http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/Ramy/Festka/Pascal/4pascal.jpg

Kto twierdzi, że najpiękniejsze, najbardziej odlotowe, ręcznie robione 29ery spawają w Ameryce, Hiszpani, Włoszech ten powinień wybrać się do naszych południowych sąsiadów. My mamy nasze lokalnie znane "orły", "sikorki" i "rychtarki", Czesi zaś już całkiem światową manufakturę FESTKA

Michał Śmieszek

Kto by się spodziewał, że tuż za polskimi górami pepiki trzepią zacne jednoślady. Ano trzepią, bo tradycja i kultura rowerowa u nich większa zdaje się być niż u nas. Żeby jeszcze bardziej się zdołować wystarczy dodać, że sprzęty z czeskiej fabryczki zadebiutowały na słynnych targach NAHBS. Baaa, można nawet powiedzieć, że zdobyły przysłowiowego "oscara" dla rowerów obcojęzycznych, co prawda nie w kategorii "29er", lecz szosowej, tym niemniej zrobiło się o nich głośno. Byli jedyną europejską marką na amerykandźańskich salonach. Miesiąc po USA, Czesi pokazali sie w Berlinie na tamtejszych targach.

Trzeba Wam bowiem wiedzieć, że nasi sąsiedzi specjalizują się w maszynach szosowych, co także nas nie dziwi w kontekście historii czeskich jednośladów. To gdzie tu 29ery? Ano są, co prawda tymczasowo (naszym zdaniem) raczej drugorzędną ofertą w porównaniu do rowerów na cienkich gumkach. Przypomnijmy, że Festka szyje dwukołowe garnitury na zamówienie, dlatego każdy może w każdej chwili zamówić sobie wymarzony sprzęt. Chłopaki mimo dość młodego wieku znają się na rzeczy i specjalizują w obróbce stali oraz włókna węglowego. Potrafią bez problemu łączyć oba te materiały.

Festka at workFestka at work 1

Festka nie dawno wprowadziła w życie limitowany czasowo projekt "Festka 200". Każdy, kto zakupił jeden z kilkuset voucherów na ramę za 1/3 ceny (1300USD) stanie się w bliskiej przyszłości właścicielem wymarzonej uszytej i pomalowanej pod siebie super karbonowej ramy. Dodatkowo Festka będzie opiekować się delikwentem - będą laski nebeskie, pivo, knedliki i system bike fitting Retul. Cała zabawa polega na tym, że paru chłopa wypięło się na azjatyckich dostawców wungla i postanowiło na własną rękę kleić i dziergać ramy z czarnej tkaniny. Wszyscy jednak wiemy, że nie jest to proste a tym bardziej tanie. Jeśli dodać do całości drobny szczegół w postaci współpracy z renomowanym dostawcą Compo Tech, to jasnym jest, że goście poważnie traktują swoją robotę i cudze pieniądze.

Znowu odpłynąłem...miało być o czeskich tłentynajnerach, a ja nawijam o czeskich cegiełkach. Obecnie flagowym modelem jest Pascal, który na pierwszy rzut oka wygląda jak cud-miód-stalówka. W rzeczywistości jest to jednak bardzo zaawansowana konstrukcja z karbonu. Rury są wykonane z trzech warstw, dwóch kevlarowych i jednej z włókna węglowego. To nie oznacza znacznego ubytku na wadze - Pascal waży tyle samo, co popularne ramy z Azji. W przeciwieństwie do nich posiada o wiele lepszą elastyczność, sztywność i odporność na zmęczenie materiału. 

4pascal

pascal4pascal2

Cały rower jest dziełem sztuki - 7,5kg. A dzieła takie kosztują nie wąsko. Za jedną z kilkudziesięciu sztuk trza zapłacić 8000 Euro. W zamian otrzymacie hydrauliczny napęd, sztywny wideł DT Swiss pomalowany pod kolor, cudowne kółka od ZTR i jeszcze kilka innych kultowych komponentów jak np. ultra lekka kaseta Ceradure wycięta z jednego bloku aluminium. 

Festka Pascal tubingpascal5

Inną nie mniej ciekawą propozycją jest Festka Captain XCR. To połączenie stali i karbonu zaklętego w tylnym trójkącie. Rower powstał na zamówienie 65 letniego pana, który potrzebował zwrotnego, ale jednocześnie komfortowego roweru. Chłopaki z Festka Bicycles wykorzystali do tego celu najlepszą włoską stal - Columbus XCR. Gwoździem programu jest nie tylko interesująca rama, lecz także napęd, którego sercem jest wielobiegowa piasta Rohloff oraz pasek zębaty. Dzięki temu właściciel raczej ma sprzęt na wieczność i do tego może spokojnie założyć garnitur.

Festka

Warto zwrócić uwagę na rzadki amortyzator German-A na pantografie. Ktoś starszy, ten z pewnością pamięta podobne konstrukcje Girvin'a. A cena...o cenie dżentelmeni nie rozmawiają, gdy chodzi o tak osobliwe dzieła sztuki.

Festka 3Festka 11

Festka 6Festka 2

Festka 9Festka 7

Cudze chwalicie, swego nie znacie....chciałoby się powiedzieć. Ale o ile głośno jest o jednośladach "Hand-made in Zachodnia Europa i Świat", to nasze firmy nie są w stanie, nie chcą się przebić do świadomości "zachodniego człowieka". Swego czasu jedynie jednoślady Orłowskiego były w stanie zaistnieć poza granicami naszego kraju. A teraz? Miały być super karbonowe wypasy od pana Jarosława Sienkiewicza z Luxtechu i d,,pa. Na razie przodujemy w doskonałych poziomych rowerach dla niepełnosprawnych...dobrze, że chociaż tyle. Życzę sobie i Wam, aby moja opinia była całkowicie nieprawdziwa i skrajnie niesprawiedliwa...