EMD9_XSFRAME

"Mydłem! Dobijemy go mydłem!...Czajnik na wrotkę i za nim!" - nadszyszkownik Kilkujadek i jego podszyszkownicy nie muszą się już martwić o odpowiedni transport. Niner ogłosił całemu światu, że wprowadza do produkcji ramę EMD 9 dla krasnali.

Michał Śmieszek

Duże jest piękne, ale na małym można zrobić lepszy biznes. Chris Sugai oraz jego drużyna postanowili zadbać o dobre samopoczucie i portfele osób o niewielkim wzroście, które do tej pory czuły się wyalienowane ze Świata Wielkiego Koła. Związane z tym straty moralne i groźba milionowych pozwów sądowych tylko przyśpieszyły decyzję o rozszerzeniu oferty ram nowego EMD 9 o rozmiar XS - odpowiednik 14". Będzie to pierwszy i na razie jedyny model w tak mikrym rozmiarze.

Niner chwali się tym, że ekstra małego EMD9 będą mogły dosiąść już człowieki o wzroscie nieprzekraczającym 150cm w kapeluszu. Jednocześnie dział projektowy zapewnia, że słynna, kultowa wręcz geometria została nietknięta, dlatego niscy właściciele nie muszą się zupełnie obawiać o zaczepianie butem o przednie koło ("toe overlap") lub o konflikt tylnego koła z łącznikiem górnych widełek. Co więcej, przedni trójkąt pomieści znacznie większy bukłak niż alkoholowe "małpki" Palikota. Poniżej najważniejsze różnice między rozmiarem XS a dotychczasową "eską" oraz dokładna tabelka geometryczna:

  • 57.15 cm górna rura - o pół cala krótsza od S
  • 35,56cm podsiodłówka -  o półtora cala krótsza od S
  • 9.9 cm główka ramy - 2.3mm krótsza od S
  • 68.6 cm przekrok - 3.175 cm niżej niż S

EMD9_XSFRAME

EMD9 XSAmerykanie rekomendują montaż amortyzatora 80mm, choć 100mm też się upcha. Tradycyjnie, a zwłaszcza w tym przypadku warto także założyć krótki mostek oraz mega szeroką kierownicę z logiem "niner". Najnowsze ramy posiadają sensor wykrywający obecność firmowych komponentów, a elektroniczny czip natychmiast poprawia kontrolę nad rowerem.

A tak prawie na poważnie...to bardzo fajnie, że 29ery stają się dostępne dla coraz szerszego grona rowerzystów. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że Niner przygotował pierwszą ramę do dirtu oraz 4X. Poza tym, nawet jeśli obalenie w ten sposób przez kultową firmę jednej z "doktryn" rowerów 29, sugerującej ich użytkowanie wyłącznie przez osoby o wzroście przekraczającym 180cm jest wyłącznie zabiegiem marketingowym, to nas to nie boli! Na koniec pozostaje nam zadać pytanie, czy Bestie z Wielkopolski będą zainteresowane sprowadzeniem i pokazaniem mikrusa EMD9?

("Ja wiem, że Bestie nas nie kochają, ale my je tak długo będziemy kochać, aż one nas w końcu pokochają. Hejkum kejkum...")

EMD9XS frane

(info& foto: www.ninerbikes.com)