salsa3 450

Salsa – potrawa kuchni meksykańskiej. Rodzaj zimnego, często pikantnego sosu ze zmiksowanych lub drobno pociętych warzyw i/lub owoców z przyprawami. (źródło: Wikipedia) Rozpocząłem kulinarnie, tym niemniej artykuł traktuje o czymś raczej mało zjadliwym.

 

Tadeusz Pietrzak

 

 

Mowa jest o ramie Salsa Mamasita, jej kształt jak i unikalna budowa zapożyczona została z modelu Moto Rapido przeznaczonego do 26 calowych kół. Ponieważ model ten zaprojektowany został jako rama wyścigowa i zdał tam doskonale egzamin, projektanci z Salsy postanowili sprawdzoną już konstrukcję przenieść do modelu 29er.

Ktoś mógłby zapytać skąd to „kulinarne” porównanie na wstępie artykułu. Konstruktorzy z Salsy niczym wytrawni kucharze postanowili przygotować coś specjalnego, coś co przełamie monotonię stosowania zawsze i wszędzie konstrukcji aluminiowych. Główny trójkąt ramyzbudowany został ze scandium, jest to jeden z najbardziej rzadkich pierwiastków występujących na Ziemi, dodanie go do stopów aluminium zwiększa trwałość materiału o ponad 50%, a masę zmniejsza o 15%.

Tylni trójkąt wykonany jest z carbonu i specjalnie profilowany w dwóch płaszczyznach dzięki czemu uzyskano bardzo dużą sztywność. Przy takiej budowie cała energia z pedałowania przekazywana jest na koła, a nie na wyginanie elementów, z których wykonany jest rower. Dlatego jazda jest szybsza i efektywniejsza. Całość „przyprawiono” przepięknym malowaniem na grafitowym podkładzie, jej urody nie odda żadne zdjęcie.

salsa3 450

salsa2 450

Rama zoptymalizowana jest pod amortyzator o skoku 80mm ( sag 15%) i oponę 29 x 2,3 ". Waga w rozmiarze 18". to1534g., czyli całkiem przyzwoicie jak na rower 29er. „Mamasita jest piękna i szybka” tak mówią o niej jej twórcy, czy tak jest naprawdę przekonamy się już wkrótce. Team 29er będzie miał okazje testować ramę w konfiguracji :napęd Shimano XT, amortyzator Reba SL 80mm, obręcze ZTR ARCH, opony SCHWALBE Racing Ralph 2.25. Dystrybutorem marki Salsa jest firma F.H. Matuszewski

salsa-mamasita-frameGeometria Ramy ( dla rozmiaru 18")

Kąt główki ramy 72°

Kąt podsiodłowy 73°

Rura górna 579,8mm

Rozstaw kół 1090,5mm

Rura podsiodłowa 457,2mm

Sztyca 27,2mm

Obejma pod siodło 30,6mm

salsa_logo_850