest to na razie bardzo niszowy segment i lepiej skupić siły na poszerzaniu klasycznej kolekcji.