MY12_HTX29Actinum7000_black-blue-green_resize

HTX Actinum 29, tak magicznie zwie się seria 29erów niemieckiego producenta. Trzeba przyznać, że równie niecodziennie, a przy tym zjawiskowo, wyglądają wszystkie trzy modele, czego główną zasługą są kształty i wykończenie ram. Czy równie dobre będą podczas jazdy?

Mateusz Nabiałczyk

Jak już wspomniałem, piękne łukowe kształty z dodatkową trailową poprzeczką obniżającą przekrok może nie każdemu się spodobają, ale na pewno nikt nie powie, że Ghost jest nijaki. Szczęśliwie poza wyglądem mamy też trochę technologii. Hydroforming jest wręcz oczywisty, łączenia rur dość gładkie, chociaż, to co dzieje się koło podsiodłówki, to...coś, co trudno wartościować...

HTX29_Actinum_9000_Sattelklemme_resize

Niby toto ładne, dające sztywność, ale czy czasem nie przesadzone? Mniejsza. Skupmy się na rozwiązaniach - stożkowa główka, mufa Press Fit i wieszana na haku przednia przerzutka.

Przechodząc do geometri, którą Niemcy określają mianem niezwykle zwinnej, od razu podkreślić warto niecodzienne podejście, które osobiście baaardzo pochwalam - uzależnienie długości ogona, od rozmiaru ramy. Mniejsze sztuki mają 435, a większe 440mm i obie wartości są wręcz wzorcowe, a przy okazji dają duże szanse na sprawdzenie się słów odnośnie rzeczonej zwinności.

Bez tytułu

Skromnych długości górne rury jeszcze bardziej skraca podsiodłówka 72*. Tragizm tej sytuacji niech zobrazuje fakt, że moja nieprzesadnie długa rama 19" daje większe wyciągnięcie sylwetki, niż Ghost 22". A szkoda, bo co prawda rower na 100% wpisuje się w zapowiedzi jezdne producenta, nawet pozostałe parametry są bardzo ok, ale zastosowanie takiego roweru jest mocno ograniczone.

Widzę jednak cień szans na sukces, gdyż fotki ewidentnie zaprzeczają krótkości górnej rury, więc być może producent coś źle policzył, zapisał, zmierzył...nadzieja matką głupich, ale po prostu szkoda tak ciekawej ramy.

W sprzedaży mamy 3 modele w cenach od około 5 do  9 tysiaków. Podstawowy Actinum 7000 o wadze 11,9kg ma na pokładzie RST Firsta i szpej Deore/SLX.

MY12_HTX29Actinum7000_black-blue-green_resize

Actinum 9000 legitymuje się już Rebą i średnio o grupę wyższym osprzętem, ale zysk wagowy to raptem 100g.

MY12_HTX29Actinum9000_black-grey-red_resize

Topowy 9500 wygląda najbardziej elegancko, ma Foxa i pełne XT, ale przy takiej cenie 11,6kg to lekka kpina. Trzeba mu jednak przyznać, że wygląda rewelacyjnie.

MY12_HTX29Actinum9500_black-grey-red_resize