fizik m6 review

Stojąc przed wyzwaniem, jakim niewątpliwie jest zakup właściwego obuwia rowerowego, bardzo często decyzję podejmujemy kierując się przede wszystkim przyzwyczajeniem i utartymi opiniami znalezionymi na forach rowerowych. W efekcie kolejny raz przymierzamy w sklepie buty takich firm, jak Shimano lub Sidi. Może więc warto zerwać z tą uświęconą tradycją i spojrzeć przychylnym okiem na coś mniej oczywistego. Przez ostatni rok na moich nogach gościły buty Fizik M6B UOMO włoskiej manufaktury Fizik.

Tadeusz Pietrzak

BUDOWA

Obok Fizików naprawdę trudno jest przejść obojętnie, ale rzecz to zrozumiała, przecież mamy tu do czynienia z prawdziwą „włoską robotą”. Jednym słowem od razu widać, że obcujemy z butami o ponadprzeciętnych walorach estetycznych. Jakość wykonania, wygląd, designe stoją na wysokim poziomie. Model który testowałem był w kolorze czarno–czerwonym. Wierzchnia część składa się z paneli wykonanych ze wzmocnionej sztucznej skóry Microtex połączonych drobną nylonową siatką. Materiał ten w dotyku przypomina zamsz i jak twierdzi producent jest wyjątkowo odporny na przetarcie.

fizik test m6 buty

Dodatkowo czub buta został zabezpieczony gumową wstawką, dzięki której szansa na uszkodzenie palców w przypadku upadku znacznie maleje. Pięta jest wysoko zabudowana i wzmocniona z materiału odpornego na ścieranie na prawie całej swojej wysokości. Boki i tył są bogato wyściełane miękkim podszyciem zwiększającym komfort użytkowania, zwłaszcza podczas chodzenia.

M6 uomo fizik buty mtb

buty m6 uomo fizik

Za wygodę stóp użytkownika odpowiedzialna jest wkładka fizik cycling wykonana z dwóch segmentów o różnej strukturze. Chwała producentowi, że pokwapił się na zastosowaniu tutaj czegoś więcej niż kawałka zwykłego profilowanego plastiku. Część podstawowa wkładki jest perforowana aby zapewnić odpowiednią wentylację, pod nią przyklejony jest elastyczny element z gumy, użyty w celu absorpcji wstrząsów.

fizik wkladka buty m6

Fiziki na nodze trzymają się dzięki dwóm paskom mocowanym na rzep oraz systemowi zapięcia na pokrętło BOA L5. Coś co zdecydowanie wyróżnia M6 na tle konkurencji to budowa podeszwy buta, która jest niezwykle szeroka i mocno zabudowana bieżnikiem. Twarda podeszwa Fizik M6B powstała z kombinacji gumy oraz włókien węglowych, aby zachować kompromis między sztywnością i elastycznością. Generalnie, Fizik należy do dość obszernych butów MTB co traktuję raczej jako zaletę w kontekście niezbyt wyczynowego ich charakteru. Bieżnik jest bardzo wysoki i prawie w całości pokrywa tylną część podeszwy. Osobiście jako totalną wtopę traktuję brak podziałki naniesionej na podeszwę, która ułatwiałaby symetryczne ustawienie bloków pod pedały SPD.

 boa fizikM6

TEST

Fiziki leżą znakomicie, choć to naturalnie moja czysto subiektywna opinia. Pokochają je zapewne posiadacze dużych i szerokich stóp. Swoim dopasowaniem robią naprawdę duże wrażenie, a wygodą biją na głowę większość butów MTB, które dotychczas testowałem. Zapiętek nie jest zbyt wyprofilowany, ale wewnątrz znajduje się dużo miękkiego podszycia, dzięki któremu pięta komfortowo układa się w bucie. Zamiast podeszwy z włókna węglowego, Fiziki otrzymały jedynie gumę wzmocnioną karbonem. W efekcie podeszwa jest nieco mniej sztywna, ale bardziej elastyczna, co czuć podczas chodzenia. Ważnym elementem wpływającym na poczucie komfortu jest wysoki i gęsto rozłożony gumowy bieżnik. Tego typu podeszwa co prawda zdaje egzamin na płaskich i twardych nawierzchniach, lecz w grząskim błocie szybko zapycha się błotem.

