test aksium elite 1

O celowości używania kasku rowerowego już chyba przekonywać nikogo nie trzeba. Czy jesteś zawodnikiem, kolarzem amatorem, weekendowym turystą lub do pracy pomykasz rowerem, zawsze Twoją głowę powinna chronić jakaś "skorupa". Idealny kask rowerowy powinien być lekki, estetyczny, dopasowany do kształtu głowy, przewiewny a przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo rowerzyście w razie wypadku.

Tadeusz Pietrzak

Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to doskonalszych konstrukcji, dlatego wybór odpowiedniego dla siebie kasku może przysporzyć o ból głowy. Ja przymierzyłem ich wiele, tym razem na moją głowę trafiła skorupa Aksium Elite sygnowana logiem firmy Mavic.

                                                                        Mavic Aksium Elite

mavic aksium elite kask test

Budowa kasku Aksium Elite

Aksium Elite jest zbudowany w technologii In-Mold, co oznacza że zewnętrzna powierzchnia kasku i styropianowa skorupa tworzą nierozerwalną całość. Dokładniej mówiąc to zewnętrzna poliwęglanowa skorupa jest jednocześnie formą dla wtłoczonej masy styropianowej. Cechą charakterystyczną większości kasków Mavica jest ich owalny wewnętrzny kształt, grube ścianki oraz rozbudowana tylna część, która zakrywa niemal całą potylicę naszej czaszki.

test kask mavic aksium elite

mavic aksium test kasku

Najwyraźniej priorytetem dla konstruktorów znad Loary było zbudowanie kasku komfortowego ale przede wszystkim zapewniającego bezpieczeństwo w razie upadku. Ważnym elementem każdego kasku są otwory wentylacyjne. Aksium posiada ich aż 23 co wprost proporcjonalnie przekłada się na ilość przepływającego powietrza, które schłodzi nasze spocone czoło. Wnętrze skorupy pokryte jest zdejmowalną jednoczęściową wkładką Aksium Elite Fit Pad wykonaną z antybakteryjnych włókien X-Static.

kask mavic aksium opis

Wkładka mocowana jest do wnętrza skorupy przy pomocy rzepów, dzięki czemu możemy ją wypiąć i wyprać. Pozwoli to na utrzymanie jej w odpowiedniej czystości i higienie przez długi czas. Przednie otwory wentylacyjne wyposażono w siatkę ochronną przed owadami. Idealne dopasowanie kasku do naszej głowy to rzecz kluczowa. Za trzymanie Aksium Elite na właściwym miejscu odpowiada system Ergo Hold SL, który odnajdziemy również w najwyższych modelach tej firmy.

kask mavic regulacja

Układ ten składa się z pokrętła umieszczonego na wąskim pasku opasającym potylicę. Obecnie jest to chyba najczęściej spotykane rozwiązanie konstrukcyjne stosowane przez wielu czołowych producentów. Dodatkowo pasek wraz z pokrętłem posiada 3 stopniową regulację wysokości góra-dół, dzięki czemu dokładniej możemy dobrać miejsce w którym pasek będzie ujmował potylicę. Fabrycznie wysokość paska ustawiona jest w pozycji środkowej.

mavic aksium elite regulacja test

Oprócz tego Aksium Elite wyposażony jest w elementy odblaskowe, które dodatkowo podnoszą poziom bezpieczeństwa i zwiększają naszą widoczność w trakcie jazdy. Paski uprzęży zostały wykonane z antybakteryjnych oraz odprowadzających wilgoć materiałów, na nich również naniesiono odblaskowe logo Mavica.

