Kona Honzo2

 

Choć Świat Wielkiego Koła zdominowany jest przez wygolonych po pachy "krosiarzy", to na szczęście konstruktorzy od czasu do czasu wezmą sobie na celownik tych, co preferują żółwika na plecach i orzeszek na głowie. Do firm, które poważnie traktują hardkorową odmianę kolarstwa zalicza się kultowa Kona

Michał Śmieszek

 

Niedawno informowaliśmy o wprowadzeniu do kolekcji 2012 29 calowego fulla Kona Satori. A tu proszę, emocje i kurz wzniecony przez fotografów nie zdążyły jeszcze dobrze opaść, jak firma z Kanady oficjalnie poinformowała o wprowadzeniu hardkorowego hardtejla 29 o wdzięcznym imieniu Honzo. 

Żebym później nie usłyszał niewdzięcznych komentarzy....Jak na dobrą, starą, kultową Konę przystało, Honzo 29 nie jest ścigantem tylko rasowym fan-bajkiem bujającym się przodu na 120mm amortyzatorze! Panowie...i Panie również, zdejmujemy pampersy i wkładamy luźne gatki. Orzeszek lub Full-fejs na głowę i dawaj na dropy-hopy. Teraz już oficjalnie można...no, dopiero od października.

Kona Honzo1

Honzo, nasz niezwykle agresywny 29er, to o dziwo nie plastikowy damski bokser tylko prawdziwy chromo molibdenowy sztywniak. Jak wiadomo nie od dziś, chłopaki z Kony kochają stal i umieją wystrugać z niej pancerne rowery. Nic się nie zmieniło, a Honzo, cytując przedstawiciela marki, "jest naturalną ewolucją ich miłości do stalówek, hybrydą łączącą trzy światy: duże koło, rowery do dirtu, i rowery All-Mountain". I ósmego dnia po dużym piwie Bóg stworzył Honzo...

Wydawać by się mogło, że powstanie takiego roweru to pryszcz, ot po prostu wsadzić duże koło, duży amor, lekko wypłaszczyć kąty i po sprawie. Jednak nie, wbrew pozorom, żeby taki twór sensownie się prowadził, należało pokonać kilka przeszkód.

Kona Honzo2

Na dzieńdobry skrócono do minimalnego minimum - u Kony jest to 41cm, ogon Honza. Kolejnym wyzwaniem okazało się stworzenie wystarczającej ilośći miejsca dla grubaśnej opony  min. 2.4". Zdecydowano się na rezygnację z przedniej przerzutki, której obecność niebezpiecznie zmieniłaby Q-factor. Tym sposobem nasz Honzo posiada napęd 1 x 9. W ramach rekompensaty Kona przyspawała mu do suportu gniazdo ISCG 05, które umożliwi nam montaż napinacza, np. The Hive LS1bez ochraniacza taco. 

Panowie z Działu Prezentów Kona, dodali także opcję z wysuwanymi hakami tylnego koła, co umożliwi purystom, dekadentom i masonom montaż napędu SS. (single speed). A już na wisienką na torcie jest obecność taperowanej główki z w pełni zintegrowanymi sterami (fabrycznie FSA NO.10/No.7B/44). Ostatnią "ciekawostką" jest maszt podsiodłowy o średnicy 31.6mm i specjalne opory pod regulowanych sztyc.

Rodacy mieszkający na greenpoincie będą mogli kupić sobie tego 29 calowego mieszańca już pod koniec października.

Kona Honzo4