2011-niner-RIP9-mountain-bike

Uwaga! Uwaga!... Bo jeeedzie łamagaa!! Niner Bikes puściło w świat oficjalną informację o wydaniu najnowszego "pacza" do ram R.I.P 9, oraz kilku innych mniejszych "aktualizacji".

Michał Śmieszek

 

Nawet najlepsze konstrukcje wymagają odświerzenia. Niektórzy twierdzą, że lepsze jest wrogiem dobrego, a nawet, że lepiej coś polepszyć żeby można było spi..%@$#^. Zespół Chrisa Sugai'a też kombinuje. Tym razem pod nóż poszedł słynny R.I.P 9. Jego dotychczasowi użytkownicy narzekali od czasu do czasu na zbyt ostry kąt główki ramy jak na rower aspirujący do grona "długoskoków".

2011-niner-RIP9-mountain-bike

W odpowiedzi na te jęki i kwęki postanowiono zmienić ukątowanie frontalnej części roweru, która od teraz będzie miała 1 stopień mniej w stosunku do poprzedniej konstrukcji. Seryjnie ramy wyposażone będą w wewnętrze stery ZS (Zero Stack), które wymuszą kąt głowki od 70.5º (przy 120mm skoku widelca) do 69.5º (140mm amortyzator). Ale zmiany tu się nie kończą, gdyż nowa konstrukcja umożliwia zastosowanie "upgrejdu" - sterów Cane Creek Angleset, które pozwalają na zmianę ukątowania główki od 72º (120mm skoku) do 68º (140mm skoku).

Dzięki temu zabiegowi nasz full może zmieniać się niczym Mr Jekyll i Mr. Hyde w zależności od potrzeb i fantazji właściciela. Wedle działu marketingu Niner Bikes, R.I.P 9 to obecnie jedna z najwszechstronniejszych ram z pełną amortyzacją - można nią śmignąć zarówno po bułki do sklepu za rogiem jak też krętym single trakiem po piwo na końcu szlaku. Ramy będą tradycyjnie dostępne w kilku wersjach kolorystycznych: "golas-brzydalus", Hot Tamale i czarna anoda. Cena pozostaje niezmiennie....okazyjna - jedyne $1,799.

Na tym jednak nie koniec, gdyż chłopcy ze słonecznej Kaliforni wyszli z założenia, że jeden "świat to za mało". Oberwało się zatem całej kolekcji bujanek Ninera.

Oficjalne stanowisko producenta brzmi następująco:

FULL SUSPENSION

 "Syćkie ramy bujane tj. Jet 9, R.I.P. 9, W.F.O. 9 będą od teraz miały główki pod stery o zmiennej średnicy typy ZS (zero stack). Dla laików i ignorantów, w standardzie ZS wykorzystuje się niskoprofilowe wciskane miski, co z kolei pozwala na dalsze modyfikacje i o wiele większą wszechstronność, o którą tak prosili właściciele naszych dotychczasowych bujanek. Seryjną geometrię można zmienić poprzez zmianę dolnej miski ZS na tradycyjną, zewnętrzną miskę 1,5" co spowoduje podniesienie się przodu roweru, wypłaszczenie kąta o 0,5 stopnia i zmianę wysokości suportu o 1/4" do góry. Standard ZS umożliwia stosowanie specjalnego kompletu sterowego Cane Creek Angleset, który zmienia kąt główki od 1 do 1,5 stopnia bez negatywnego wpływu na geometrię całego roweru.

HARDTAIL

Karbonowy Air 9 będzie nadal wykorzystywał zintegrowane łożyska sterów, ponieważ jest to obecnie najprostsze, najcudowniejsze i najlżejsze rozwiązanie, szczególnie wtedy kiedy celem nadrzędnym jest wyczyn.Oszczędność wagowa wynosi ok 25g w stosunku do reszty świata, a łatwość instalacji i trwałość sprawia, że jest on ciągle ulubieńcem Ninera. Do wszystkich ram Niner wyposażonych w główkę o zmiennej średnicy będzie dodany dydykowany komplet sterowy pod rury sterowe widelca o zmiennej średnicy. Właściciele tradycyjnych sterówek 1 1/8" będą musieli użyć adapterów/przejściówek, aby zamontować wiedelec do takiej ramy."

Pojawiły się już jednak głosy kwestionujące zasadność wyżej opisanych zmian. Wypowiedzieli się między innymi panowie z Bikerumour, którzy posiadają na stanie poprawionego Ninera Jet 9. Chłopaki szczerze zastanawiają po co komu więcej niż seryjne 100mm skoku. Z drugiej strony od przybytku głowa nie boli...

Kończąc ten jakże ciekawy wywód warto dodać, że niejaka firma Lizard Skins znana z produkcji protektorów na ramę i nie tylko, wyprodukowała dedykowany protektor tylnych widełek do ram Air 9, E.M.D. 9, M.C.R. 9, S.I.R. 9, Jet 9 and R.I.P. 9. 

niner bikes lizard skins chainstay protector

Na naj naj koniec nie można nie wspomnieć o przyszywce "Pedal Damn it", która od dziś dostępna jest w kolorach: czerwonym, niebieskim, pomarańczowym i zielony. Fetyszyści przyszywek i festynu na plecach - łączcie się i kupujcie...lub wygrywajcie na Fejzbuku!

niner bikes colored patches

 

Ave Niner!

 

Tagi Niner, RIP9, R.I.P, Chris Sugai, główka ramy, Cane Creek Angleset, Zero Stack, Hot Tamale, Jet 9, R.I.P. 9, W.F.O. 9