001MazowieckiGravel

Sezon 2021 ultramaratonów rowerowych, zapowiada się obficie. Szczególnie jeśli chodzi o imprezy o charakterze gravelowym. Jedną z nowości jest tytułowy Mazowiecki Gravel. Mnie osobiście zainteresował, gdyż właściwie jego trasa biegnie wokół mojego domu ;)

Artur Drzymkowski

Organizatorzy

Za organizację MG odpowiada Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel, którego spiritus movens są Bartek Swacha i Marcin Twaróg.

gravelers kolarze z logo 1024x599

Połączyli swoje doświadczenia z udziału w polskich ultramaratonach rowerowych z zamiłowaniem do lokalnych, mazowieckich tras. Dodając do tego wszechobecne grejwele, postanowili stworzyć imprezę, w której sami chcieliby wziąć udział. Powszechnie wiadomo, że jest do gotowy pomysł na sukces. :) Już teraz zapewniają że Pierwszy Mazowiecki Gravel nie będzie ostatnim i że chcą nim na stałe wpisać się w kalendarz polskich ultramaratonów rowerowych. Tegoroczna, premierowa edycja odbywać się będzie w dniach 11-13 czerwca. Będzie piękna wiosna, będzie ciepło, będzie bajeczna przygoda.

Trasa

Trasa Mazowieckiego Gravela to wielki okrąg ze startem i metą w Warce, która w tym roku obchodzi swoje 700 urodziny.
Jechać będziemy szutrami, drogami polnymi oraz ścieżkami. Będzie oczywiście kilka odcinków asfaltowych, lecz biegnących bocznymi drogami z minimalnym ruchem samochodowym. Zaliczymy wszystkie mazowieckie krajobrazy: lasy, łąki, pola i sady. Przekroczymy kilka rzek (Pilica, Rawka, Bzura, Wisła, Wkra, Łydynia, Orzyc, Narew, Bug, Liwiec, Świder), większość mostami ale będzie też bród.

mapa mazowiecki gravel bez KROSS 1024x882
Będziemy również przejeżdżać przez miasta i miasteczka z historycznymi zamkami (Ciechanów, Liw, Czersk), zabytkowymi kościołami ale również małe wioski w których czas biegnie zdecydowanie wolniej niż w Warszawie.
Trasa zaplanowana jest na 550 km, które zawodnicy powinni pokonać w 64 godziny. Przewyższeń zbyt wielkim nie napotkamy, a ślad prowadzi po drogach utwardzonych, więc Mazowiecki Gravel może być świetną imprezą na ultra-maratoński debiut. Z drugiej strony, doświadczeni zawodnicy mogą potraktować pętlę wokół Mazowsza jako szybki, satysfakcjonujący wyścig.
W przypadku problemów w trakcie wyścigu, ewentualnej konieczności wycofania się, niemal w każdym punkcie trasy mamy możliwość dogodnej komunikacji i dojazdu do Warszawy.

MazowieckiGravel02

Tak wyglądać będą pierwsze kilometry trasy - wzorcowy szuter biegnący między sadami.

Do przejechania Mazowieckiego Gravela niezbędna będzie nawigacja, która prowadzić będzie zawodnika po śladzie GPX udostępnionym przez organizatorów. Każdy uczestnik wyposażony zostanie w nadajnik GPS, dzięki czemu będzie możliwy “dot watching” na stronie internetowej czyli doping online dla kibiców każdego zawodnika. Na mecie oczywiście czekać będzie posiłek regeneracyjny, elektrolity dostarczone przez jednego z partnerów - Browarka. Medal i dyplom będą materialnymi wyzwalaczami wszystkich wspomnień, które zbierzemy podczas Mazowieckiego Gravela.

MazowieckiGravel01

Przebieg wyścigu jest aktualnie ustalony w ponad 70%. Pozostałe odcinki wymagają jeszcze wiosennego objazdu, doprecyzowania lub ustalenia najlepszego przebiegu. Zarówno pod kątem wyścigowym jak i krajoznawczym. Efekty rekonesansowych jazd będzie można śledzić na stronie wydarzenia na FB, stronie mazowiecki gravel oraz Instagramie.

MazowieckiGravel05

Zapisy

Zapisy na Mazowieckiego Gravela rozpoczynają się 1 lutego o godzinie 20:00.  I warto dopilnować tego terminu, gdyż dla pierwszych 50 uczestników, organizatorzy proponują niższą opłatę startową w wysokości 199 zł. Kolejne osoby, w kolejnych terminach płatności, będą obowiązywały opłaty 250/280/300 zł. Limit startujących to 300 osób.

Partnerzy

logo mrot biale tlo 300x212 modanamazowsze warka logoKNP tamburyn Przygody naturalnie browarka

Zdjęcia: Mazowiecki Gravel.