State Bicycle Co 29er Single Speed MTB dlx 17Przeszukując Internety w poszukiwaniu czegoś ciekawszego niż krajowa oferta ciągle tych samych rowerów najwyższej klasy, co to same podjeżdżają i "robią loda after race", nadziałem się na markę STATE Bicycles, choć chyba lepiej pasowałaby nazwa "State of Steel Bikes"

Michał Śmieszek

W potoku zalewającego rynek węgla i taniego jak barszcz aluminium rowery ze stali szlachetnej jakoś tak stoją w cieniu, choć dla osób zajmujących się parapsychologią i duchami zaklętymi w różnych przedmiotach, jest wręczę odwrotnie. Dla nich takie jednoślady krzyczą: "TUTAJ, TUTAJ, JA ŻYJĘ!"

I pewnie własnie dlatego amerykańska montownia zwróciła moją atencję. Drugim powodem była cena, ale o niej za moment. Słów kilka na temat samej firmy. W dużym skrócie - specjaliści od stali, ostrych kół, miejskich "komiuterów" wszelkiej maści i tego, co dziś wyróżnia taki sprzęt od "masówki", czyli niebanalnej prostoty połączonej ze smakiem. Można? Można...i do tego za normalne pieniądze, a nie ich wywrotkę.

W katalogu State Bicyclec CO. do tej pory brakowało 29erów. Były (i są) za to tłuste rowery. Sezon 2016 będzie jednakowoż przełomowy, gdyż pojawił się PULSAR 29 - rasowy, stalowy jednobiegowiec. Aby zadowolić wszystkich, funkcjonuje w przestrzeni w wersji "rigid" - ze sztywnym widłem z przodu, oraz "Deluxe" - z amortyzatorem Rock Shox Recon TK.

State Bicycle Co 29er Single Speed MTB dlx 1

State Bicycle Co 29er Single Speed MTB STD 25

Aby cena obu była atrakcyjnie znośna, do budowy ramy wykorzystano popularne rurki ze stopu Cr-Mo 4130. Temu też, zawiodą się poszukiwacze wycieniowanych, lekkich konstrukcji ze stali. Do przygotowania eleganckiej, stonowanej biało-czarnej grafiki zatrudniono eksperta - znane po tamtej stronie globu, studio DKlein. Jeśli nie liczyć gniazda hamulca Post Mount i mimośrodowego suportu, rama nie posiada innych wyrafinowanych smaczków - jest praktyczna i prosta, dokładnie taka o jakiej dziś myśli całkiem spora grupa ludzi zmęczona całym tym odpustowym przemysłem rowerowym.

Geometria stalowego duetu przypadnie do gustu chyba wszystkim - taki rower "po-bułki-przez-singletrack". Podjechać, podjedzie w cuglach. Zjedzie jeszcze lepiej, a nawet skręci jak się naciśnie na kierownik. Czego chcieć więcej?

State Bicycles Geometry Pulsar Deluxe

State Bicycles Geometry Pulsar StandardDomyślnie State Bicycles proponuje jednorzędowe napędy, ramy posiadają pionowe tylne haki kół, zaś - napinaczem łańcucha jest mimośrodowy suport. Jak komuś będzie za cieżko, bez problemu dokona konwersji, gdyż nie zapomniano o przelotkach i wieszaku tylnej przerzutki pod klasyczny wielobiegowy napęd.

State Bicycle Co 29er Single Speed MTB dlx 14

Model "Standard", na sztywnym widelcu, kosztuje zaledwie 650USD. W tej cenie znajdziecie na pokładzie relatywnie skromne, choć sensowne uzbrojenie:

 • Koła: WTB SX 19 29” Rims – 32H Disc Hubs
 • Opony: WTB Vigilante 29” x 2.3”
 • Korby: Truvativ E 400 w/ 32t Chainring (Powerspline Bottom Bracket)
 • Hamulce: Avid BB5 Brake System
 • Siodło: WTB Rocket
 • Dostępne rozmiary: 15”, 17”, 19”

 Pulsar w opcji "Deluxe" posiada bogatsze zestawienie, za które już trzeba wysupłać równowartość 1099USD:

 • Rama: Rockshox Recon Silver TK – Solo Air
 • Koła: WTB SX 19 29” Rims – 32H Disc Hubs
 • Opony: WTB Vigilante 29” x 2.3”
 • Korby: 2015 SRAM GX 1000 1x MTB Crank w/ 32t Chainring (GXP Bottom Bracket)
 • Hamulce: Avid BB7 Brake System
 • Siodło: WTB Rocket

Co ciekawe, marka State Bicycles ma swoją oficjlną filię w Europie, na Wyspach. Może się zatem okazać, iż sprowadzenie do Polski nie będzie wiązało się ze sprzedażą nerki. Warto sprawdzić!

 

Photo: State Bicycles Co.