ninerchris

 

Dla Chrisa Sugai rowery stanowiły hobby, Steven Domahidy posiadał dwudziestoletnie doświadczenie w branży rowerowej, to dzięki przypadkowemu spotkaniu tych dwojga jesienią 2004 roku powstała firma Niner Bikes. Dzisiaj rowery pochodzące z tej manufaktury określa się mianem kultowych.

 

Tadeusz Pietrzak

Serwis Team 29er przeprowadził wywiad e-mailowy z Chrisem Sugai.

Chris Cieszę się że w Polsce twenty ninery też cieszą się rosnącą popularnością.

 

Team 29er Chris czy to prawda że pracowałeś kiedyś w branży budowlanej?

 

Chris Przed Niner Bike pracowałem w różnych firmach, aż do czasu gdy spotkałem Stevena. Spotkaliśmy się całkiem przypadkowo, późnym wieczorem oczywiście na rowerze. Potem były długie rozmowy przy kawie i zimnym piwie. Tak powstał Niner Bike. Już wtedy wiedzieliśmy, że zaangażujemy się w budowę wyłącznie 29er.

 

Team 29er Dlaczego zdecydowałeś się budować rowery?

 

Chris Od zawsze pasjonowały mnie rowery, uwielbiałem przy nich majsterkować. Zawsze mi powtarzano, że powinienem zajmować się czymś co mnie pasjonuje. Jeździłem na 29er, przyglądałem się branży rowerowej i myślałem, że można zrobić coś więcej, a na pewno lepiej.

Team 29er Niner Bike koncentruje się wyłącznie na rowerach 29er, dlaczego zdecydowaliście się trzymać właśnie tej kategorii?

 

Chris Razem ze Stevem jesteśmy przekonani, że za kilka lat rowery na kołach 26” będą tak popularne, jak hamulce V brake obecnie.

 

Team 29er Wolisz jeździć rowerem dla przyjemności, testować nowe rowery, czy startować w zawodach?

 

ChrisRowery to moja pasja, więc jeżdżę zawsze i wszędzie. Lubię R.I.P 9, na maratony 24h biorę Jet 9 lub S.I.R 9 w zależności od ukształtowania terenu, jak chcę jeździć szybko i dla przyjemności wybieram AIR 9. Zabawa, szybkość, jazda = AIR 9. Miło jest mieć taki wybór! ;-) Ale najbardziej lubię spędzać czas na rowerze z przyjaciółmi.

 

Team 29er Jaki był Twój pierwszy rower?

 

Chris Singlespeed 29er i marzyłem o ramie zrobionej na zamówienie.

 

Team 29er Jakie korzyści widzisz w jeździe na 29er?

 

Chris Na pewno zjazdy i podjazdy, trakcja... ale wiesz co? Najlepiej wypróbuj jeden z naszych modeli i sam zobaczysz ;-)

 

Team 29er Masz jakiś ulubiony model roweru?

 

Chris Obecnie jest to AIR Carbon 9. Jest bardzo lekki i sztywny, przeznaczony dla osób, które lubią maratony i łagodne szlaki.

 

Team 29er Dlaczego rowery 29er są mniej popularne w Europie, niż w USA?

 

Chris Myślę, że sytuacja jest podobna, jak w USA kilka lat temu. Prasa branżowa w Europie jest bardzo negatywnie nastawiona do 29er, w USA było podobnie kiedy zaczynaliśmy, ale to się szybko zmieniło. Wykonaliśmy kawał porządnej roboty dostarczając rowery do rąk rowerzystów. Dla producenta jest to zawsze decydujący moment. Wtedy rowerzysta sam wyrabia zdanie o danym modelu, nie sugerując się opiniami innych. Bardzo rzadko widzę ludzi, którzy przesiedli się na 29er, a potem wrócili do 26”. Myślę, że to jest tylko kwestia czasu zanim 29er będzie tak samo popularny w Europie. Często słyszę negatywne opinie o 29er od ludzi, którzy nigdy nie jeździli na wielkim kole.

 

Team 29er Czy zamierzasz wykorzystywać tytan w budowie rowerów?

Chris Kilka lat temu pokazaliśmy ramę AIR 9 zbudowaną z rurek tytanowych.

 

Team 29er Jakie niespodzianki szykujecie w 2010 roku?

 

Chris Niestety nie mogę się wypowiadać na temat nowych projektów. Musimy przede wszystkim sprostać rosnącym wymaganiom naszych klientów. Naszym celem jest zwiększenie sztywności i zmniejszenie masy.

Chris Pozdrawiam wszystkich z Team 29er