glowka

Pomimo, że austriacki KTM nawet większości rowerowego światka kojarzy się raczej z motorami, niźli kolarstwem, to nie przeszkadza mu to w budowaniu od blisko 50lat świetnych bicykli. Dotychczas w ofercie na próżno było szukać 29”, jednakże nowy rok przyniósł ewolucyjne zmiany. Jako, że niemal każdy liczący się producent ma już w swej ofercie choć jednego ninera, to i KTM nie mógł być gorszy.

Mateusz Nabiałczyk

W kolekcji znajdziemy trzy hardtaile z serii Race - 1.29, 2.29 i 3.29, których sercem jest ta sama rama potrójnie cieniowanego alu 6061-T6. Główkę ramy przystosowano pod stożkowe sterówki amortyzatorów, wypolerowano nawet najbardziej rzucające się w oczy spawy – znaczy się mamy do czynienia z dość zaawansowanym projektem może z niezbyt wyszukanego materiału, ale za to sprawdzonego. Najtańsza 3 wygląda po prostu źle, model z numerem 2 pomalowano na ciemne kolory, przez co napisy są ledwie widoczne, natomiast topowy model zyskał wściekłą pomarańcz, która jest znakiem rozpoznawczym marki. Dzięki temu całość wygląda zdecydowanie lżej.

glowka

Geometrycznie…jak to często bywa w przypadku pierwszych projektów, starano się bazować na modelach 26”. W efekcie górna rura jest zdecydowanie za krótka, aby z dumą nazywać ją ‘race’. Na szczęście reszta parametrów jest O.K.

geo

Niepokoi mnie jedynie symboliczna przestrzeń między tylną oponą a linką przedniej przerzutki i to mimo niewyśrubowanego wyniku z CS, zastosowania zmieniarki na haku i chudej podsiodłówki (27,2mm)

ogon

Jeśli popatrzymy na osprzęt, to jest on z wysokiej półki, szczególnie gdy popatrzymy na najdroższy wariant. Znajdziemy tam Foxa F29 z Terralogic, grupę Sram X-0, koła Mavic C29maxx na nudnych już, acz przyzwoitych Racing Ralphach oraz węglowe rurki FSA SLK. Dostaniemy nawet pedały XT, ale jest to chyba marne pocieszenie, jeśli uświadomimy sobie, że do wydania jest blisko 14 349 PLN za rower o masie przekraczającej 11kg…

ktm1

Wtedy zawsze można skierować wzrok w stronę uboższego KTM Race 2.29. Za niemal połowę wspomnianej kwoty (8 199 PLN) otrzymamy Foxa F29 RL, niemal kompletną grupę Shimano XT (hamulce, piasty i pedały SLX), felgi DT X470 i rurki Ritchey Pro. Rower waży 12kg.

ktm2

Podstawowy model to koszt 6 599 PLN. Za tą, w dalszym ciągu sporą sumę, otrzymamy grupę SLX okraszoną tylnim XT, RS Recona, felgi Rigida Taurus i rurki Ritchey Comp...lekkie przegięcie.

ktm3