Test buty fizik m6

test fizik buty mtb

Zapięcie na paski i pokrętło BOA sprawdza się w praktyce i bardzo dobrze stabilizuje stopę w bucie. Niewątpliwie dużym plusem takiego rozwiązania jest możliwość regulacji zapięcia jedną ręką nawet w czasie jazdy. Taki system zapięcia jest obecnie stosowany przez wszystkich liczących się producentów butów MTB. Odniosłem wrażenie, że wpinanie M6-ek w pedały SPD trwa nieco dłużej niż zazwyczaj. Przyczyny tego zjawiska upatruję w budowie podeszwy buta, głównie jej szerokości oraz większemu rozstawowi bocznych segmentów bieżnika. Dlatego wpinając się w bloki musimy nieco bardziej precyzyjnie ustawiać stopy względem pedałów. Jeśli jesteście ambitnymi amatorami MTB, a waszym głównym priorytetem jest bezstratny transfer mocy na napęd roweru, to Fiziki raczej nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań. Po przetestowaniu kilkunastu modeli z podobnej półki cenowej mogę śmiało stwierdzić, że da się wyczuć niewielką różnicę w sztywności podeszwy, głównie na stromych sztywnych podjazdach. Kluczową cechą tych butów jest niebywała wręcz wygoda i bardzo dobry komfort termiczny. W 100% mogę polecić te buty osobom, które zamierzają spędzić na rowerze wiele godzin np. miłośnikom ultra maratonów i wyścigów 24h. Za wydajną cyrkulację powietrza odpowiada wierzchnia siatka łącząca górne panele, stanowi ona również element odblaskowy butów. Materiał przepuszcza powietrze na tyle dobrze, że w normalnych warunkach pogodowych stopa nie poci się. Dla każdego rowerzysty ważne są walory użytkowane obuwia, przyciągający wzrok design, oraz ich odporność na zużycie.

test butow fizik m6

Testowane przeze mnie Fiziki były w kolorze czarno–czerwonym. Po kilku miesiącach codziennej jazdy elegancja czarnego matu uległa lekkiemu wyblaknięciu i pojawiły się pierwsze delikatne rysy. Intensywny kolor oraz matowy microtex M6-tek sprawia że błoto, kurz i uderzające kamienie dość łatwo odciskają swoje piętno na wierzchniej części butów. Jednak na samej cholewce i bieżniku trudno doszukać się poważnych uszkodzeń. Nic się nie odkleja, nie pruje, wszystkie nici są na swoim miejscu a poszczególne panele nie rozciągają się zbytnio. M6 przegrywają z konkurencją w kategorii „na wadze”. Moja para w rozmiarze 45,5 ważyła 950g, co jest wynikiem dość przeciętnym, ale w pełni akceptowalnym w kategorii butów uniwersalnych o szerokim spektrum zastosowania.

 fizik m6 opinie

Ile stóp tyle możliwych opinii. Największe plusy butów rowerowych Fizik M6B UOMO? Zdecydowanie komfort i uniwersalność. Są one stworzone do codziennej jazdy, amatorskich maratonów, lekkiego enduro, gravelowych szutrowych ścieżek oraz ultra maratonów. Muszę przyznać, że wygodniejszych butów na rower nie miałem. Zdecydowanie poleciłbym je osobom, które potrzebują trochę szerszego obuwia. In minus zapisałbym średni indeks sztywności podeszwy oraz wysoką wagę. A poza tym … są tak ładne, że szkoda ich na błotne kąpiele.

 

Buty MTB Fizik M6B UOMO

Specyfikacja:

  • Buty pod pedały zatrzaskowe

  • Materiał: Laserowo wycinany Microtex / skóra odporna na zadrapania

  • Podszewka: guma / włókno węglowe

  • System zapięcia Boa L5

  • Wkładka: fizik cycling

  • Rozmiary: 40-48

  • Waga: 385g (42.5)

  • Cena 489 PLN