DSC06376

Wielu z nas, rowerzystów, zapytanych o licznik rowerowy odpowie, że... jest to urządzenie elektroniczne dodatkowo montowane na rowerach, zazwyczaj posiadające prędkościomierz, licznik dzienny przejechanego dystansu, całkowitego przebiegu oraz zegarek. A co w przypadku, gdy urządzenie posiada kilkadziesiąt funkcji, cyfrową transmisję danych, a do zapisania i odtworzenia niektórych z nich potrzebne jest oprogramowanie i komputer? W przypadku licznika Ciclomaster CM 8.3A śmiało możemy przyjąć nomenklaturę „komputerek rowerowy”.

Tadeusz Pietrzak

 

ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA:

Ciclomaster CM 8,3A (licznik)
Baterie litowa typu CR 2032
Uchwyt na kierownicę
Nadajnik pomiaru prędkości / sensor
Paski mocujące typu zip
Magnes montowany na szprychę
Płyta CD z instrukcją obsługi w PDF
Interfejs USB do analizy na PC
Płyta CD z oprogramowaniem

DSC06372

BUDOWA:
Ciclomaster CM 8,3A wyposażony jest w naprawdę duży, czytelny, trójdzielny wyświetlacz, który umożliwia odczytywanie wskazań  także w bezpośrednim, ostrym świetle dziennym. Środkowy segment wyświetlacza zarezerwowany jest dla aktualnej prędkości, a pozostałe dwa (górny/dolny) dają nam możliwość różnorodnych ustawień. Obsługa 3 przyciskami: 2 przyciski do nawigacji menu głównego i jeden do pod menu. Uchwyt licznika daje możliwość wyboru miejsca instalacji na kierownicy lub mostku. Nadajnik pomiaru prędkości ma szeroką powierzchnię styku z golenią amortyzatora i mocowany jest za pomocą pasków zaciskowych typu zip co umożliwia nam szybki i pewny montaż zdecydowanie lepszy niż przy pomocy tradycyjnych gumek. Magnes wkręcany jest do gwintowanej tulei i pasuje do cieniowanych płaskich szprych jak i okrągłych. Montaż magnesu trzeba przeprowadzać ostrożnie i z wyczuciem ponieważ łatwo jest zerwać gwint. Jak zapewnia producent całość systemu jest odporna na warunki atmosferyczne.

DSC06356DSC06367

OPIS I FUNKCJE:
Komputerek  jest wyposażony w system Two in One co daje nam możliwość zastosowania na dwóch rowerach i oddzielne przeprowadzenie pomiarów. Cechą szczególną CM 8,3 A jest cyfrowa transmisja danych ( częstotliwość sygnału 2,4 GHz) dzięki czemu unikamy zakłóceń   pochodzących z zewnętrznych źródeł. Przy wykorzystaniu USB możliwy jest transfer danych z licznika na komputer. Opcjonalnie CM 8,3 A może być wyposażony w bezprzewodowy nadajnik kadencji, pulsometr, oraz USB do opracowywania wyników treningu na komputerze. Kolejną ciekawą funkcją jest CICLOINZone, czyli system zapewniający optymalny trening na podstawie wprowadzonych przez nas danych (data urodzenia/waga/płeć/stopień wytrenowania).

DSC06369DSC06339

Funkcje pomiaru temperatury
Pomiar temperatury  (aktualnej/średniej/maksymalnej)
Funkcje pomiary wysokości geograficznej:
Wysokość domowa/ wyjściowa
Suma zmiany wysokości (w górę/z góry)
Suma zmiany wysokości w ciągu dnia (w górę/z góry)
Aktualna wysokość geograficzna
Maksymalna wysokość geograficzna w ciągu dnia
Funkcje dostępne podczas jazdy na rowerze:
Prędkość średnia
Możliwość ustawienia kilometrów dziennych /sumy kilometrów
Prędkość maksymalna
Porównanie prędkości
Automatyczne włączanie/wyłączanie
Dzienny czas jazdy
Suma czasu jazdy
Pomiar nachylenia powierzchni
System TwoInOne z automatycznym rozpoznawaniem roweru
Prędkość aktualna  (do 199 km/h)

Funkcje dodatkowe:
Data
Zegar (wyświetlacz 12/24 godzinny)
Opcja oszczędności energii
Podświetlenie wyświetlacza

Dodatkowe funkcje pomiaru akcji serca:
Średnia akcji serca
Aktualna akcja serca
Maksymalna akcja serca
Możliwość ustawienia granic akcji serca ( górna/ dolna )
Obliczanie najlepszego treningu za pomocą  CicloInZone
Aktualne spalanie kalorii
Suma spalonych kalorii
Aktualne spalanie tłuszczu

Kadencja (aktualna/średnia/maksymalna)
Dodatkowy program opracowania wyników na komputerze:
Interfejs USB z programem komputerowym

DSC06376

DZIAŁANIE:
Komputer ma świetnie rozplanowane przyciski a programowanie go nie nastręcza większych trudności...pod warunkiem, że mamy komputer! Producent bowiem zamieścił instrukcję obsługi jedynie w formie elektronicznej na płycie CD, przez co zmuszeni jesteśmy do wydrukowania jej sami. Na dużym wyświetlaczu główne miejsce zajmują cyfry wskazujące bieżącą prędkość, segmenty dolny i górny można wykorzystać wg. własnych upodobań. Po kilku próbach i modyfikacjach ustawiłem wyświetlacz następująco: aktualna wysokość/prędkość/przebyty dystans. Wskazania prędkości mają dokładność do 0,2 km/h a wysokości 1m npm. Przy cyfrach  wskazujących bieżącą prędkość znajdują się znaczniki pokazujące nam, czy jedziemy z prędkością powyżej, czy poniżej średniej. Funkcja przydatna, jeśli staramy się utrzymywać stałą prędkość. Komputerek posiada pamięć podręczną i dlatego podczas wymiany baterii nie tracimy naszych wyników. Bezprzewodowy CM 8,3 A posiada cyfrową transmisję danych opartą na technologii blueeye III i muszę przyznać, że nigdy nie zdarzyło mi się, aby licznik wyświetlał jakieś    nieprawdziwe, błędne dane. Licznik posiada zamontowany czujnik ruchu ( Motion Switch ), który sam wyszukuje obecność nadajnika i ustawia się w trybie pracy. Dlatego gdy staniemy gdzieś na dłużej i licznik przejdzie w stan uśpienia nie musimy pamiętać o uruchomieniu licznika bo czujnik zrobi to za nas.

Zalety:
+mnóstwo przydatnych funkcji rowerowych
+pomiar kadencji jako opcji
+pomiar akcji serca
+bardzo łatwy montaż
+bezprzewodowa kodowana transmisja 2,4 GHz
+solidna i wytrzymała obudowa
+automatyczne wzbudzenie licznika po dłuższym postoju

Wady:
-brak instrukcji w formie drukowanej
-cena ...choć można to tłumaczyć niemiecką jakością i solidnością wykonania
-w testowanym modelu gwint tulei do mocowania magnesu uległ odkształceniu