carbo

Co prawda 29ery przeznaczone są dla wysokich osób, a zdecydowana większość z nich to faceci, to przecież nie można nikomu zabronić jazdy na 29" tylko dlatego, że jest za mały i 'nie ma siusiaka'. Ze względu na mały popyt w zasadzie nie było propozycji dla kobiet. W efekcie uparte niewiasty często kończyły podobnie, jak pewna Amerykanka z ekshibicjonistycznymi zapędami i zamiłowaniem do Photo Shopa. Szczęśliwie Specialized postanowił wypełnić tę niszę w niszy aż trzema modelami.

Mateusz Nabiałczyk

fate3Jak powinien wyglądać 29er dla statystycznej kobietki? Przede wszystkim być mały, temu też Spec zaproponował najmniejszą na świecie rozmiarówkę, która rozpoczyna się już od 15" i kończy na 19". Wypadałoby od razu skrócić rurę, o czym również pomyślano - filigranowa piętnastka ma zaledwie 560mm i to horyzontalnie!

Przy tak zwartej konstrukcji mógłby pojawić się problem haczenia butem o przednie koło...mógłby, ale dzięki zmniejszeniu kąta główki do 70,5*, zastosowaniu zwiększonego offsetu, który jest niemal taki, jak w Fisherowym G2 i skróceniu ramion korb nawet do 165mm jakiekolwiek trącanie palcami nie powinno mieć miejsca.

Celem ułatwienia osiągnięcia sportowej pozycji na rowerze skrócono główkę do 100mm i wsadzono amortyzatory o skoku 80mm...osobiście do 15 i 17" dałbym nawet 60mm, bo czy mającej mniej, niż 50kg białogłowie potrzeba więcej skoku? Śmiem twierdzić, że nawet karbonowy sztuciec + opona 2.1" dałyby podobne odczucia, co przy moich niemal 90kg i 80mm...

Jako, że poruszono kwestie wagowe, to warto podkreślić, że płeć piękna bywa też słabsza. Spec znalazł na to lekarstwo w postaci lekkiej, mającej około 1100gram ramy ze zwiększonym przekrokiem. Zastosowanie karbonu poza niską masą i komfortem mówiąc krótko świadczy o tym, że firma poważnie podeszła do sprawy i nie olała pań z ambicjami na pudło.

A co konkretnie przygotowano? Trzy kompletne rowery, spośród których każda kobieta znajdzie coś dla siebie.

carbo

Najtańszy Jett posiada aluminiową ramę i najprawdopodobniej zajmie miejsce Myki. Jeśli tak, to jego cena powinna oscylować w granicach 4 tysięcy, a wyposażenie być na poziomie Shimano Alivio/Deore.

Dla bardziej wymagających przygotowano dwie sztuki Fate'a zbudowane na karbonowym kręgosłupie. Tańszy Comp oznacza obecność Reby i Srama X7/X9, natomiast topowy Expert to SiD, X0 i ultralekkie koła Roval z wyścigowymi oponami Renegade S-Works.