Truth BMX silver spring anglePamiętam jak będąc młodym chłopcem, widziałem paru chłopaków śmigających małych rowerkach na baloniastych oponach w kolorze tęczy, z dziwną kierownicą z przodu. Te jednoślady nazywały się ponoć BMX - tak przynajmniej twierdził bardziej doświadczony kolega, który jako jedyny na dzielni, miał odtwarzacz VHS i komputer ZX Spectrum.

Michał Śmieszek

Minęło jakieś 30 lat, świat posunął mnie i się...do przodu, aż mnie pupa boli. Ani mi w głowie BMXy, tylko teraz jakieś 29ery i fatbajki. Ale najwyraźniej to błąd - warto wrócić do nastoletnich marzeń, a jeszcze lepiej adaptować je do obecnej rzeczywistości. Zatem lejdis...Nie tylko Chromag potrafi uszyć radykalne rowery. Kolejną firmą, która zamierza przyciągnąć niezdecydowaną klientelę, jest amerykański TRUTH - jedna z kultowych, be-em-iksiarskich marek.

Najnowsze badania za wielką sadzawką dowiodły, iż Amerykanie w średnim wieku, oraz ich nastoletnie dzieci, wciąż kochają BMXy i uwielbiają na nich szaleć jadąc po pączka do sklepu osiedlowego. I właśnie tu zasadza się problem, bowiem typowe, małe, 20 calowe koła nie są w stanie utrzymać tłuste dupasie sunące żółwim tempem po bulwarze. Truth wyszedł na przeciw roszczeniom amerykańskich matek i zaprojektował całkowicie rasowego, 29-calowego BMXa  Na marginesie warto dodać, iż Truth dostarcza BMXy niemal w każdym normalnym rozmiarze koła, począwszy od 18" a skończywszy na 26". 29" maszyna będzie zatem kolejnym bardziej lub mniej niezwykłym jednośladem w katalogu tej marki.

Truth BMX silver spring side

Tak po prawdzie, Truth to nie pierwsza firma, która wykoncypowała taki rower. Nie dalej jak 6 lat temu kultowy SE Bikes wypuścił całą linię 29 calowych BMX. Wydaje się, że później entuzjazm nieco przygasł. Propozycja Truth może być jednak całkiem dobrze smakującym, odgrzewanym kotletem, choć już widzę, że konkurencja będzie spora - BMXowe tuzy, jak np. Haro i GT także mają 29ery do streetu i freeride w formacie BMX.

Tak czy owak rama Capitol w wersji 29" bazuje na konstrukcji modelu Silver Spring, toczącego się na kołach 26-calowych, ale ma naturalnie geometrię podporządkowaną pod specyfikę większych kół. Główka oraz podsiodłówka mają po 71°. Górna rura ma 605mm efektywnej długości. Ogon w 29-calowym BMXie ma 460mm. To całkiem spora wartość, ale być może specyfika jazdy na BMX wymaga nieco dłuższego ogona dla lepszej stabilności. Co ciekawe, prześwit w tylnym widelcu pozwala na montaż opony, nawet o szerokości 2.45".

Na potrzeby tej wyjątkowej, bądź co bądź, konstrukcji Truth wyprodukował dedykowany widelec, także z rur Cr-Mo - model Chasapeake Bay. Za taki frameset, miłośnicy BMX-owych ewolucji oraz 29erów, będą musieli wyłożyć 429 dolarów amerykańskich. Capitol dostępny jest w kolorze Forda lub "naturalnym". Wielgachne BMX możecie zamawiać wraz z nadejściem wiosny 2019, choć nie sądzę, aby w Polsce znalazł się taki ryzykant nowych ideii - tutaj to chyba sami puryści :) :)