617300 light

Skąd moja bezgraniczna niechęć do niemieckiej marki, która to podobnież (idąc za, dziwnym trafem, mediami z tego samego kraju) tworzy genialne rowery? Wszystkie ramy MTB 29 do sezonu 2014 stworzono z myślą o kobietach, a że nie lubię dyskryminacji…

Mateusz Nabiałczyk

Dla nie wtajemniczonych – nie ma takiego Cuba, którego górna rura uchyliłaby się od krytyki z uwagi na swoją mizerną długość. Przynajmniej tak wypada twierdzić na team29er, gdzie generalnie wielkość ma znaczenie.

Dobra bez żartów. Dotychczasowe konstrukcje były bardzo prawidłowe, ale jak wspomniałem, niedostatki wymiaru TTH (Top Tube Horizontal) sprawiają, iż każda maszyna będzie co najwyżej przeciętna. Kolejny sezon nie przyniesie rewolucji, niemal wszystkie modele bez istotnych zmian na +, niemniej warto uczciwie wspomnieć o pierwszej jaskółce – topowym sztywniaku Elite.

Karbonową ramę uszyto z nowych włókien C68, których parametry pozwalają uzyskać tę samą sztywność przy niższej masie własnej…jak zawsze. Wydmuszce nie brakuje żadnego ze współczesnych rozwiązań typu oś 142x12mm czy mufa Press Fit, krótko mówiąc nowożytna rama.

Geometria Cuba nie pozostawia wątpliwości. Nareszcie mamy przed sobą rower, który musi bardzo dobrze jeździć i nie potrzebuje mydlenia dupy ‘markietingiem’ ocierającym się o krainę magii i czarów, a nie fizykę.

geo

Skrócony ogon, dość ostre kąty, nisko mufa i wystarczająco długa górna rura! Tak, to jest to. Doprawdy nie mam prawa się przyczepić. Toż to pierwszy Cube, którego nie mogę zrugać, mam nadzieję, iż nie ostatni.

Do tego okazuje się, że Kostka wcale nie musi być w krzykliwych psycho barwach:

617300 light

No nie wierzę, to nie może być Cube! Brawa dla inżynierów i projektantów – nie wiem co ćpiecie, ale bierzcie tego wincyj. Acha, o reszcie kolekcji nawet nie warto wspominać, jak kto sie uprze, to niech rzuci okiem, ale już na tym poprzestanie.