profil

Rowery szwajcarskiej marki, które są u nas niezbyt popularne, od zawsze pozostawały w sferze marzeń wielu z nas. W zasadzie sam fakt kojarzenia przez kogoś w Polsce BMC świadczył do niedawna o tym, że rozmawiamy z kimś nieco bardziej siedzącym w temacie dwóch kółek. Czy taki stan rzeczy ulegnie zmianie za sprawą zaprezentowanego prototypu aluminiowego hardtaila w rozmiarze 29"?

Mateusz Nabiałczyk

Są na to duże szanse, gdyż jak się wydaje, firma od razu przygotowała przemyślaną konstrukcję wystrzegając się podstawowych błędów. Jakby nie było, amerykańskie korzenie zobowiązują.

Sztywniak prezentuje się w sposób, do jakiego przyzwyczaili nas Szwajcarzy - urzekająco prosto, wręcz ascetyczne...bo i siła nie tkwi w naklejkach, a szczegółach konstrukcyjnych.

profil

Pierwszym rzucającym się w oczy elementem jest charakterystyczne dla Bicycle Manufacture Company połączenie tylnego trójkąta z podsiodłówką i górną rurą. Ktoś mógłby powiedzieć, że jest to próba naśladowania GT, jednak po dokładniejszej analizie okazuje się, że oba patenty mają ze sobą niewiele wspólnego.

Kolejny znak rozpoznawczy to górna rura o profilu T, która jest gwarantem wysokiej sztywności w okolicach stożkowej główki 1,5".

glowkabmc1

Linia łańcucha ma zaledwie 430mm, a przy tym nie zapomniano o najważniejszym - miejscu na oponę. Tak wyśmienity wynik udało się uzyskać dzięki coraz częściej praktykowanemu podgięciu podsiodłówki oraz zastosowaniu przedniej zmieniarki przykręcanej bezpośrednio do rury. O ile nie pokuszono się o znaczny kąt główki, to maszyna powinna całkiem dobrze się prowadzić. W przeciwnym razie (72*) maszyna może latać nerwowo na boki niczym zając na prochach.

cs

Więcej szczegółów poznamy niebawem, natomiast z fotek można jeszcze wychwycić mocowanie tylnego hamulca bezpośrednio na PM. Osprzętem nie ma się co zachwycać, bo z pewnością w katalogu zobaczymy co innego.

Warto natomiast nadmienić, że leśne skrzaty zasłyszały, iż w następnym roku do sprzedaży trafi również full 29...hmh Fourstroke 100mm? Oj taaaaak!