http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/Rowery/NAHBS2013_944/nahbs_2013_final_logo-340x473.png

NORTH AMERICAN HANDMADE BICYCLE SHOW odbyło się w dniach 22-24 lutego w Denver. Wystawiło się tam 199 firm czy też lepiej manufaktur. Oczywiście głównie ze Stanów a jeszcze dokładniej, z zachodniego wybrzeża. Ze Starego Świata były firmy z Wielkiej Brytanii, Włoch i jedna z Czech. Nas tam niestety nie było...ale to się zmieni!

Artur Drzymkowski

 

Nas tam niestety nie było, ale nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności wyszukania najfajniejszych zdjęć:)
Zaczynamy od zwycięzcy w dwóch kategoriach NAHBS 2013, 'BEST THEME BIKE' i 'PEOPLE'S CHOICE' - MOOTS/IMBA TRAIL MAINTENANCE BIKE:

Moots01 Moots02
Moots03 Moots04

Rower wyposażono w mocowania pod narzędzia firmy o swojsko brzmiącej nazwie Rogue/Pulaski. Na ogromnym tylny bagażniku spokojnie mieści się piła łańcuchowa a w koszyku na bidon, kanister na paliwo. Kierownica jest tak szeroka (chyba, że to złudzenie fotograficzne), że przejechaniu przez las ścieżka jest już wstępnie wytyczona;). Podczas pracy natomiast, można się kulturalni raczyć płynami nie wprost z butelki, lecz z dzwonka !.
Koszt takiego potwora to 15 - 18 tys. USD. Problem w tym, że Moots na razie nie planuje produkcji następnych egzemplarzy. Dla pocieszenia można będzie nabyć tematycznego T-Shirt’a za 25USD i tym samym wspomóc budowniczych ścieżek.

English Cycles zaprezentowało oczywiście stalówki, i oczywiście były wśród nich 29er, i oczywiście piękne.

RobEnglishRigid29er01 RobEnglishRigid29er03

Drugi 29er Rob’a English posłużył jako stand dla wyrobów Black Rainbow Project.

RobEnglishBRP01 RobEnglishBRP03

W kategorii BEST MOUNTAIN BIKE zwyciężył RETROTEC TRIPLE 29+ firmy RETROTEC-INGLIS CYCLES. Dbałość o szczegóły powala a cieńkie stalowe rurki pokreślają ażurowość konstrukcji.

Retrotec BoF mountain-1 Retrotec BoF mountain-3
Retrotec BoF mountain-4 Retrotec BoF mountain-5

Kolejnego 29" calowego zwycięzcę znajdujemy w 'BEST ALTERNATIVE MATERIAL' i jest nim BOO GLISSANDO TOWNIE CONCEPT,w którym bambus i tytan tworzą jedność.

Boo Bof Alt first-shot Boo Bof Alternative

Na koniec coś prawdziwie „ręcznie robionego”. Rzeźbiony z jesionowego drewna CARBON 29ER SCORCHER Z CONNOR WOOD BICYCLES, uzbrojony z singlowy napęd paskowy od Gates Carbon Drive. Wyobrażam sobie tą płynność jaką tworzy to zestawienie, pracującego żywego drewna i napędu wyczyszczonego z metalowych powierzchni trących.

connor scorcher 1 connor scorcher 2
connor scorcher 3 connor scorcher 4

Stylistycznie całość dopinają laminowana carbonowa kierownica oraz skórzane siodło i chwyty Brooks’a. Na widok tych zdjęć przypomniała mi się wypowiedź pewnego wiekowego dość kolegi nt. nowinek rowerowych. „Eeeee, mi i tak najlepiej jeździło się na drewnianych obręczach!”. A my tutaj mamy aluminiowe Weinmann’y DA-16 – nędza Panie ;).

Dla tych z Was, którzy czują niedosyt, spieszę donieść, że ja również. I niniejszym składam zobowiązanie, że powyższy artykuł potraktuję, jako wstęp do dalszych studiów nad ofertą 29’erów północno-amerykańskich (i nie tylko) manufaktur.

 

NAHBS 2013, 29er, twentyniner, MOOTS, English Cycles, wood bicycles

Źródła: 2013.handmadebicycleshow.com , www.bikerumor.com