fot 2 na rozwiniecie

Pamiętam jak dziś swoją pierwszą jazdę na 29'' kołach. Jedną z myśli, która nieustannie kołatała mi w głowie było „ za wysoko ta kierownica, za wysoko”. Usunięcie podkładek dystansowych pod mostkiem tylko trochę poprawiło moją pozycję. I tak zaczęły się moje poszukiwania kierownicy idealnej.

 

Tadeusz Pietrzak

Rower wyposażony był w kierownicę  Felt Rizer długości 660mm i wznosie ok 30mm. Wymuszała ona bardziej wyprostowaną sylwetkę, co jest  charakterystyczne dla jazdy turystycznej. Szerokie kierownice typu Rizer cieszą się coraz większą popularnością ze względu możliwość ułożenia dłoni w bardziej anatomiczny sposób, co jest szczególnie istotne w przypadku wyścigów XC i maratonów. Ja jednak poszukiwałem czegoś, co pozwoli mi zachować niską pozycję a jednocześnie nie przesunie ułożonych dłoni do tyłu.

Nie będę tu opisywał zmian i prób, które przeprowadzałem. Ale muszę przyznać, że trochę tego było - od kierownic prostych po gięte (Easton,KCNC,PRO). Eksperymentowałem również z długością mostka - od 90mm do 110mm, efekty były różne...głównie niezadowalające! Już miałem zakończyć poszukiwania kierownicy idealnej, gdy znalazłem bardzo fot 2 na rozwiniecienietypową rurkę ze stajni Ritcheya. WCS 10D Alu  jest prosty w płaszczyźnie poziomej, ale z 10-stopniowym skosem. W części środkowej kierownica posiada charakterystyczne cofnięcie w kierunku mostka(25mm) i dlatego tak duży skos nie powoduje cofnięcia uchwytu dłoni do środka. Dzięki takiej budowie uzyskujemy nisko pochyloną sylwetkę  a jednocześnie nasze nadgarstki przyjmują bardziej ergonomiczną pozycję.

Jak do wszystkiego, co nowe trzeba się przyzwyczaić , nie inaczej jest również i w tym przypadku. Jednak po dłuższym użytkowaniu szerokiej i krzywej kierownicy Ritcheya na pewno odczujemy jej zalety. Uzyskujemy pewne oparcie dla dłoni, odpowiednią sylwetkę, a zjazdy i podjazdy stają się bardziej komfortowe.
Jej sportowy charakter docenili już zawodnicy MTB między-innymi Team Scott Swisspower.
   

Model kierownicy dostępny jest w 4 wersjach:
MTB Ritchey 10DSuperLogic UD Carbon, 620 mm; masa: 128 g.
WCS 3K Carbon, 660 mm; masa: 178 g.
WCS Alu – wet black finish, 660 mm, masa: 235 g.
WCS Alu - BB black finish, 660 mm, masa: 235 g.