Screenshot 5

Cayon 29er XT PERFORMANTE to limitowana edycja popularnego modelu z linii Cayon 29er, który powstał z okazji 15 lecia istnienia firmy. Dotychczas Firma Northtec dość konserwatywnie podchodziła do kolejnych odsłon własnych 29erów. Z założenia miały być one skierowane do początkujących adeptów MTB oraz osób ceniących solidny sprzęt za akceptowalną kwotę. Tym razem firma z Czechowic-Dziecic przygotowała zdecydowanie bardziej “ścigancki” model roweru.

Tadeusz Pietrzak

 

Northtec Cayon XT PERFORMANTE to maszyna, która ma wprowadzić zaawansowanych amatorów MTB w świat maratonów oraz zawodów cross-country. Zmieniono geometrię tak aby była bardziej sportowa niż typowo rekreacyjna. Górna rura została wydłużona, zmienił się kąt główki ramy i rury podsiodłowej, a widełkom w tylnym trójkącie też ubyło kilka mm. I rzecz najważniejsza – tym razem konstruktorzy pamiętali by nowego Cayona wyposażyć w „sztywną oś”.

 

Screenshot 9gggScreenshot 66

W ten oto sposób zmienił się charakter Cayona XT, z rekreacyjnego roweru przekształcił się w maszynę, na której możemy śmiało brać udział w amatorskich wyścigach XCM. Rama roweru została pospawana z hydroformowanych rur stopu Alu 6061. Przekroje nie są przesadnie obfite, spawy głównego trójkąta zostały precyzyjnie wygładzone, a całość opancerzenia schowano w główny trójkąt ramy co tworzy wrażenie lekkości konstrukcji. Główka ramy jest oczywiście stożkowa, suport standardowy z wkręcanym zewnętrznymi łożyskami BSA. Mocowanie hamulca typu Post Mount znalazło się wewnątrz tylnego trójkąta, które to rozwiązanie zdecydowanie pozytywnie wpływa na jakość hamowania.

cayon xt performante

Choć sercem każdego roweru jest rama, to nie pojedzie on bez dobrze spasowanych komponentów. To właśnie one błyszczą w specyfikacji roweru i są istotnym magnesem przyciągającym potencjalnego klienta. Cayon XT, jak sama nazwa sugeruje, wyposażony został w homogeniczny napęd Shimano XT serii M8100, oczywiście w konfiguracji 1 x 12.

Screenshot 2

Koła zbudowano w oparciu o piasty Shimano XT M 8110, wzmacniane obręcze Northtec/Ryde Disc, szprychy Sapim Leader i opony Schwalbe Rocket Ron Preformance 2.25. Za amortyzację odpowiada powietrzny FOX 32 SC 29 K FIT 4 RC 100mm z regulacją tłumienia i manetką blokady skoku na kierownicy.

Screenshot 3

Screenshot 4

Kierownica, sztyca i mostek, to komponenty sygnowane logiem UNO. Natomiast wygodę siedzenia zapewnia firmowe siodełko Northtec MTB Exclusive. Waga katalogowa roweru to 11kg. Dostępne są dwa rozmiary ram i tylko jedna wersja kolorystyczna utrzymana w barwach firmowego loga. Cena 7599,00zł. Odkąd pamiętam, rowery linii Cayon XT prezentowały się bardzo atrakcyjnie pod względem cenowym, jak też wizualnym i sprzętowym. Nie inaczej jest z nowym XT PERFORMANTE który z pewnością zdobędzie przychylność kolarskiej społeczności.