zombie29sizing

Po raz kolejny potwierdziły się przepowiednie zapisane w starych księgach Śródziemia. Konserwatywna Europa zmienia swoje nastawienie do rowerów 29 calowych. Pierwszym wyraźnym przesłaniem były targi Eurobike 2010 o czym pisaliśmy parę miesięcy temu. Dowodem ewolucji starego kontynentu jest jednak szwajcarska manufaktura Zaboo Bikes - pierwsza europejska firma budująca wyłącznie 29 calowce.

Michał Śmieszek

Update 12.01.2011 (informacja ze strony www.29inches.com)

Ze względu na reakcje zaniepokojonych czytelników na artykuł na stronie 29inches.com, która jako pierwsza przedstawiła szwajcarską markę, właściciele Zaboo Bicycles podjeli decyzję o zmianie cen. Teraz dowiadujemy się, że zarówno Terra i Zombie 29  będą sprzedawane za 929,00 dolarów USD a koszt indywidualnej ramy wyniesie 1129,00 dolarów USD.  Niektórzy czytelnicy również wyrażali obawy, że projekty Zaboo to ogólno dostępny wzór, który można zamówić o wiele taniej w Chinach. Poinformowano nas, że tak nie jest. Ponadto w przeciwieństwie do ram "stockowych" z Azji, produkty Zaboo nie mają ograniczeń wagowych. Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt Zaboo poprzez ich stronę internetową: www.zaboobikes.com.

Dnia 09 stycznia roku pańskiego 2011 wystartowała oficjalnie strona Zaboo-Bikes. Pod tą intrygującą nazwą kryje się firma, która postanowiła skupić się na produkcji wyłącznie rowerów na dużym kole. Nareszcie! Właścicielami nowej marki jest zawodnicza para Simon Zahnd and Renata Bucher. Oboje startują w zawodach MTB. Znawcy tematu mogą kojarzyć panią Bucher z zawodów triatlonowych Xterra.

Na dobry, a nawet bardzo dobry początek Szwajcarzy serwują nam dwa dania główne, których podstawowym składnikiem jest karbon 12K: model Terra29 oraz Zombie29. 

Obie ramy wyglądają bardzo podobnie i trudno nie odnieść wrażenia, że gdzieś już je widzieliśmy.....chmm pewnie na Tajwanie lub niedaleko tej wyspy. Nie umniejsza to faktu, że oba modele są naprawdę ładne i do tego porządnie wykonane. 

Cechy szczególne Terra29:

 • karbon 12k
 • waga: ok 1180 (+/- 50 grams)
 • rozmiarówka: S 16"/M 17.5’’/L 19’’/XL 21’’
 • główka o zmiennej średnicy 1 1/8" - 1 1/2"
 • linki prowadzone w pełnym pancerzu
 • mocowanie Post-Mount tylnego hamulca tarczowego
 • 3 kolory do wyboru: wyścigowa zieleń, biały, naturalny carbon
 • geometria poniżej:

terra29sizing

Oczywiście firma proponuje zakup całego roweru niemal w dowolnej konfiguracji wykorzystującej komponenty SRAM lub Shimano.Jednym zdaniem: "Naas klient nas Paaan".

Cechy szczególne Zombie29:

 • karbon 12k
 • waga: zirka 1190g
 • rozmiarówka: M 17‘‘/L 19‘‘/XL 21"
 • główka o zmiennej średnicy 1 1/8" - 1 1/2"
 • pancerz chowany wewnątrz ramy
 • mocowanie Post-Mount wewnątrz tylnego trójkąta ramy
 • 3 kolory do wyboru
 • geometria poniżej:

zombie29sizing

Oba modele różnią się między sobą nieznacznie geometrią. Zdecydowane różnice widać porównując dopiero długości poszczególnych rur, przede wszystkim górnej rury. Pod tym względem zombie29 prezentuje się lepiej. W obu ramach tylni widelec ma 445mm, co jest w pewnym sensie normą i już.

Moim zdaniem kolorystycznie ciekawsza jest wersja biało zielona. Zielony Kawasaki w połączeniu z połyskującą bielą tworzą "energetyczne" połączenie. Jednocześnie nie ma tu krzykliwości i festynu. Wersja czarna jest też nie brzydka, ale po prostu zwyczajna - ot, naturalny karbon.

Niestety dla polskiego klienta, firma ceni swoje produkty. Terra29 w swojej podstawowej wersji (X9/Fox) kosztuje prawie 13500 PLN. Koszt samej ramy bez malowania to wydatek 5400PLN. Trzeba dodać, że nie tylko my dostrzegliśmy ten smutny fakt. Biorąc pod uwagę, że identyczną, co prawda "gołą" ramę można mieć za jedną trzecią ceny pewnie niektórzy zastanowią się nad kupnem. Z drugiej jednak strony płacimy za komfort gwarancji i serwisu na terenie Europy. Najważniejsze jednak jest to, że w końcu znalazł się ktoś z pomysłem na ciekawy produkt 29". Firma, która być może zatrzęsie rynkiem na starym kontynencie. Szwajcarzy już planują rozszerzenie oferty o modele aluminiowe. Naprawdę szczerze życzymy powodzenia!

terra29_models