Image00009

Tegoroczne targi Eurobike pokazały dobitnie, że rowery na 29-calowych kołach przestają być w Europie sprzętem niszowym. Popularne za oceanem „tłentynajnery” dotychczas nie miały bowiem łatwego życia na Starym Kontynencie. Wystarczy jednak przeanalizować ruchy największych na rynku graczy, by uświadomić sobie, że Duże Koło nie umrze śmiercią naturalną, a również w Europie czekają je tłuste lata.

Tak zdecydowane działania największych producentów nie stały by się jednak faktem, gdyby nie upór mniejszych marek, trendsetterów, którzy przez wiele lat pracowali nad 29erami, aby stały się one godną konkurencją dla swych wyposażonych w mniejsze koła braci. Liderem tej grupy od początku jest amerykańska marka Niner Bikes, której rowery zasiliły właśnie ofertę firmy Beastie Bikes.

Image00009

Niner Bikes działa na rynku od 2004 roku. Firma jest dzieckiem dwóch ludzi – Chrisa Sugai i Steve’a Domahidy. Panowie poznali się podczas cotygodniowych środowych nightride’ów po stokach gór Santa Monica w Kaliforni. Chris, entuzjasta idei dużego koła, doświadczony zawodnik i mechanik rowerowy, szybko zaraził Steve’a swoją pasją. Branżowe doświadczenie drugiego z panów pozwoliło zrealizować wspólny plan – założenie własnej marki. Tak właśnie zrodziło się Niner Bikes – firma od zawsze związana wyłącznie z rowerami na kołach w rozmiarze 29”. Początkowo oferta firmy zawierała wyłącznie hardtaile – pierwszym oferowanym modelem był aluminiowy singlespeed ONE 9. Początki były zatem dość radykalne, z czasem jednak oferta firmy poszerzała się, zaś Chris i Steve udowadniali model po modelu, że 29ery są dla wszystkich i znajdują zastosowanie w każdej formie kolarstwa górskiego.

Image00004

Dzisiaj oferta Niner Bikes to pełne spektrum dróg rozwoju rowerowej pasji. Firma wciąż oferuje singlespeedy, w ofercie pojawiły się także wyposażone w przerzutki hardtaile do codziennej jazdy, ostre sprzęty do ścigania, ramy full suspension. Rowery Ninera wykonane są zarówno z aluminium jak i ze stali czy karbonu. Oferują one najnowsze rozwiązania takie jak główka typu tapered, sztywna oś tylna Maxle czy rewolucyjny, autorski system napinania łańcucha singlespeedów – mufa Bio-Centric. Niner stara się także pozyskać coraz szersze wsparcie przemysłu rowerowego dla idei dużego koła. Współpraca z Shimano i Marzocchi pozwoliła firmie stworzyć model W.F.O. 9 – fulla o 140mm skoku przeznaczonego do konkretnego enduro. Model ten powstawał przez trzy lata – w tym czasie zaprezentowano trzy prototypy, rozwijano kształt ramy, jej geometrię oraz własny układ zawieszenia z chwilowym punktem obrotu – system CVA. W.F.O. 9 było kamieniem milowym w rozwoju 29erów, po jego pojawieniu się na rynku w 2009r. nikt nie miał już prawa powiedzieć, że duże koło służy wyłącznie do ścigania. Jego narodziny zachęciły też producentów części i opon do inwestowania w rynek 29erów.

Image00003

Niner Bikes to nie tylko oddanie idei, to także firma, która buduje swoją reputację na dwóch solidnych fundamentach – branżowym doświadczeniu swoich twórców i przewadze technologicznej. Chris i Steve to ludzie, którzy wiedzą co trzeba zrobić, aby budowany rower jeździł jak powinien. Dlatego taką wagę przykładają do odpowiedniej geometrii roweru. Niner to jedna z firm, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju standardów geometrii ram rowerów 29”. Bardzo ważnym aspektem jest także takie kształtowanie ram hardtail, aby przenosiły całą moc na tylne koło jednocześnie pochłaniając małe nierówności. Kolejnym kluczowym elementem jest stosowany materiał i odpowiednie wykorzystanie go w produkcie. Niner stosuje produkowane na wyłączność rury aluminiowe Easton GX2 oraz stalowe Reynolds 853. Wśród produktów Ninera znajdziemy także włókno węglowe – wykonano z niego ramę AIR 9 Carbon oraz sztywny widelec, który uzyskał na tegorocznych targach Eurobike nagrodę Design Award za innowacyjny projekt i wysoką jakość wykonania. Obydwa produkty łączy jedna cecha – Niner wierzy, że wykonanie czegoś z karbonu to nie sztuka dla sztuki, trzeba to jeszcze zrobić z głową.

Pojawienie się rowerów marki Niner w ofercie firmy Beastie Bikes to kolejny krok ku uatrakcyjnieniu polskiego rynku. Przyszły sezon pokaże, że rowery na dużych kołach nie są już niszą dla rowerowych odszczepieńców, a całkiem poważnym segmentem rynku. Już dziś możecie państwo zapoznać się z ofertą Niner Bikes odwiedzając stronę dystrybutora. Znajdziecie na niej szczegółowe opisy oferowanych rowerów i części jak i stosowanych przez firmę technologii i rozwiązań.