http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/Rowery/Mbike/Shottas/wizualizacja.jpg

Długo nie trzeba było czekać...Mbike zagęszcza i tak już gęstą atmosferę wokół przyszłorocznych 29erów. Do dzielnej "Bandy Zielonego Jabłuszka dołącza ostatni element. W dodatku bandzioras, któremu wszystko wisi....

Michał Śmieszek

Nie daleko pada jabłko od jabłoni, tak jak niedaleko pada szeryf zaszczelony szczałem Shottasa. Ale twardo ogonowe Bandziorasy z Jabłonny to za mało, aby pokonać gang krossiarzy z Przasnysza, dlatego potrzebne jest poważne wsparcie. Pisaliśmy już o tym w połowie sierpnia. Wtedy Mbike tylko puścił farbę, że Bandzioras z dwoma sprężynami na pewno, to znaczy kiedyś tam przybędzie do miasta. Dziś już wiadomo, z czym przybędzie. Nie wiadomo jedynie, jak bardzo koślawy będzie na ogonie i przy główce, ale usilnie zabiegamy o taką informację.

wizualizacja

Przygotowano wstępną prezentację komputerową, na której widać wysokiej klasy mieszankę osprzętu, który jak zwykle powinien zadowolić tych, których nigdy nie można zadowolić. Za kwotę "tajne-przez-poufne" (zakładamy 6-7K PLN) otrzymacie wstępnie:

  • Amortyzator - Rock Shox Reba RL QR15mm
  • Damper - X-fusion O2 RL
  • Hamulce - Avid Elixir 5 (białe)
  • Napęd - kombinacja Grup SRAM X.9, X.7 i X.5 

Skok obu amortyzatorów w modelu Shottas "Wszytko-mi-wisi" 29 mierzyć będzie niewiele - z przodu 100mm, a z tyłu ponoć mniej (Fejsbuch mówił o 65mm), choć naszym zdaniem ewentualne ograniczanie nie przyniesie wiele dobrego, nawet jeśli ma być to sprzęt do maratonowego ścigania się. Dzisiejsze systemy tłumienia pozwalają na bardzo skuteczną izolację i neutralizację bujania. W skrytości ducha jesteśmy pewni raczej wartości 100 na 100. Swoją drogą bardzo ciekawi nas faktyczne działanie dampera X-Fusion. Marka nie jest czempionem, ale potrafią wyprodukować bardzo przyzwoite rzeczy, na których śmigają znane twarze, a to jest już jakiś wyznacznik jakości.

Znając życie i dotychczasową praktykę, Mbike skorzysta z usług markowej fabryki na Tajwanie. Jednak z pewnych źródeł wiadomo, że nie będzie to katalogowa kalka, choć oczywiście projekt ramy i zawieszenia nie jest odkryciem Ameryki, lecz dobrze znaną konstrukcją. Takie informacje zawsze cieszą patriotyczne serce. Prosimy nie sugerować się jednak wyżej zaprezentowaną "ryciną", gdzie ogon jest tak długi jak "stąd do tamtąd lub do Yumy". Aluminiowa rama nie będzie konstrukcją "wstecz" - znajdziemy tu oczywiście nowe i praktyczne rozwiązania jak na przykład poszerzona główka i mocowanie hamulca PM. Waga? Strzelamy, że blisko 3kg...

Achaa i byłbym na koniec zapomniał....Jabłonna udostępniła finalną geometrię Cappo di tutti capi, czyli Wściekłej Rybki, czyli Barracudy. Wygląda tak:

Barracuda Geo

Gdyby jednak komuś zachciało się uprawiać teorie spiskową, to na podstawie powyższej tabelki nasz "miszcz kontomierza i eklerki" zawyrokował:

"Porażki nie ma, ale żeby mówić o tym, ze Barakuda z miejsca zagryzie konkurencję, to się nie porwę...no chyba, że ceną i jakością calego roweru. Tu przeciwnicy się chowają. Faktycznie patrzę na rozmiar, który mnie osobiście interesuje, czyli 20" - górna rura niby długa, ale kąt podsiodłowy ją skraca, więc w praktyce pewnie będzie coś między rasową wyścigówką, a...niemiecką konkurencją. A czego bliżej, to już zależy od tego, jak naprawdę zmierzono ów kąt, bo teraz przy tych gięciach podsiodłówki, przesunięciach, to tyle metod pomiarowych ilu producentów...Główka mogłaby być odrobinę krótsza, ale z prostą kierownicą będzie pasować kaźdemu, więc to nie wada. Reszta cyferek mnie się bardzo podoba, pozostaje więc pytanie, jak wymierzono te 71,5*, bo od tego zależy, czy będzie dość dobrze, czy bardzo dobrze"

(Redakcja nie odpowiada za teorie spiskowe oraz żaden Nabiał nie ucierpiał podczas zbierania tej informacji). Unosi się jedynie, jak mgła, pytanie: Co na to Kross? Earth 3.0 29er?  Bez względu na okoliczności przyrody rok 2013 i tak zapowiada się wyjątkowo obficie.