Zimno, wieje i pada, a jechać się chce bardzo? W końcu mamy jesień, a i zima rowerowa przed nami. Nic prostszego, odpowiedni ubiór i heja… Jakie między innymi propozycje na takie warunki ma firma ROSE?
Ryszard Biniek
Jednym z istotnych elementów ubioru w takich warunkach jest kurtka. W zależności od warunków zewnętrznych może nas uchronić przed wiatrem, deszczem oraz chłodem. W sprzyjających warunkach termicznych, a wietrznej pogodzie idealnym rozwiązaniem jest wiatrówka. Zwłaszcza, że można ją zdjąć w każdej chwili, a złożona zajmuje bardzo mało miejsca w kieszonce. Poważniejszym problemem jest dobra kurtka przeciwdeszczowa i to nie taka, w której szybko się ugotujemy, ale taka, która też oddycha i pozwala na dobrą regulację wentylowania tego, co w środku, czyli nas. No i na niskie temperatury kurteczka zabezpieczająca nas termicznie i przed wiatrem, ale też odprowadzająca część wilgoci na zewnątrz. Każdy rowerzysta ma swoje sprawdzone sposoby doboru odzieży w zależności od panujących aktualnie warunków. Ideałem byłaby jedna kurtka na wszelkie warunki. Moim zdaniem takiej nie ma, zresztą podobnie jak z innymi rzeczami, zgodnie z powiedzeniem, że jak coś jest dobre do wszystkiego to jest… Dlatego dobrym rozwiązaniem jest możliwość doboru ubioru w zależności od panujących warunków. Wiem, że nie zawsze tak się da i jest to możliwe. Na bazie moich długoletnich doświadczeń całorocznego jeżdżenia rowerem (i nie tylko…) staram się dość precyzyjnie dobierać odzież na podstawie prognoz i panujących warunków. Niemniej jednak zróżnicowane odczuwanie przez nasze organizmy warunków zewnętrznych oraz różny poziom tolerancji dyskomfortu, powoduje, że bardzo subiektywne są te odczucia i oceny, także odzieży, jaką nosimy. Takie też są moje poniższe wywody.
Do kolekcji ubiorów, w jakich miałem okazję jeździć właśnie dołączyły trzy kurtki firmy ROSE:
- ROSE Cycling/outdoor jacket – kurtka przeciwdeszczowa
- ROSE Winter jacket WIND FIBRE – kurtka zabezpieczająca przed wiatrem i termicznie
- ROSE Windproof jacket PRO FIBRE II – wiatrówka
Wymieniłem je w kolejności mojej oceny. I tak rozpocznę od tej, która mnie zachwyciła, czyli przeciwdeszczowej.
ROSE Cycling/outdoor jacke - kurtka przeznaczona do jazdy rowerem, świetna na długie wyprawy, także doskonale może służyć do wędrówek pieszych. Kurtka wykonana z PRO FIBRE II RAIN - oddychającego (10000 g / m² / 24 h) i wodoodpornego (10.000mm) materiału z klejonymi szwami oraz wodoszczelnym zamkiem z przodu. Zresztą wszystkie zastosowane zamki są wodoszczelne. Tył kurtki jest wydłużony, u dołu ściągana na regulowane gumki, a z przodu ma dwie zamykane kieszenie. Pod pachami zaś otwierane na zamki otwory wentylacyjne oraz podobnie odpinanym na taki zamek kapturem posiadającym mały daszek i bez problemu dającym się naciągnąć na każdy kask. Kaptur ponadto posiada z tyłu regulację na rzep objętości kasku oraz z przodu ściągającą gumką regulację wielkości otworu. Kołnierz- stójka wykończony wewnątrz miękkim polarem, a rękawy zakończone są ściągaczami na rzep z wewnętrznym tunelem z miękkiego materiału. Rozmiarówka „normalna” tzn. proporcjonalna i zgodna z tabelą. Cena to prawie 100 euro. Kolor czarny. Szczegóły znajdziecie tutaj .
