
W poszukiwaniu lepszych, w miarę uniwersalnych opon do 29era, moim celem stała się opona Continental Race King 29x2,2 (55-662). Gumy te w wersji 26" cieszą się dobrą opinią użytkowników, więc założyłem je do swojego 29era z optymistycznym nastawieniem spełnienia powyższych założeń.
Ryszard Biniek
-
Rozmiar: 29x2.2 (622x55) zwijana.
-
Waga: 650 g (realna waga jest podobna).
-
Bieżnik płytki i agresywny, kierunkowy.
-
Duża koncentracja klocków w centralnej części.
-
Opona o niskich oporach toczenia.
-
Szeroki profil i duża wysokość sprawiają, że jeździ się bardzo komfortowo.
-
Kolor: czarny
Opony po rozpakowaniu wydają się solidnie wykonane i maja wagę podobną do deklarowanej przez producenta. Bardzo łatwo się montują oraz równo układają. Klocki są dość niskie i gęsto rozmieszczone. Zróżnicowane mieszanki gumy oraz duża objętość mają gwarantować bardzo dobrą przyczepność oraz komfort.
Po przejechaniu wielu tras, głównie w Sudetach, jestem pozytywnie zaskoczony zachowaniem tych gum. Opony są bardzo szybkie, niskie opory toczenia czuje się praktycznie w każdych warunkach. Asfalt, szutry, leśne i górskie szlaki o suchej nawierzchni, bardziej i mniej utwardzone to bardzo dobre trzymanie i szybkość. Jazda po kamieniach i korzeniach nie powoduje nadmiernego dyskomfortu . Opony zawsze pewnie trzymały się podłoża, cały czas dając poczucie bezpieczeństwa.
Mając doświadczenie z oponami Bontrager XTX i Schwalbe Racing Ralph, byłem zaskoczony zachowaniem opon w trudnych warunkach terenowych.
Odpowiedź o większej uniwersalności opon miały dać jazdy w mokrych warunkach, piasku, błocie i śniegu. Mokre warunki nie stanowiły problemu. Były dalej szybkie, dobrze trzymały oraz szybko i dobrze się oczyszczały. Nie jeździłem w błocie po ośki, ale w stosukowo umiarkowanym radzą sobie bardzo dobrze. Zaskakująco dobre zachowanie opon odnotowałem na śniegu. Dla porównania równolegle jeździłem po śniegu na oponach Bontrager XDX i różnica jest kolosalna, mimo że te drugie mają o wiele wyższe i rzadsze klocki.
Trudno finalnie określić ścieralność opon, która przekłada się na długość użytkowania. Krążą liczne opinie o dość dużej ścieralności tego modelu Continentala, ale to okaże się podczas dalszej eksploatacji. Być może wyżej wymienione zalety i plusy opony okupione są właśnie stosunkowo miękką mieszanką gumy.
Podsumowując, opony bardzo szybkie, zapewniają bardzo dobrą przyczepność i sprawdzające się praktycznie w każdych warunkach. Polecane ze względu na swoje walory szybkości i małych oporów toczenia szczególnie na suche warunki na każdej nawierzchni. Zwłaszcza dla „ścigantów” pędzących z … prędkością . Jest to chyba najszybsza opona z jaką miałem styczność.














Wszyscy mają myk-myka, mam i ja! Stało się, nakręcony propagandą zakupiłem za ciężkie dolary okazyjnie droppera Rock Shox Reverb, czyli wręcz już "kultową" sztycę. Byłem naprawdę ciekaw, czy faktycznie "fejm" jakim obrosła, jest prawdziwy, czy też sztucznie nakręcony przez Internety.