Airborne Guardian_1

Po naszym artykule prezentującym zielonego Goblina, 6 Brygada Powietrzno-Szturmowa przypuściła kontrolowany atak na amerykańską firmę Airborne, gdyż atrakcyjna konfiguracja oraz prawie-maskujący kolor idealnie nadawały się do tajnych misji na wrogim terytorium. Cały zapas Goblinów rozszedłby się jak świeże granaty, gdyby nie cena.

Michał Śmieszek

Niestety globalny kryzys powoduje, że na polskim rynku nadal najlepiej sprzedają się rowery w przedziale 1500 - 2500 PLN. Zielony latający 29er kosztuje w przeliczeniu grubo ponad 3 koła, co z jednej strony jest relatywnie niską ceną, a z drugiej nadal stanowi poważną barierę dla zwykłego John'a Doe. Amerykanie postanowili zabezpieczyć się przed wielomilionowymi pozwami niezadowolonych Polaków o straty moralne i szybciutko stworzyli 29 calowego "strażnika".

Guardian 29 nie dość, że jest czerwony, to jeszcze tani, niczym zawodowy polski stróż zarabiający 3,5 PLN netto/h. Zastosowano bardzo prosty trick. Zieloną ramę Goblin 29 przemalowano na cieplejszy czerwony i wstawiono nieco skromniejszy osprzęt, dzięki czemu cena spadła do uwaga....599USD, czyli niecałych 2000 polskich złotówek.

Airborne Guardian

A już tak na zupełnie poważnie. Jeśli "cofniecie się do tyłu", do poprzedniego artykułu o Airborne Cycles i porównacie obu dużych braci - szybko zauważycie, że nowy Guardian mimo 500 dolarów różnicy wcale nie razi ubiorem i godnie rywalizuje ze starszym Goblinem. Hydroformowalną ramę z aluminium 6061 ubrano w identyczne komponenty własne, tj: sztycę, mostek i kierownicę. Ponownie skorzystano z uprzejmości Kendy i Selle San Marco - użyto bardzo dobrego kompletu opon Small Block 8. oraz wygodnego siodełka  SPID.

Diabeł tkwi w szczegółach. Reba musiała ustąpić miejsca skromniejszemu RS XC28 TK 29, który jednak posiada blokadę skoku oraz regulację odbicia. Hamulce Tektro Auriga Comp sporo tańsze od Avidów Elixir nie są wcale takie złe na dobry początek. No i napęd...W Goblinie była to dwudziesto rzędowa kompletna grupa SRAM X7, zaś Guardian może pochwalić się 27 biegami i miksem SRAM X5/X3 oraz prostym mechanizmem korbowym Truvative E400 na oś "powerspline". Oszczędności nie ominęły również kół, które nie będą lekkie, ale za to na pewno odporne na głupie pomysły właścicieli. Zamiast obręczy WTB zobaczymy popularny komplet Weinmann Discc Bull, uszczelniane piasty KT i nierdzewne czarne szprychy. Pełna specyfikacja poniżej:

Rama 6061 Hydroformed Aluminum Hardtail 29"
Amortyzator RockShox XC28 TK Mg29 with Preload Adjust, Rebound Adjust and Lock-Out, 80mm
Stery Ahead Sealed Cartridge 1 1/8"
Hamulce Tektro Auriga Comp Hydraulic Disc
Tarcze Tektro 160mm Rotor
Manetki SRAM X-5 Trigger 9-Speed
P. Przerzutka SRAM X3
T. Przerzutka
SRAM X5 9speed Long Cage
Kaseta SRAM PG-950 12-34T 9-Speed
Łańcuch KMC X-9
Korby Truvative E400 22-32-42T
Suport Powerspline Sealed Cartridge
Pedały NONE
Obręcze Weinmann Disc Bull Double-Walled with Eyelets, 32H
Piasty KT HiFlange 32H
Szprychy Black 14g Stainless
Opony KENDA Small Block 8, 2.1"
Kierownica AIRBORNE Alloy Flat, 640mm width
Mostek AIRBORNE Alloy +/- 7 Degree Rise, size specific
Siodełko Selle San Marco SPID White/Black
Sztyca AIRBORNE Alloy 31.6mm Diameter, 350mm Length

 

Airborne Guardian_2Airborne Guardian_3

Airborne Guardian_1

Ktoś powie, że to naprawdę budżet, ale życzę szczęścia w znalezieniu równie atrakcyjnego zestawu na polskim rynku. Nawet ekipa z Airborne przyznaje, że o ile nie trudno jest złożyć super rower za parę tysięcy dolarów, to złożyć przyzwoitą maszynę poniżej 1000 USD i jeszcze na niej zarobić, jest sztuką. Co więcej czerwony "Strażnik 29", to nie tandeta XXL, lecz bardzo sensowny sprzęt "entry-level", którego podstawą jest dobrej klasy rama. Idealny sprzęt do dalszej rozbudowy. Kto będzie odważny i pierwszy sprowadzi "Strażnika" do naszego kraju-raju?

 

Uwaga! Airborne nie gwarantuje dużej ilośći desantów. Tym samym "Guardian" staje się "limitowanym" modelem, dlatego warto zamówić już dziś. Osoby mieszkające poza terytorium USA proszone są o bezpośredni kontakt telefoniczny lub emaljowy.