P5096615

Rowery, nawet te 29 calowe czasem ulegają awariom. Wszystko pięknie jeśli mamy zaprzyjaźniony serwis lub kumpla, który przywróci naszą bestię do życia. Nierzadko jednak, My, duzi chłopcy lubimy samemu zrobić sobie dobrze - tu chwycić ze mesel i młotek. Kłopot polega na tym, żeby nasza drogocenna maszyna nie ruszała się, kiedy będziemy trenować rzut młotem do celu. Bez dobrego stojaka się nie obejdzie...

Michał Śmieszek

Przyzwoity mobilny stojak rowerowy to marzenie każdego mechanika-amatora. Bez niego praca przy naszych "rumakach" jest niczym dyskoteka bez muzyki. Co więcej...w skrajnych przypadkach może zakończyć się serią bolesnych zastrzyków oraz przekleństw, kiedy błąkające się przednie koło przewróci nam ostatnią butelkę z drogocennym złotym płynem.....nie, nie! My mechanicy nie pijemy na służbie piwa, my używamy oleju mineralnego.

W każdym razie, stojak być musi i kropka. Jeszcze do niedawna z dostępnością odpowiedniego towaru było średnio, a jeśli już się pojawił to ceny potrafiły zabić na śmierć. Na szczęście Wielki Dobrobyt sprawił, że Polska awansowała w rankingu z IV do III świata, dzięki czemu zaczęły się nami interesować poważne firmy branży rowerowej. Do takich tuzów należy amerykański FEEDBACK SPORTS. Firma do niedawna kojarzona była z produkcji wag. Nie mniej ktoś mądry dostrzegł duży potencjał tkwiący w wyposażeniu serwisowym. Od kilku lat Feedback oferuje całą gamę stojaków serwisowych oraz pokazowych. W krótkim okresie czasu amerykańskie produkty stały się synonimem wysokiej jakości.

Od polskiego importera, firmy Airbike otrzymaliśmy do testów stojak Feedback Mechanic Sport w wersji tuningowanej, gdyż ze względów operacyjnych otrzymał ramię zacisku z modelu Pro-Ultralight. Różnice między nimi są bardzo niewielkie i sprowadzają się do nieco innego mechanizmu zwalniającego. Składanie ramienia oraz jego pancerna konstrukcja pozostaje bez zmian.

P4135778P5096635

Z czego składa się Niesamowity Stojak Feedback:

 1. Czarno anodowany aluminiowy trójnóg
 2. regulowana (teleskopowa) główna rura
 3. składane ramię z zaciskiem (głowicą) i sprzęgłem

Dane Techniczne:

 • Zacisk - "kołowrotek"
 • Szerokość szczęk: min: 19 mm  max: 48 mm
 • Możliwość obrotu ramienia o 360º
 • Mechanizm obrotowy posiada sprzęgło
 • Materiał: czarno anodowane aluminium
 • Wysokość robocza: 1067 mm - 1659 mm
 • Wielkość po złożeniu: 168 mm x 1120 mm
 • Maksymalny udźwig: 29.5kg (65 lbs)
 • Waga: 5.6 kg

Hej cho, hej cho... do serwisu by się szło

Jak zaznaczyłem na wstępie, Feedback Sport Mechanic należy do grupy mobilnych stojaków serwisowych. Jego docelowymi użytkownikami będą mechanicy drużynowi, domatorzy, złote rączki...oraz sklepy rowerowe, które bardzo często w okresie letnim potrzebują dodatkowego miejsca warsztatowego, np. przed sklepem. Pod tym względem ergonomii, mobilności Feedback jest jednym z lepszych, jak nie najlepszym pomocnikiem serwisanta, z jakim miałem okazję się spotkać. Rozkłada się go błyskawicznie, dosłownie w kilkanaście sekund. Podstawę oraz teleskopowe elementy blokuje się motylkowymi śrubami, a ramię zacisku  - kołowrotkiem. Oczywiście można nieco narzekać na brak popularnych zacisków mimośrodowych - te są dostępne w wyższych modelach. Wbrew pozorom motylki są duże i obracają się lekko. Trzy długie nogi łączą się z "głównym statywem" za pomocą ruchomych stalowych belek.

