http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/imprezy/Targi%20Bike%20Expo%202013/zagranica/Kielce_Bike_expo_logo_2.jpg

Polska już była. Pepiki też. Niechybnie przyszła pora na całą resztę świata - taki Eurobike w pigułce. Wbrew pozorom Kielce przyciągnęły kilka większych marek oraz te mniej znane, które uświetniły 3 dniowe wydarzenie.

Michał Śmieszek

O firmach, które olały targi gderać już raczej nie będę. Każdy wyrobi sobie własne zdanie na ten temat. Tym razem pozwolę sobie rozpocząć od marek, które debiutują w naszym kraju-raju. Pierwszy na tapetę trafia HEAD. Że what? Tak, to nie pomyłka. Goście od "paletek i boazerii" postanowili uzupełnić ofertę o rowery. Pomysł szalony? Nie, jeśli zatrudni się do tego odpowiednie osoby i zapewni najlepsze zaplecze, a HEAD na to stać, zwłaszcza, że sprzęt sportowy produkuje od ponad 50 lat! Opierając się na informacjach od polskiego, wyłącznego dystrybutora, już w 2003 roku w Norwegii powstał osobny dział HEAD Bicycles, w którym sztab ludzi "projektuje", testuje i ostatecznie zamawia rowery na Dalekim Wschodzie.

Head 02Head 07

Warto dodać, że Head kieruje obecnie ofertę do każdej grupy Kowalskich od amatora do poważnego entuzjasty-sportowca, choć nacisk raczej kładzie się głównie na rowery średniej klasy, nie wyczynowe. Jednoślady z podstawowego i średniego pułapu cenowego były dostępne już w tym roku, ale dopiero nadchodzący sezon przyniesie poważne dozbrojenie kolekcji. Nie zabraknie 29erów i średniaków 650B, których sercem będzie karbonowa oraz cieniowana aluminiowa rama.

Head 09

Pojawią się również w pełni amortyzowane bicykle. Nota bene jeden taki.... HEAD Adapt Edge Carbon (27.5") otrzymał w Kielcach nagrodę "Best Bike Design". Nie jest to może sukces na miarę nagrody Nobla, ale też świadczy, że Head podchodzi do "rowerówki" równie poważnie jak do nart, rakiet tenisowych i odzieży sportowej. Zdjęcia potwierdzają, że możemy liczyć na coś więcej niż tylko ładne, sportowe malowanie....tak - na wysoką cenę też :) :) :)

Head 04
Head 11 Head 13

Kolejnym debiutantem na naszym rynku jest włosko-bułgarski Shockblaze, o którym pisaliśmy swego czasu na łamach naszego portalu. Ekipa projektantów i inżynierów będąca częścią konsorcjum Maxtec LTD zna się na swojej robocie, czego przykładem jest ich własna adaptacja zawieszenia Split Pivot. W sezonie 2014 możemy spodziewać się odświeżonej kolekcji, uzupełnionej o rowery 27,5", co zupełnie przestało już dziwić, a wręcz staje się monotematyczne :) :) :). 

 Shockblaze 12

Wzorem najlepszych marek, topowe modele wyposażone będą we wszelkie smaczki w tym napęd XX1...., choć tym razem nie widać tego na naszych zdjęciach.

Shockblaze 04

Shockblaze 01Shockblaze 09

Raczej mało prawdopodobne, aby w naszym kraju dostępna była pełna kolekcja, ale kto wie...Update dopiszemy w osobnym artykule poświęconym tej marce.

Na targach nie mogło zabraknąć standardów, do których zalicza się między innymi Mondraker. Hiszpanie odcisnęli wyraźne, pozytywne piętno na psychice wielu osób, włącznie z redakcyjnym kolegą Nabiałem. Mondraker to klasa sama w sobie, choć nie ideał, jakby niektórzy chcieli. W Kielcach mogliśmy zobaczyć kilka modeli, które przyciągały uwagę sporej rzeszy zwiedzających.

Mondraker 01Mondraker 08

Mondraker 02

Tradycyjnie, "na bogato" wystawił się SCOTT. 29erów całe mnóstwo i niemal w każdej konfiguracji. Większość marek może sobie tylko pomarzyć o takim dobrobycie. Średnia kiszka w wydaniu Scotta też ma się całkiem dobrze. Z zazdrością patrzyliśmy na karbonowe fulle XC, enduro oraz równie atrakcyjne sztywniaki.

