http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/Rowery/mondraker%202014/pro%20sl.jpg

Co tu ukrywać...z każdym kolejnym dniem posiadania Podiuma Pro SL staję się coraz większym fanem marki. Hiszpanie nie płyną z każdym silniejszym nurtem. Stawiają na własne rozwiązania, co budzi kontrowersje na każdym kroku

Mateusz Nabiałczyk

O co chodzi? Zaczniemy delikatnie – karbonowe sztywniaki bez zmian konstrukcyjnych, przynajmniej tak to sie maluje...no właśnie, jak to dobrze, że mam już swoje biało-niebieskie malowanie. Przyszłoroczne grafiki są dużo bardziej smutne, osobiście podobają mi się dużo mniej.Średnio cieszy mnie również powszechny widok amortyzatorów Foxa.

podium c

Topowa SL-ka dostanie Srama XX1 z pasującą do całości, czarną kasetą. Do tego ciemne lagi SiDa – mrok po całości.

pro sl

Wśród hardtaili będą nowości. Najprawdopodobniej aluminowe Podiumy zastąpią modele Chrono:

chrono

Ventura 29er zostanie, do tego mają pojawić się jakieś pilotażowe sztuki w cenach wyraźnie poniżej 2 000 PLN.

A co w bujanym świecie? Nowy model Tracker na kołach 29”. Zapewne 110mm skoku, znana z Factora zawiecha Zero Suspension z wirtualną osią obrotu:

tracker rr

A co z trąconym już Factorem? Noooo, tu to dopiero się dzieje! Mondraker wprowadził niedawno swoje Forward Geometry, tutaj widzimy jakiś wariant pośredni – symbolicznej długości charakterystyczny mostek + dłuuugaśna górna rura i 120mm skoku, ciekawe...

fwd1fwd

Widać też, że coś przykombinowano w temacie długości ogona, a przecież aktualne 450mm to bardzo dobry wynik, którego raczej nie sposób się czepiać przy tego typu konstrukcji.

factor

Co najlepsze, pojawi się jeszcze Factor XR, który zdaje się różnić mostkiem...czyżby pełnowartościowe FWD Geometry?

factor xr

Niestety geometrie póki co nie są dostępne dla nadwiślańskich drążycieli tematu, zatem pozostaje mi prosić o cierpliwość, a Wam oczekiwać na update.

 

UPDATE

Minął dzień, a nam udało się odkryć kolejne karty. Nieskromnie przyznam, że moje domysły się potwierdziły, ale do rzeczy...

Forward Geometry jest tylko jedno, nie ma wariantów pośrednich, są natomiast różne długości mostków:

mostki2

Factor XR nieznacznie będzie różnić się od tańszej braci, jednakże cała seria otrzyma bardzo obiecującą geometrię, do czego już przyzwyczaił nas Mondraker. Ogony rzeczywiście skrócono o 5mm, teraz mają 445mm.

geo factor xr

geo factor

factor2

Tracker nie zasłużył jeszcze na FWD Geo, a może zdaniem Hiszpanów takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się jednak w ostrzejszych odmianach? Niemniej jest to kolejny model, w którym nie potrafię się czegoś perfidnie przyczepić, gdy patrzę na tabelkę z liczbami.

geo tracker

Co do sztywniaków, okazało się, iż Chrono rzeczywiście zastąpi aluminiowe Podiumy...trochę szkoda mi oryginalnych kształtów, dobrze, iż własności jezdne pozostaną na równie wysokim poziomie. Przy okazji udało się wyhaczyć nowe koła Mavica - CrossRoc, a może to tylko modernizacja nazwy CrossRide?

chrono2

geo chrono

Okazało się, że Finalist 29er zostanie...

finalist2

geo finalist

Są też i inne sztuki (Ventura):

ventura2

geo ventura

A nawet sprawdziła się plotka o megabudżetowym modelu Concept...przeanalizujcie jego geometrię i porównajcie do topowej konkurencji.

concept2

geo concept

Na koniec jeszcze tylko wspomnę o serii GO 29" dedykowanej dla kobiet i rowerach na kołach 27,5", które również się pojawią.

UPDATE

Poniżej cennik, sugeruję zwrócić uwagę na wybitnie korzystny przelicznik cen, który zastosowała 7anna - szkoda, że jest to takie niecodzienne na naszym rynku.

adobe-pdf-icon