Świetna kurtka do jazdy oraz wędrówek pieszych w warunkach padającego deszczu oraz pochmurnej pogody. Jej zaletą jest oddychalność i możliwość wentylowania. Bardzo dobrze dopasowuje się do ciała, a także wygodnie ustawić kask pod kapturem, co zapobiega podczas ulewy na wlewaniu się deszczu tam gdzie tego nie lubimy. Zdarzyło mi się raz przez prawie 2 godziny jechać w ulewnym deszczu i mile zaskoczony byłem po rozebraniu się, że mokry byłem od pasa w dół i na twarzy. Reszta sucha, a ja tylko lekko spocony tytułem mocniejszego deptania po pedałach. Kurtka ta stała się moją ulubioną nie tylko na wyprawy rowerowe, ale chętnie zakładam ją na piesze górskie i nie tyko spacery. Bardzo solidnie wykończona z dbałością o funkcjonalność i szczegóły.
ROSE Winter jacket WIND FIBRE – kurteczka z przedłużonym tyłem i wydłużonymi rękawami na chłodne i zimowe przejażdżki. Uszyta z połączenia tkanin WIND FIBRE, z której jest przód, przednia część rękawów oraz część tyłu, a której zadaniem jest chronić prze wiatrem i utratą ciepła. Drugą tkaniną jest PRO FIBRE będąca na tylnej części rękawów, częściowo bokach i plecach. Jest to dzianina elastyczna i przewiewna, jej zastosowanie ma za zadanie zwiększenie swobody ruchów oraz oddawanie ciepła i wilgoci z tyłu. Z przodu zapinana na zamek, posiada kieszonkę na ramieniu i z tyłu dużą kieszeń, obie także zapinane zamkiem błyskawicznym. Rękaw luźny z wewnętrznym tunelem, stójka kołnierza wykończona miękkim polarem. Dół regulowany ściąganą w tunelu gumką, a w całości wkomponowane są elementy odblaskowe. Także rozmiarówka „normalna”, a cena to 79,95 €. Reszta wraz z kolorystyką tu.
W kurtce przejechałem końcówkę zimy oraz wiosnę. Sprawowała się dobrze. Moje zastrzeżenia budzi jedynie zakres zastosowanych wstawek z przewiewnego materiału PRO. Według mnie jest ich za dużo. Wystarczyłoby zastosować je tylko na wewnętrznej stronie rękawów oraz części pleców. Podczas jazdy i mocniejszym wietrze w plecy jest za duże ochładzanie. Kurtka podczas jazdy dobrze chroni przed wiatrem z przodu oraz jest wystarczająca do ochrony termicznej. Wszystko zależy ile i jakie warstwy odzieży założymy pod. Ja stosowałem jedynie w zależności od temperatury tylko średnią lub grubszą potówkę. Także cechują ją bardzo dobre wykonanie i jakość użytych materiałów.
ROSE Windproof jacket PRO FIBRE II – bardzo lekka wiatrówka wykonana z PRO FIBRE-WIND, tkaniny zabezpieczającej przed wiatrem, lekko oddychającej i wodoodpornej. Zapinana z przodu na zamek, rękaw i dół ściągane wszytą gumką, pod pachami jest siatka wentylacyjna. Także posiada elementy odblaskowe. Po zwinięciu zajmuje bardzo mało miejsca. Cena 34,95 €. Rozmiarówka nieproporcjonalna. Wyjątkowo długa kurtka, w porównaniu do wyżej opisanych stanowczo za długa. Przy rozmiarze XXXL chyba dla facetów ponad 205cm. Pełna informacja na stronie.
Sporadycznie korzystałem we wietrzne, ale w miarę ciepłe dni. Bardzo lekka dobrze dopasowująca się do ciała. Lekko oddycha i łatwo nie przemaka. Nie nadaje się na przeciwdeszczową w pełni tego słowa znaczenia. Dużą zaletą jest łatwość spakowania w niewielki zawiniątek i schowanie do kieszeni. Jak wyżej napisałem rozmiarówka do poprawki.
Po tej prezentacji wypada posumować to, czego doświadczyłem przez kilka miesięcy odziany w kurtki Rose. Bezkonkurencyjna jest przeciwdeszczówka ROSE Cycling/outdoor jacke. Wszystkie kurtki cechuje bardzo dobra jakość materiałów, solidne wykonanie i dbałość o detale. Wszystkie zapewniają wystarczającą funkcjonalność, a po uwzględnieniu moich uwag zawartych w opisach można w pełni uznać je za bardzo dobre. Niemniej jednak, ponieważ te oceny są subiektywne mogę każdemu polecić jakość jaką oferuje ROSE. O jakości też świadczy to, że producent daje 3 lata gwarancji.