Jedną z najważniejszych cech dobrego stojaka jest stabilność. Producenci najczęściej stosują dwa ramiona w układzie V lub podobnym, które nie zawsze dają wystarczające podparcie. Trójnóg Feedback pod tym względem jest bezkonkurencyjny. Z pełną odpowiedzialnością powiem, że maksymalnie rozłożony jest praktycznie nie do obalenia w normalnych warunkach, bez względu czy wisi na nim 7,5kg szosówka, czy tez 20kg rower holenderski. Trzeba jednak dodać, że wyjątkowa stabilność jest okupiona większą powierzchnią roboczą, jaką trzeba zapewnić do pracy. W maksymalnym rozłożeniu masywne nogi rozchodzą się na 75 cm. Naturalnie możemy zmniejszać "podstawę" w zależności od sytuacji, niemniej z pełną świadomością malejącej równowagi. Utrzymaniu wyjątkowej stabilności Feedback'a pomaga waga konstrukcji - 5,6kg. To nie jest mało....i bardzo dobrze, gdyż inaczej byle rower wywróciłbym nasz stojak.

Kolejnym niezwykle istotnym elementem stojaka serwisowego jest ramię zacisku. Konkurencja proponuje przeważnie różnego rodzaju "automaty", z mniejszą lub większą ilością tworzywa sztucznego. Feedback słusznie założył, że nawet (a może wręcz "tym bardziej)" mobilny stojak nie może odbiegać jakością od modeli stacjonarnych. Między innymi dlatego zdecydowano się wyłącznie na użycie wysokogatunkowych metali, a nie popularnego plastiku ABS. Dodatkową zaletą Sport Mechanic jest obecność sprzęgła w ramieniu, co uchroni nas od uszkodzenia głowicy oraz umożliwi łatwy obrót ramienia bez konieczności jego luzowania.

P4135768P4135769

P4135772P4135767

Zdaniem wielu mechaników o klasie i jakości stojaka świadczy jednak głowica, czyli mechanizm zaciskowy. W końcu to właśnie "szczęki" niczym w imadle powinny pewnie i bezpiecznie utrzymać nasze rowery. Jeśli jeszcze pamiętacie, testowany Sport Mechanic miał ramię-głowicę z modelu Ultra. Od teoretycznie niższego modelu różni się zastosowaniem trój-ramiennego kołowrotka blokującego ramię w miejsce "mniej wygodnego dużego pokrętła" oraz obecnością gumowanego pokrętła zamiast dwuramiennego "motylka" skręcającego zewnętrzną szczękę zacisku. Moim zdaniem taka zamiana miejsc jest dyskusyjna, gdyż generalnie "kołowrotkowe" pokrętła są o wiele wygodniejsze od zwykłych pokręteł. Teoretycznie oryginalna głowica Sport Mechanic powinna być nawet wygodniejsza w użytkowaniu - docisk/luzowanie szczęk imadła wykonujemy znacznie częściej niż ustawianie kąta ustawienia roweru względem podłogi. Tak czy owak, system firmy Feedback jest nadal bardzo intuicyjny - z zawieszeniem roweru poradzi sobie każdy. Szczęki imadła wyłożone są tworzywem sztucznym oraz gumowanymi wstawkami chroniącymi drogocenne ramy naszych rumaków. Chwytają ramę/sztycę na stosunkowo dużej powierzchni zapewniając bezpieczną pracę.

P4135774P5096622

P5096615

Podczas miesiąca miodowego, jaki zafundował mi Airbike, Feedback Sport Mechanic przyjął około 20 interesantów różnej maści, od wylajtowanych ścigantów po rekreacyjne holenderskie "kanapowce". Przewrócił się wraz zawartością jedynie raz, i to akurat wtedy kiedy byłem zmuszony zmniejszyć powierzchnię mojego domowego warsztatu  ze względu na biegającą dzieciarnię.

Podsumowanie:

Feedback Sport Mechanic to profesjonalista - uzupełni doskonale prawdziwy, sklepowy serwis oraz będzie wiernie służył mechanikowi amatorowi. Ponadprzeciętna stabilność, łatwość użytkowania, bardzo wysoka jakość wykonania i spasowania wszystkich elementów, szczególnie ruchomych. Doskonały, jako wieszak garderoby.

Wadą do której można by się przyczepić jest brak zacisków mimośrodowych blokujących teleskopowy korpus i zastąpienie ich śrubami motylkowymi, które obracają się łatwo, ale wymuszają te 30 sekund więcej pracy.

Pewną wpadką jest brak półki na narzędzia i śrubki, oraz pokrowca na stojak. Oba komponenty są oczywiście możliwe do dokupienia wyłącznie w opcji. Dziwi zwłaszcza brak torby, skoro Feedback Sport Mechanic jest w założeniu stojakiem mobilnym. Przy tej kwocie wypadałoby, aby tak błahe elementy były już w komplecie. No dobraa...na koniec znajdę jeszcze coś - czarna anoda jest elegancka, ale widać na niej każdy brud i kurz....  

Sprzęt do testów użyczyła nam firma AirBike z Warszawy

ab_logo_jpg_duze