BIKEMARATON_Zdzieszowice_2011_008

O zasadności, potrzebie i w niektórych okolicznościach obowiązkowym noszeniu kasków rowerowych nie będę pisał. Coraz większe rzesze cyklistów, od rekreacyjnych poprzez ambitnych turystów, po rowerzystów o sportowym zacięciu jeździ już w kaskach. Team29er też jeździ w kaskach, a ponieważ mamy zacięcie sportowe na nasze głowy trafiły kaski renomowanej firmy Lazer. Wszystko dzięki dystrybutorowi tej marki, firmie AMP Bike z Częstochowy.

Ryszard Biniek

Wybór kasków na rynku jest duży. Producenci prześcigają się w oferowaniu doskonalszych konstrukcji. Kaski są coraz lżejsze i mocniejsze, lepiej pochłaniające skutki uderzeń i o  zdumiewająco zróżnicowanym wyglądzie.

Lazer to belgijska firma, która od ponad 90 lat produkuje nakrycia głowy dla sportowców m.in. kaski dla kolarzy tak zawodowych, jak i hobbystów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, nowym technologiom, współpracy i wymianie doświadczeń z kolarzami stale doskonali swoje wyroby i znajduje bardzo duże uznanie wśród cyklistów. Jest jednym z liderów na rynku.

Nie jest to mój pierwszy kontakt z kaskami Lazera. W przeszłości już jeździłem w dwóch starszych skorupach tej firmy i w każdym przypadku cechowały je doskonała jakość oraz wygoda. Teraz na nasze teamowe głowy trafiły dwa modele kasków: Helium RD i O2 RD.

BIKEMARATON_Zdzieszowice_2011_008

Model Helium RD to sztandarowy model Lazera. Kask dla najbardziej wymagających. Zbudowany z siedmioczęściowej zewnętrznej skorupy zintegrowanej z kaskiem w procesie In-Mold, posiada wewnętrzne wzmocnienia RBS zwiększające odporność na wielokrotne uderzenia. Bardzo dobrą wentylację zapewnia 19 otworów. Zastosowano w nim piankę EPS - lżejszą i gęstszą w mniej lub bardziej krytycznych obszarach. To pozwoliło na redukcję wagi przy zachowaniu wyjątkowo mocnej konstrukcji. Kask oferowany jest w trzech rozmiarach 51-56 / 56-60 / 60-64 cm, co pozwala na precyzyjne dopasowanie bez zbędnego balastu, jak w rozmiarach uni…

LAZER_011a

LAZER_013

LAZER_014

LAZER_016

Dzięki systemowi Rollsys tzn. centralnie umieszczonemu (na zewnętrznej skorupie) pokrętłu, służącemu idealnie symetrycznemu dopasowaniu kasku do każdej głowy. To za pomocą niego można w sposób ciągły regulować, także podczas jazdy, położenie kasku na głowie. Umieszczenie pokrętła u góry zwalnia miejsce w tylnej części konstrukcji, gdzie w wielu innych kaskach jest ta regulacja. Pozwala to na bardziej komfortową jazdę, w szczególności osobom z długimi włosami. Regulację zapewnia linka okalająca wokół głowę i symetrycznie dopasowująca kask. Praktycznie nie ma makówki, na którą ten kask by nie pasował i nie leżał idealnie. We wnętrzu umieszczono wkładki X-static zawierające srebrne włókna, mające działanie antybakteryjne oraz poprawiające wentylację i termoregulację wewnątrz kasku. Całość jest spięta bardzo miękkimi i cienkim paskami z łatwą regulacją. Waga kasku 295 gram nie jest może rewelacją w tej klasie, ale rozwiązania technologiczne, dopasowanie i wygoda praktycznie to niweluje i staje się pomijalną kwestią..

Trochę młodszy brat Helium, czyli O2 RD, to także zaawansowany technologicznie kask, w którym wykorzystano wiele nowości z najwyższej półki. O2 RD posiada także system Rollsys, dwuczęściową konstrukcję In-Mold i wewnętrzne wzmocnienie RBS oraz aż 24 otwory wentylacyjne. Oferowany jest w jednym uniwersalnym rozmiarze 53-61 cm. Wewnątrz mamy wkładki z Coolmax’u, a całość waży tylko 280 g.

LAZER_002

LAZER_004

LAZER_005

LAZER_015

W praktyce podczas jazdy i wyścigów potwierdziły się doskonałe właściwości użytkowe tych modeli. Oba modele świetnie dopasowują się do głowy, system Rollsys pozwala pokrętłem w lekki sposób dopasować objętość kasku. Regulacja długości pasków bardzo prosta poprzez boczne zatrzaski. Kaski po regulacji dobrze dopasowują się do głowy, nie krępują ruchów, ani nie powodują najmniejszego dyskomfortu. Podczas jazdy praktycznie nie czujemy, że coś jest na głowie i to w każdych warunkach, tak na zjazdach, jak i podjazdach. Stabilnie trzymają się głowy, bez przemieszczania i poczucia ciężkości. One znajdują swoje miejsce, nie będąc zarazem ani za płytkie, ani za głębokie. Dobrze działa także wentylowanie głowy - połączenie dużej ilości właściwie rozmieszczonych otworów wentylacyjnych z wewnętrznymi wkładkami pozwala na komfortowa jazdę w najbardziej upalne dni, co potwierdziły testy w iście afrykańskich temperaturach.

Kaski nie były na szczęście testowane na skuteczność ochrony głowy :) , ale mając na względzie bardzo duże doświadczenie producenta i testy fabryczne możemy chyba mieć całkowite zaufanie co do jej skuteczności. Podkreślić należy jeszcze ciekawy wygląd obu modeli i duży wybór kolorów.

W bardzo szerokiej ofercie rynkowej znajdziemy wiele interesujących pozycji, ale chyba warto zastanowić się nad szeroka gamą kasków, jaką oferuje Lazer. Oferta jest bardzo bogata pod każdym względem, a produkty nie tak opatrzone, jak kaski konkurencji. Doświadczenie oraz jakość, a także dotychczasowe nasze doświadczenia bez cienia wątpliwości skłaniają do polecenia tej belgijskiej marki.