Soctt 02Soctt 16

Soctt 08

Scott należy do marek najlepiej rozpoznawalnych w naszym kraju . Za chwilę stuknie 30 lat jak pierwsze sztuki pojawiły się w Polsce. Panowie się cenią, ale jednocześnie klient wie, że kupuje sprzęt sprawdzony między innymi w bojach Pucharu Świata. Ble le ble....powiecie. Jasne, ale karbonowego Scale'a to byśmy przytulili, a na Geniuszu poszaleli, co!?

Soctt 11Soctt 10

Soctt 27

 Projektanci pamiętają doskonale o Paniach, i to nie tylko tych śmigających po bułki do sklepu na rogu....No cóż. co marka ...to marka.

Soctt 05

Trafiliśmy także na stoisko dystrybutora marek Cannondale i GT. Obu nie trzeba reklamować - kultowe do bulu (przez "u" zwykłe). Cannondale na przekór całemu światu nie wdraża do produkcji średniej kiszki....jeszcze (ptaszki ćwierkają o sezonie 2015). Za to pojawią się nowe duże armaty. Oj miło by było przytulić taką "armatę' a co dopiero z niej wystrzelić.

 Cannondale 001Cannondale 003

Cannondale 006Cannondale 007

Nie gorzej ma się GT, choć dla odmiany ta marka posiada w kolekcji średniej wielkości kiszkę. W Kielcah pojawił się jedynie wycinek oferty, za to ten najładniejszy...naszym oczywiście zdaniem, zdominowany przez jednoślady enduro/all mountain. Rowerom GT także należy się nieco więcej, niż kilka potargowych zdań - danie główne pojawi się u nas niebawem. (Artur do roboty!!!)

GT 01

GT 05GT 06

Jedziemy dalej z top-klasą! Do tego segmentu można spokojnie zaliczyć modele HAIBIKE. Niemiecka firma zaprezentowała odważne konstrukcje, które udowadniają, że kryzys finansowy za Odrą jest wymysłem polityków. Pełen wypas, krótko mówiąc:

HaiBike 002

HaiBike 004HaiBike 005

Tym razem można było pobawić się elektrycznym 29erem enduro z napędem Bosh'a oraz pomacać prawdziwie karbonowe cuda, szczególnie model TEAM oraz czarno-żółtą pszczółkę. HeiBike należy do tej grupy producentów, którzy nie idą na łatwiznę - sprzęt jest pierwszej klasy, sprawdzony na zawodach.

HaiBike 012HaiBike 009

HaiBike 010

HaiBike 017

A jak nie HAIBIKE to może KTM? Austriacy potrafią pokazać, że rowerowe konstrukcje nie osiągnęły kresu własnych możliwości. Choć część osób krytycznie ocenia np geometrię 29erów, to generalnie KTMy wyróżniają się jednak bardzo dobrze dopasowanym osprzętem i jakością całości. To naturalnie nie jedyne zalety tych jednośladów - warto zwrócić uwagę na oryginalne konstrukcje karbonowych ram oraz zawieszenia.

KTM 12ch

KTM 13KTM 16

KTM 17

W 2014 roku KTM proponuje wybór między dużym i średnim kołem. Krakowiacy z Bikershop przygotowali nawet specjalną - desantową, wersję Scarpe 275 reklamującą produkty Thule. Maają rozmach..

KTM 01

Jeśli wungiel KTMowski jest zbyt drogim budulcem, to zawsze można nabyć aluminiowe odpowiedniki, które także nie muszą wstydzić się swojego wytwórcy, który zaimplementował niemal wszystkie nowinki techniczne, jakie każdy z nas życzyłby sobie w swoim rowerze.

KTM 06

Tym miłym akcentem pozwolę sobie zakończyć kolejną odsłonę foto-relacji z Kielc. Ale nieeeee.....no way! Wzorem amerykańskich superprodukcji odcinek "Zagraniczna stonka" zostanie podzielony na dwie części...ta druga ukaże się oczywiście za rok....no dobra...trochę wcześniej. Sami widzicie, ile materiału się uzbierało! 29erów jak mrówków, a 27 i połówków jeszcze więcej. Dlatego stay tuned and be very cierpliwy!!!