http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/Rowery/Eurobike%20Reaction%2029er/Eurobike%20Reaction29er.jpg

Cel uświęca środki. To, co rodzi się w umysłach osób odpowiedzialnych za marketing w krajowych firmach potrafi nas jeszcze zaskoczyć. Tym razem pomysłowy Dobromir zawitał do firmy Eurobike z Poznania. Pytanie czy, aby słynna piłeczka nie uderzyła kogoś zbyt mocno.

Michał Śmieszek

Każda akcja wyzwala reakcję W tym przypadku reakcją na 29 calową modę jest składak z Poznania, autorstwa firmy Eurobike. Co tu dużo mówić. Ktoś tam na górze zdecydował: "Panowie, robimy tłentynajnera z czego się da, byle by z tego była kasa". No i powstał "hit allegro": Eurobike Reaction 29er, który kosztuje poniżej 2k (dokładnie 1899-1999.)

Sercem tego pięknego przedstawiciela naszej rasy jest aluminiowa rama ze stopu 6061. Azjatycka fabryka postarała się o hydroformowanie poszczególnych rurek, ale próżno szukać wyuzdanych kształtów znanych choćby z Gianta. To nie ta klasa jeszcze. Nie oznacza to, że rama jest prosta jak konstrukcja cepa, i brzydka jak strach na wróble. Z charakterystycznym niekrzykliwym, czerwono-biało-czarnym malowaniem bliżej jej do romantyzmu rozgrzanego kaflowego pieca. Najwięcej udziwnionych profili posiada główny trójkąt ramy, ogon "en profile" wygląda na niedotknięty boską ręką olejowej prasy.

Poznańska rama posiada wszystkie udogodnienia prawdziwego ścigacza (seria "pro" zobowiązuje): piwoty pod hamulce V-brake i tarczę, gniazda pod bagażnik i błotniki, pół-zintegrowane stery. Prawdziwa chęć pogodzenia zawodowstwa i rekreacji. Niestety nie znana jest geometria czerwonego diabła, możemy sobie jedynie wywróżyć ze zdjęć raczej spokojne kąty i długości.

Z osobliwości nie można pominąć podnóżka, bez którego nie warto ruszać w góry, oraz konsekwencji działu marketingowego, który zadecydował o montażu hamulców V-brake (nota bene bardzo przyzwoitych Shimano Alivio). Piwoty aż się proszą o takowe, a tarczówki to wymysł oligarchów. Dobrze, że można kupić wersję z jednym zaciskiem tarczowym z przodu.

Eurobike Reaction29er

Za to przyjemnym zaskoczeniem jest obecność amortyzatora SR Suntour z blokadą na kierownicy. Napęd stanowi mieszanka tańszych grup Shimano i SR Suntour - całość nie powinna sprawiać problemów podczas weekendowych wypadów do lasu. Korby SR Suntour XCT V3 mają nawet wymienne wieńce zębate! Koła, to mocniejszy element roweru - dosłownie. Piasty Shimano z mocowaniem CL przytwierdzono do alu rafek "No Name", które wagą nie grzeszą, ale z pewnością są odporne na wygłupy. Obuto je w równie odporne ciężkie ogumienie - kultowe Kenda Nevegal 29x2,2" w wersji drutowej, które sprawdzą się w trudnym terenie i przy okazji wycisną z użytkownika siódme poty.

Eurobike Reaction29er_1

Sztyca, mostek i kierownica są sygnowane znanym logiem ZOOM. Nie są to na szczęście najtańsze komponenty tej marki, więc wstydu nie ma. Udało się nawet zamontować szeroką kierę o średnicy 31.8mm. Sportowe siodełko Selle Royal także może się podobać. Za to miłym akcentem są przykręcane gripy z anodowanymi na czerwono obejmami. Ot taki fajny gadżet. Patrząc na aukcje internetowe nie trudno zauważyć, że Reaction 29er występuje w co najmniej dwóch konfiguracjach. Tu przedstawiona jest prawdopodobnie najbogatsza. Jak ktoś źle zalicytuje, to w swoim nowym rowerze znajdzie tańszy amortyzator XCR-LO z mechaniczną blokadą na goleni oraz V-brejki w miejscu przedniej tarczy.

reaction 29er

Reaction 29er dostępny jest w dwóch rozmiarach 19" (48 cm) oraz 20,5" (52 cm). Pełna specyfikacja poniżej:

 • Rama: Aluminium 6061, hak wymienny, rury hydroformowalne, mocowanie pod tarcze oraz v-brake
 • Amortyzator: Suntour XCR-RL 29" 100mm skoku
 • Stery: Neco (zintegrowane)
 • Wspornik kierownicy: Zoom
 • Kierownica: Zoom (czarnio-biała)
 • Wspornik siodła: Zoom
 • Siodło: Selle Royal
 • Hamulce: Shimano BR M422 (Alivio,v-brake)
 • Klamkomanetki : Shimano ST EF65 (3x8)
 • Przerzutka przód: Shimano FD TX50
 • Przerzutka tył: Shimano RD M430 SGS (Alivio)
 • Mechanizm korbowy: Suntour XCT-V3 (42/32/22)
 • Pedały: VP
 • Łańcuch: Shimano CN UG51
 • Kaseta: CS HG31 (11/32)
 • Piasty: Shimano HB RM70 (przód) i FH RM70 (tył)
 • Obręcze: aluminiowe pod v-brake
 • Szprychy: stalowe srebrne
 • Opony: Kenda Nevegal 29x2,2 John Tomac

Polska oferta 29 jest z dnia na dzień bogatsza. Niektóre firmy obrały kierunek w dół, tj stworzyć produkt na miarę globalnego kryzysu, który być może kupi biedny Kowalski. Rozsądniejsi producenci liczą jednak nie tylko na jednosezonową popularność, lecz także długoterminowo - tu znajdziecie modele przeznaczone także dla tych z zasobniejszym portfelem i doświadczeniem rowerowym. Poznański Eurobike wyraźnie celuje w najtańszy segment, co samo w sobie nie jest karygodne. Sęk w tym, że musi się jeszcze trochę postarać i zdobyć doświadczenie, ponieważ 29 calowy debiutant jest wyraźnie przygotowany na komunię dla wyrośniętej młodzieży lub na "weekendowe działkowanie". Zbyt złośliwie? Być może.

Nie do końca rozumiem sensowność projektów takich jak Eurobike Reaction 29er, ponieważ w tym przedziale cenowym znajdziemy o wiele ciekawszą i mądrzej przygotowaną ofertę. Czy to oznacza, że ten 29er jest na zupełnie przegranej pozycji. Nie! Wystarczyłoby w tej samej cenie lub za ciut więcej wyposażyć go choćby w najprostszą hydraulikę Shimano lub choćby mechaniczne tarcze, być może założyć lżejsze, bardziej rekreacyjne ogumienie. I tak ma szansę powstać prawdziwy 29er, a nie tylko jego imitacja.

(Fot: Eurobike, Allegro.pl)