test kasku mavic aksium elite 2

Ze strony użytkowej jak i zastosowanych materiałów kask jest bardzo dopracowany. Jakość wykończenia poszczególnych elementów stoi na wysokim poziomie. Kask spełnia normy bezpieczeństwa CE i CPSC. Mavic Aksium Elite dostępny jest w trzech kolorach czarny, czerwony i biały oraz rozmiarach S (51-56), M (54-59), L (57-61). Waga kasku jest całkiem przyjazna, bowiem cyfrowy wskaźnik wagi pokazał 245g dla rozmiaru M oraz 275g dla rozmiaru L, dokładnie takie same wartości podaje producent w swoim katalogu. Z takim wynikiem na tle konkurencji, Aksium Elite plasuje się w kategorii lekkopółśredniej. Jak twierdzi producent ten kask jest odpowiedni na każdą sytuację, czy to poruszanie się po mieście, weekendowy wypad za miasto, lub długi szosowy trip. Cena u dystrybutora marki Mavic 395,00 PLN

mavic aksium elite red

Test kasku Mavic Aksium Elite

Idealne dopasowanie kasku do naszej głowy to rzecz kluczowa, dlatego warto poświęcić tej czynności parę chwil. Proces dopasowywania uprzęży do brody odbywa się za pomocą standardowej klamry pod brodą oraz dwóch klamerek bocznych, które standardowo umieszczamy na pożądanej wysokości pod uchem. Długość paska opasającego potylicę regulujemy małym pokrętłem, którego zakres wynosi około 4cm. Po wstępnej przymiarce możemy jeszcze podnieść lub obniżyć wysokość tylnego paska, tak aby głęboko ujmował potylicę, trzymał mocno i pewnie, zapobiegając tym samym przesuwaniu się kasku w przypadku gwałtownego ruchu głową. Głowę od skorupy kasku oddziela duża miękka gąbka przytwierdzone za pomocą rzepa do wnętrza. Jest ona duża zwłaszcza w przedniej części, można więc liczyć na to, że jest wstanie wchłonąć dużą ilość potu z naszego czoła. Kask po regulacji dobrze dopasowuje się do głowy, nie krępuje ruchów, ani nie powoduje najmniejszego dyskomfortu, a przecież właściwe dopasowanie kasku do naszej głowy to rzecz kluczowa. Subiektywnie stwierdzam, że na mojej głowie testowany rozmiar L osiada głęboko, dając odczucie pełnego opatulenia, zwłaszcza w części potylicy.

test kask mavic aksium elite bok

Wkładki wewnątrz kasku są miękkie i wygodne. Ich dość duża grubość powoduje, że Aksium Elite pewnie opiera się na głowie nie powodując jednocześnie ucisku czaszki. W upalne dni ściśle przylegająca wkładka Fit Pad bardzo dobrze chroni oczy przed zalaniem potem. Mimo dużej ilości kanałów wentylacyjnych, swobodę przepływu powietrza a tym samym stopień chłodzenia głowy oceniam jako średni. Wnętrze kasku nie jest specjalnie profilowane aby poprawić wentylację, a sama skorupa dosyć ściśle przylega do głowy. W każdej sytuacji i terenie kask leży idealnie, jest bardzo stabilny, a obręcz trzyma doskonale. Owalny wewnętrzny kształt skorupy powoduje, że mimo gwałtownych ruchów głową na boki, Aksium Elite trzyma się głowy niczym przyklejony.

Podsumowując

Konstruktorom Mavica udało się stworzyć model, który możemy bardzo precyzyjnie dopasować do kształtu głowy, a tym samym niezwykle komfortowy i stabilny. Aksium Elite ujął mnie bardzo dużą wygodą i estetyką wykonania. Mały minus dałbym za poziom wentylacji oraz brak w wyposażeniu dodatkowej wkładki Fit Pad bez siatki przeciw owadom, bo przecież niektórzy z nas używają bandany. Atutem jest jednak silne rozbudowana tylna część, która chroni nasze głowy w trakcie upadku. W mojej subiektywnej ocenie jest to najwygodniejszy kask jaki użytkowałem dotychczas.

 

Dystrybutorem marki Mavic jest firma Harfa Harryson