BBC 2022 Plaza 2Chcecie zmierzyć się po raz pierwszy z poważnym ultramaratonem, ale nie wiecie od czego zacząć? A może potrzebujecie rozgrzać nogi przed kolejnym ultra-sezonem? Imprez w Polse jest jak "mrufków", dlatego podsuwamy Wam godny wybór. Wtórować nam będą sam Posejdon oraz Przyjaciel Wesołego Diabła.....a właściwie ich matka-swatka - ekipa Ultravelo

Michał Śmieszek

O czym my tu znowu lejem wodę? Otóż w ubiegłym roku otrzymaliśmy zaproszenie od ekipy Ultravelo na drugą edycję Baltic Bike Challenge oraz pierwszą edycję Diabelski Bike Challenge. Takiej ofercie nie można było odmówić, tym bardziej iż BBC 2021 już zdążył wyrobić sobie dobre zdanie wśród jego uczestników. Przenosiny na południe Polski gwarantowały zatem kolejny wyrzut pozytywnych endorfin.

ULTRAVELO logo bbc dbc

Co oferują obie imprezy? Całkowicie odmienne przeżycia choć przecież łączy je ta sama idea - ultra-wyrypa na dwóch kółkach. Baltic Bike Challenge to aż 700 km, poprowadzonych od Świnoujścia do Krynicy Morskiej, wzdłuż polskiego wybrzeża. Kto kocha Bałtyk i kiedykolwiek marzył o pokonaniu północnej granicy na dwóch kółkach, ten teraz ma szansę zrealizować taką wyprawę wplatając w nią element rywalizacji jakim jest ultra-maraton sam w sobie. Trasa jest relatywnie prosta, z niewielką ilością przewyższeń, za wyjątkiem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego :) :). Organizator wykorzystał fantastycznie przygotowany szlak Velo-Baltica wplatając w niego własne ścieżki.

BBC 2022 Fatbajk

Naszym zdaniem każdy miłośnik długich rowerowych wycieczek odnajdzie podczas Baltic Bike Challenge 2023 "własny kawałek podłogi". Może będzie to wschód Słońca na helskim cyplu, może będzie plaża w Ustce, lub wygodna kanapa na stacji Orlen gdzieś na trasie. Ta względna prostota BBC połączona z oczywistymi walorami nadmorskiego krajobrazu jest niezaprzeczalnym atutem, który powinien zmotywować Was do działania - zapisania się na majowe ultra-ściganie. Pokonajcie ten dystans jak chcecie - na raz, dzieląc na dwa i więcej dni - każdy wybór będzie tu dobry. Nasz redakcyjny kolega pokonał trasę na fatbajku i z tego co wiemy, zamierza pojawić się w Świnoujściu również w tym roku. Magia Posejdona działa!

Ultravelo BBC 2023

Szczegółową relację z BBC 2022 możecie przeczytać tutaj - naprawdę warto.

Ultravelo kręci się dalej. Jeśli nie maj, to może czerwiec 2023? To właśnie wtedy odbędzie się druga edycja "nieco" bardziej wymagającego ścigania po szutrowych "zmarszczkach" Małopolski. Już 9 czerwca wystartuje tzw. Duża Pętla Małopolska DBC o przewidywanej długości 550km. Dzień później na trasę wyruszą fanatycy dzikich gonek - tylko 220km, ale zapewne bardziej w trybie wyścigu cross-country niż "spokojnego" ultra. Wisienką na ultra-diabelskim torcie będzie trzecia opcja - połączenie obu dystansów w niezapomniane 770km i ponad 11k metrów przewyższenia.

ultramaraton rowerowy, bike maraton, Diabelski Bike Challnege, Baltic Bike Challenge, gravel maraton

 

Ultravelo DBC 2023

Ultravelo DBC Full 2023

Pierwsza edycja DBC nie zawiodła, choć pogoda nie rozpieszczała jej uczestników.  Druga edycja będzie jeszcze lepsza jak zapewnia organizator. Atutami Diabelski Bike Challnege 2023 są przede wszystkim niezapomniane widoki i rozległe przestrzenie, to mgła unosząca się nad ranem nad pobliskim lasem, to słońce chowające za wzgórzem. Trasa DBC 2023 jest pomyślana zawsze w ten sam sposób, ma połączyć przyjemność z płynnej jazdy po wielokilometrowych szutrowych duktach z wymaganiami jakie jednak stawia górzysty teren. Diabeł tkwi w szczegółach, ale tu warto zaufać ekipie ultravelo, która w ciągu roku objeżdża małopolskie ścieżki i diabelsko się wykłóca między sobą o niemal każdy jej fragment.."dać im jeszcze tą jedną fajną górkę, czy jednak prosto na stację po oscypki i browar?"

Na obu imprezach pojawimy się my - redaktorzy Team29er. Podjęliśmy się trudnego zadania - patronujemy obu imprezom Ultravelo. Nie ma lipy! Skoro więc MY stajemy na kresce BBC i DBC 2023, tym bardziej zatem WY musicie do nas dołączyć i poczuć wyjątkową atmosferę obu wyzwań. Wystarczy kliknąć TUTAJ, sprzedać duszę diabłu albo kapitanowi Latającego Holendra. Można też zaoferować serce jednemu a drugiem duszę...dwie imprezy za jednym zamachem w promocyjnym pakiecie!

Na koniec dnia to w końcu My - uczestnicy ultra-maratonów stanowimy o sukcesie każdej imprezy - warto pamiętać o tym, gdy zmęczeni zasiądziemy z kielichem przy wspólnym ognisku.