giant talon 1

Giant zaprezentował zupełnie nową kolekcję rowerów górskich Talon, czyli segment "entry level" przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kolarstwem górskim i miłośników singletracków. Te nowe hardtaile zbudowano w oparciu o lekki stop aluminium ALUXX  i będą dostępne na kołach 29” lub 27,5”.   

Tadeusz Pietrzak

Informacje o kolekcji Talon 2021 zaczerpnięte z oficjalnej broszury firmy Giant.

Kolekcja Talon, stworzona na bazie lekkiej ramy ALUXX o nowoczesnej geometrii, oferuje wydajność roweru XC początkującym amatorom szlaków. Sprawdzona technologia aluminium w połączeniu z nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi sprawiają, że Talon to godny towarzysz coraz dalszych i coraz trudniejszych wypraw. Ramy wykonane z opracowanego przez firmę Giant cieniowanego aluminium ALUXX nie wymagają stosowania dodatkowych wzmocnień. Pomaga to zminimalizować ciężar ramy i lepiej dostroić charakter roweru pod kątem wydajności i kontroli na szlaku.

giant model talon 29er

Każdy rower z kolekcji Talon ma geometrię zaprojektowaną w oparciu o specyficzne potrzeby rowerzysty. Nowe modele mają obniżony węzeł górnych rurek tylnego trójkąta i rury podsiodłowej, co poprawia pochłanianie wstrząsów dla płynniejszej jazdy, jednocześnie zmniejszając masę ramy. Rowerzysta może również wybrać rower, który najlepiej pasuje do jego sylwetki i stylu jazdy. Modele na kołach 29” i z amortyzatorem o skoku 100 mm dostępne są w pięciu rozmiarach (S, M, L, XL, XXL). Na preferujących koła 27,5” czekają cztery rozmiary: XS, S, M oraz L. Modele 27,5” w rozmiarach XS i S mają widelce amortyzowane o skoku 80 mm, a w rozmiarach M i L – 100 mm.

talon giant

Każda rama została stworzona dla maksymalnej kontroli i płynnej jazdy. Wewnętrzne prowadzenie przewodów zapewnia czysty i nowoczesny wygląd, a możliwość montażu sztycy regulowanej pozwala rozszerzyć możliwości roweru pod kątem bardziej agresywnej jazdy w technicznym terenie. Nowy Talon ma też mnóstwo miejsca na szerokie opony, nawet 2,4” w obydwu rozmiarach koła. Poszczególne modele oferują różne konfiguracje napędu, z jedną lub dwiema zębatkami korby, umożliwiając wybór dopasowany do własnych preferencji.

Porównując katalog z 2020 roku można zauważyć szereg zmian jakie wprowadził Giant w konstrukcji Talona na przyszły sezon. Przede wszystkim dostępne będą rowery na kołach 29er a nie tylko w rozmiarze 27" jak było dotychczas. Postawiono na napęd 1 x 12 i 2 x 10 w poprzednich konstrukcjach stosowano napęd w konfiguracji 2 x i 3 x. Zmieniono kąty główki ramy i kąt podsiodłowy oraz zwiększono wartość REACH, dzięki czemu geometria nowych rowerów stała się bardziej progresywna.

TALON 0

 giant talon0 2

TALON 3 GE

talon3

Kolekcja Talon obejmuje aż 6 modeli rowerów bardzo zróżnicowanych pod względem zastosowanych komponentów. Najwyższy model to Talon 0,  w którym napęd powierzono systemowi 1 x 12 Shimano Deore oraz korbie ProWheel MPX z zębatką 30T lub 32T. Amortyzację zapewnia Rock Shox JUDY TK Coil, a wyhamowują hamulce Tektro TKD 143. Koła  zbudowano w oparciu o obręcze Giant GX03V o szerokości wew. 21mm na które założono opony Maxxis Rekon 29"/27.5"x2.4". Cena topowego Talona to 3999 zł. 

giant talon naped

System jednorzędowy zastosowano tylko w dwóch najwyższych modelach Talon 0 i Talon 1 - GE, natomiast pozostałe posiadają bardziej uniwersalny dwurzędowy napęd z firmy Shimano w konfiguracji 2 x 10. W przypadku konfiguracji 2X można użyć przedniej przerzutki typu side-swing lub down-swing. W rowerach z niższej półki cenowej zastosowano budżetowe widelce SR Suntour XCM i XCE. Pozostałe komponenty (kierownica, mostek, sztyca) brandowane są logiem Giant Sport.

giant talon rama

Zwolenników wypraw rowerowych zadowoli fakt zastosowania mocowań na tylnym trójkącie, które ułatwią montaż akcesoriów, takich jak bagażnik, błotniki czy podpórka. Dzięki temu możemy przystosować swój rower do jazdy w różnych warunkach. Model Talon 1 GE waży 13,5kg w rozmiarze M, jest więc potencjał do zbicia masy jeśli chcemy startować w  maratonach MTB. Czego mi brakuje w konstrukcji Talona - na pewno sztywnej osi, która ułatwiłaby montaż tylnego koła, regulację klocków hamulca oraz podniosła sztywność ramy.

giant talon budowa

 

Geometria została dobrana komfortowo. Mamy dość długi tylny trójkąt (455mm w rozmiarze koła 29"), dający większą stabilność prowadzenia, wyższą główkę ramy i łagodniejsze kąty w porównaniu z agresywnymi rowerami do XC. Taka charakterystyka spodoba się rowerowym entuzjastom lubiącym trochę ostrzej pojeździć zachowując przewidywalność prowadzenia. Talon zapewni dobrą zabawę w terenie, a jednocześnie  wybaczy braki w umiejętnościach techniki jazdy amatorów MTB.

indeks

 

Jakim rowerem jest Giant Talon? Na pewno bardzo uniwersalnym, poradzi sobie z górskimi szlakami, pozwoli na start w pierwszym maratonie MTB, a jednocześnie zaspokoi potrzeby rekreacyjno-turystycznych wypadów poza miasto.