6581

Jak już ostanio ostrzegałem, Specialized ostro prze do przodu. Wygląda na to, że rok 2011 będzie zapowiedzią dominacji 29" w ofercie tegoż amerykańskiego producenta. Oferta rowerów jak i ram na prawdę przyprawia o zawrót głowy szczególnie, gdy sięgniemy pamięcią kilka lat wstecz, kiedy to zdecydowana większość rowerowego świata zgodnie twierdziła, iż 29ery się nie przyjmą.

Mateusz Nabiałczyk

7825

Ilość modeli z dumną eSką na główce jest na prawdę zdumiewająca. Segment cross country otwiera 6 Rockhopperów, z czego aż 4 są na wielkim kole. Ceny zaczynają się od około 2 500 PLN, co zdecydowanie zwiększa pole manewru w przypadku mniej wymagających kolarzy pragnących rozpocząć swoją przygodę z 29erem. Dodatkowo istnieje możliwość zakupienia framesetu pod singla.

7828

 

Dla bardziej wymagających ścigantów przygotowano jeszcze bardziej rozbudowaną gamę Stumpjumperów począwszy od aluminiowych konstrukcji, na karbonie skończywszy. Nie trzeba chyba wspominać, że w sprzedaży będą wszystkie typy ram bez względu na materiał, czy typ skrzyni biegów. Z ciekawostek geometrycznych nie sposób nie wspomnieć o 'złamanej' podsiodłówce, która pozwoliła na uzyskanie niesamowicie krótkiego ogona (434mm). Pozostałe parametry mieszczą się w sprawdzonych kanonach, choć lekki niedosyt pozostawia nieco przykrótka długość górnej rury, która efektywnie ma 615mm dla rozmiaru 19". Gdyby na kolejny sezon udało się to poprawić i dołożyć gęsto stopniowaną rozmiarówkę znaną z 26" modeli, to byłoby już idealnie.

7554

 

Amatorzy komfortu nie zostali pominięci. Niegorszy wybór wśród fulli niezwykle cieszy. Kilka wariantów Epica na pewno zainteresuje maratończyków, szczególnie tych bogatszych, gdyż tutaj ceny zaczynają być niebotyczne...topowy węgiel to wydatek rzędu 10 000 $.

6581

 

Ambitni turyści i poszukiwacze nieco większych emocji nie będą smutni. Do wyboru dwa FSRy bądź goły frameset. W każdym przypadku 130mm płynnego skoku. Jeżeli dla kogoś okaże się to za dużo, żaden problem. Zawsze istnieje nieco mniej skoczna alternatywa pod nazwą Camber, której najtańszy model kosztuje tyle samo, co rama modelu FSR (2 000 $).

8359