http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/Ramy/turner%20czar/Turner.gif

Za sadzawką firma ceniona. Ceniona przez entuzjastów odmian od Trail/AM aż po psychiki i umiejętności kres. Ceniona za prostotę, walory użytkowe i wierność sprawdzonym rozwiązaniom bez zbędnych udziwnień i wodotrysków, czego potwierdzeniem była moja znajomość z Sultanem

Mateusz Nabiałczyk

Owy Sultan dotychczas był najbliższy golinogom, choć test pokazał, że czasami blisko znaczy bardzo daleko. Producent słynie raczej z modeli 5-Spot i DHR, przy których ten jest zabawką dla grzecznych chłopców...tak było.

Turner zrozumiał, że krosiarstwo to łakomy kąsek, z którym trzeba się liczyć. Coraz więcej osób szuka sprzętu uniwersalnego z przeznaczeniem Maraton/Trail. To właśnie stąd bierze się popularność Tallboya, Epica i im podobnych.

Czy Czar może oczarować?

2013-Turner-Czar-carbon-29er-full-susp-mountain-bike04

Po 100mm skoku na każdą oś, to w miarę oczywiste. Pełny karbon (około 2,5kg) to już coś, bo o ile przedni trójkąt to swego rodzaju standard, to węglowe ogonki są już rzadkością, zwykle zarezerwowaną dla topowych specyfikacji. Jak już jesteśmy przy ChainStayu, to  uwagę zwraca jego mocna asymetryczność i solidny kawał blachy chroniącej przed buntującym się łańcuchem. Inni dają jakieś atrapy wielkości paznokcia, a tu...to jest właśnie Turner.

Konsekwencją jest też puszczenie przewodów po ramie, a nie w niej. Nie chodzi przecież o to, by było ładnie, a wygodnie w przypadku montażu i dalszych akcji serwisowych. Swoją drogą kable specjalnie nie szpecą, wręcz zgrabnie komponują się z Czarem.\

2013-Turner-Czar-carbon-29er-full-susp-mountain-bike03

Nie przeszkadza to w stosowaniu bardziej sensownych, nurtowych, patentów typu mufa PF30, stożkowa główka czy tylna oś 142x12mm.

Zacząłem o CSie, który ma jedynie 442mm, a nie jak Sultan...2cm więcej. Super! Zresztą cała geometria bardzo mocno wpisuje się w ścigancką poprawność. Jedynie główka jest trochę za wysoka, ale już sama rozmiarówka sugeruje, iż Turner wyznaje zasadę, że jeśli chcesz 29era, to miej chociaż te 180cm wzrostu.

2013-Turner-Czar-carbon-29er-full-susp-mountain-bike-geometry

Okej, ale zasugerowałem gdzieś łączenie świata XC i swobodnego turlania po szlakach. Jaki patent na to ma Czar? Po pierwsze zawieszenie DW Link, czyli czterozawias, który co prawda trochę buja, ale gwrantuje przyjemne płynięcie przez przeszkody. Przy okazji mniej rypie łożyska i damper. Przynajmniej w teorii, bo wiadomo, że kluczowe jest ich rozmieszczenie i jakość.  Do tego dochodzi główka z kątem nieco poniżej 70*, co z kołem 29” pozwala na całkiem sporo.

2013-Turner-Czar-carbon-29er-full-susp-mountain-bike08

Ceny niestety nieznane, czas namacalnego objawienia tysz.

(fot: bikerumour.com)