http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/Rowery/Surley/Surley%2029%2B_2.jpg

No to się kurna chata, doczekaliśmy. Gary Fisher zgoli brodę. Już tu pięją wszyscy nad nowym-starym standardem 27.5" (650C), a tu proszę wchodzi jeszcze nowszy - 29+. What the F..@#%? Jak nie wiadomo o co chodzi to musi być SURLY!

Michał Śmieszek

 

Prawdopodobnie nie ma takiego fanatyka dwóch kółek na świecie, kto nie słyszał o tej jedynej w swoim rodzaju marce. Jeśli jednak tacy się jeszcze uchowali to odświeżę wizerunek firmy. Siedziba mieści się w Bloomington (Minnesota), gdzieś w połowie drogi między Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżem. Produkuje się tam rowery...chmmm...specjalistyczne, którym bliżej na pustynię, antarktydę i do motocrossu. Ludzie je kochają, za prostotę, za wygląd i za niesamowite wrażenia. To wszędołazy do potęgi. Co w nich takiego niesamowitego.? No te niestandardowe koła...wielkie grubaśne opony zdjętę z motoru + kultowa pancerność rudego 102 i psa.

W kategorii 29, a właściwie "trail", Surly proponuje w tej chwili 2 wszędołazy o wdzięcznych nazwach: najbardziej znany "Karate Monkey", oraz "Ogre". Nie trzeba dużo, aby oczami wyobraźni zobaczyć, jak trafne jest to nazewnictwo. Oba są wyjątkowe, jak z resztą cały Surly. 

bk_karateMonkey_gry

bk_ogre

Dziś jednak świat obiegła wiadomość o wypuszczeniu na łąkę kolejnego potomka czołgu Sherman, który może stać się tak samo "rewolucyjny" jak 650tka na mistrzostwach świata MTB. To SURLY KRAMPUS z oponą w standardzie własnym 29+!!! Trzy calowej szerokości gumowy potwór!

Surley 29+_1

Surley 29+_2

Nic dziwnego, że chłopaki z Surly wprowadzili nowe hasło do encyklopedii kolarstwa: 29+. Tak będzie łatwiej. Czy nadal uważacie, że przesadzam z tą rewolucją? Pierwsze koty za płoty. Jurek Rybak też tak zaczynał. W każdym razie Krampus jest niesamowicie duży. Specjalna konstrukcja ramy, 50mm szerokości obręcze, szprychy...i te oponki produkowane jedynie dla Surly Bikes. Jestem przekonany, że za chwilę skandynawski Nokian wypuści swoje 3-calówki 29. A co!

Taki sprzęt wymaga nie tylko dedykowanej ramy. Piasta musi być ekstra mocna, najlepiej singielek z odpornym sprzęgłem. O geometrię nawet nie pytam, bo te rowery takiej nie potrzebują :) ;). I tak same jadą....Ochy i achy, ale na poważnie, Krampus to nie maratończyk. Ja go widzę np na wyścigu przez śniegi Alaski, na Dakar Trophy dla rowerzystów.

Zdjęcia mówią same za siebie. Jak tylko poznamy więcej szczegółów, Wy pierwsi o nich usłyszycie! :) ;) Hello Moto...hello Krampus

 

Update: Jeden z zachodnich serwisów podaje, że gotowy Krampus pojawi się w marcu 2013, choć ramy oraz ogumienie będą dostępne rzeczywiście już tej jesieni. Sugerowana cena detaliczna całego roweru nie przekroczy 1950 USD. Za szkielet trzeba będzie wyłuskać 750USD.

Krampus będzie wyposażony w niemal kompletny napęd Shimano SLX, oraz kierownicę Salsa Whammy. (nie napisano, czy będzie też siodełko i sztyca, ale zakładamy, że Krampus nie stanie się pierwszym Fat-29erem do trialu). Serwis podał także informacje dotyczące budzącego respekt ogumienia oraz genezy powstania tego projektu. Otóż inżynierowie z Surly od jakiegoś czasu zastanawiali się jak dużą oponę można by upchnąć do prostego widelca (bez offsetu), oraz na standardowe piasty i korby. Wybór padł na już istnięjący model Surly Knard, która w prostej linii pochodzi od opon motocrossowych. Gumę rozdmuchano do rozmiaru 29x3". Mimo swojego słusznego rozmiaru waży stosunkowo niewiele - tylko 820g (wersja zwijana 120TPI). Drutówka 27TPI waży zapewne tonę i trzy kilogramy. Przy tak wysokiej oponie rzeczywista średnica zewnętrzna wynosi aż 30.5", dlatego panowie z Bloomington wymyślili pół żartem pół serio "standard" 29+

Krampus otrzymał najmocniejszy i najsztywniejszy zestaw chromomolibdenowych (4130) rurek. Całkowita jego masa nie przekracza 30 funtów, czyli ok. 15kg, co można uznać za bardzo dobry wynik. Sama rama (rozmiar L) waży ok 3kg.

A skąd pomysł na nazwę? Ta też nie jest dziełem przypadku. Krampus to mityczny włochaty potwór, którym straszy się niegrzeczne dzieci i ten-co-przynosi-ciemność, taki nasz Jožin z bažin. Zielony metaliczny kolor idealnie wpisuje się w jego bagienno-potworniasty charakter. :)

Surley 29+