http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/kola/Accent_Exe/P9260658.JPG

Accent, krajowy "producent" komponentów rowerowych i odzieży konsekwentnie rozszerza ofertę wprowadzając wysokiej jakości części rowerowe. W sezonie 2015 największą nowością mogą okazać się ultra lekkie obręcze do 29erów i 650B ACCENT EXE!

Michał Śmieszek

 

 

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od skromnego Peak'a, który zadebiutował parę lat temu. To oczywiście żart tynfa wart, ale nie ulega wątpliwości, że fenomen Wielkiego Koła nadal oddziałuje mocą sprawczą, czego dowodem są choćby, znane i dobrze przyjęte, ekonomiczne obręcze Accent Airplane 29, rama Dartmoor Primal 29 i pancerne toczydełka Rocket 29. Ale w katalogu Accent Professional nadal czegoś brakowało, czegoś co spełniałoby oczekiwania ścigantów i miłośników lekkich rowerów. Na szczęście żyjemy w czasach, gdzie "można wszystko" przy odrobinie woli i ochoty. A że koła to nieustająco wdzięczny i relatywnie tani sposób zbicia sporej ilości masy, to dwa plus dwa równa się tytułowe, ultra lekkie ACCENT EXE!

Po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć je na żywo podczas kieleckich targów Bike Expo. Przyciągały uwagę nie tylko nas, lecz niemal każdego, kto przy nas odwiedził stoisko Velo. Trudno się dziwić, bowiem EXE mają charakterystyczny wygląd i kolorową grafikę. Od razu widać, że mamy w rękach lekkie rafki do poważnego MTB XC. Dane katalogowe tylko potwierdzają nasze domysły: niecałe 400g (+/- 5%)  w przypadku modelu o szerokości wewnętrznej 20mm (zewnętrznie 25mm) oraz 355g (+/- 5%) w przypadku wersji 18mm (22.5mm zewnętrznie)

P9260657 P9260656

Accent Exe wykonane są ze specjalnie opracowanego stopu aluminium o tajemniczej nazwie Dynamal, który zdaniem producenta jest o 20% bardziej wytrzymały od popularnego stopu AL6066. Amelinowy profil łączony jest poprzez łącznik typu "sleeve" zapewniający trwałe i mocne połączenie. Oczywiście rant obręczy pozwala na bezproblemowe stosowanie opon Tubeless Ready. EXE są nieoczkowane, co zasmuci etatowych zaplataczy. Ale jakoś tą wagę trzeba było zbić.

P9260658

Oczywiście każdego prawdziwego sympatyka wielkich kół będzie interesował wyłącznie szerszy model - 20mm w środku. To obecnie minimum przyzwoitości w kategorii MTB. Na szczęście Accent nie poszedł na łatwiznę zbijając masę wyłącznie poprzez zmniejszanie szerokości wewnętrznej. To co tu robi zatem wersja 18mm ważąca ledwo 355g? - zapytają puryści. Tu też można łatwo znaleźć odpowiedź - "przełaje". Do 29era to nieporozumienie zakładać tak wąską obręcz, ale do roweru przełajowego będzie idealna! Jeśli jednak 18mm was zaspokaja, to zakładajcie cieńsze EXE do waszych tłentynajnerów.

P9260659

W kontekście wspomnianej wyżej grafiki warto zaznaczyć, że wyjątkową czerń uzyskano stosując specjalną technologię anodowania Micro Peen Anodized. Kolorowe naklejki wykonano zaś z trwałego materiału - ponoć wytrzymają niejedno.

RYS51791 250914 resize

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Tak lekkie rafki nie mogą być dla wszystkich. W kuluarach mówi się o sensownej granicy 90kg, co nie jest niczym dziwnym. Konkurencja ma podobnie. Na stronie internetowej brak jest co prawda informacji o jakimkolwiek ograniczeniu wagowym, ale Misiaczki drogie....nie łudźcie się, że EXE zniesie waszą misiową wagę, będzie mega sztywny i pancerny. Takie rzeczy piszą tylko na Team29er.pl :) :)

Chaa...no i najważniejsze - CENA. ACCENT EXE mimo tak zaawansowanej technologii i niskiej wagi kosztuje względnie normalnie: 229PLN, czyli jest dobrą konkurencją dla ZTRów i Rigidy i podobnych ultra lekkich wypustów. W sklepach czarno-tęczowe rafki pojawią się zapewne wczesną wiosną jak tylko statki z Azji zawinął do portu w Gdyni. Jeśli będzie inaczej, damy znać!

A na sam koniec zacytuję pewnego naczelnik więzienia: "Wiem, ale nie powiem". My wiemy już co, ale Accent szykuje na 2016 czarnego konia. W Kielcach już go mieli, ale skrzętnie chowali na zapleczu. No i oczywiście zabronili pokazywać zdjęcia. Za takie przestępstwo grozi nam osobiste obcięcie jajcyn przez opiekuna marki Accent. Merry Christmas!