RB_2011_XXIX_Steel_LG

 

Wzorem numerowania władców tego świata, czy też papieży, firma Raleigh swojego królewskiego 29era oznaczyła cyframi rzymskimi. Jaki ma numer? Ano 29 – „jedyny słuszny”. Model ten od ponad 5 lat funkcjonuje na rynku bez większych ideologicznych zmian…sztywna rama, sztywny wideł, napęd Single Speed…więc po co o nim pisać? Ano choćby po to, by pokazać światu łańcuszek, jaki dzierży w sezonie 2011.

Mateusz Nabiałczyk

Patrzę na foto kompletnego roweru i zastanawiam się, w czym tkwi urok tego roweru. Najprawdopodobniej w jego klasycznego charakteru brzydocie. Niewyszukane przekroje i kształty rurek, mechaniczne tarczówki, jedna zębatka zapięta na 466mm ogonie. I o to chodzi w takim rowerze! Maksimum prostoty, minimum awaryjności.

 

gates_carbon_drive21

Może właśnie dlatego jest to kolejny z modeli w którym w miejsce dobrze znanego łańcucha trafił pasek klinowy. Pasek nie-byle-jaki, bo produkcji Carbon Bike Systems. Firma ta od ćwierć wieku zajmuje się właśnie tym rodzajem dwukołowej biżuterii. Co prawda dotychczas ograniczano się do pojazdów silnikowych zwanych czasem motorami, ale jako że moce (a raczej momenty) osiągane przez farmako-kolarzy są coraz większe, to i rowery wymagają pewnych poprawek w przeniesieniu napędu.

centertrack_gates_carbon_belt

A tak już zupełnie poważnie…jakie są zalety takiego paska?

Po pierwsze cisza, czystość i płynność działania. Nie ma ruchomych metalowych elementów, więc nie ma co hałasować, smaru też nie uświadczymy, a odpowiedni kształt klinów jest gwarantem przyjemnego działania. Działania, którym cieszymy się ponad dwa razy dłużej, niż w przypadku normalnego rozwiązania.

Po drugie, być może dla niektórych najważniejsze – waga. Takie ustrojstwo jest ok. 80gram lżejsze od metalowego odpowiednika…nie uwzględniając masy naniesionego smaru i brudu :- ) Tak więc w ekstremalnych warunkach zysk dobije do wartości trzycyfrowej.

Po trzecie satysfakcja z posiadania czegoś, o czym na chwilę obecną znajomi mogą jedynie pomarzyć.

Hmmm, przyznam, że chętnie sprawdziłbym, jak cos takiego działa w praktyce, ktoś pomoże?