img

Kultowa marka, słynąca z wielu ciekawych i unikalnych rozwiązań chwali się swoją kolekcją 29erów na kolejny sezon. Jest długo wyczekiwany Scalpel i sztywny Flash, lekkość bije po oczach, o jakość wykonania można być spokojnym, ale czy Cannondale znalazł już geometryczne optimum?

Mateusz Nabiałczyk

Amortyzowany Nóż Chirurgiczny legitymuje się skokiem 2x100mm, co jednoznacznie określa zarówno jego odbiorcę, jak i coraz poważniejszą konkurencję (Jet RDO, Epic). W związku z tym wypadałoby mieć jakieś silne argumenty przemawiające za firmą z jednej lagi słynącej. I tak też jest. Karbonowa rama z damperem waży poniżej 2100g. Sam Lefty również nie straszy wagą, zatem większość konkurencji jest na samym framesecie o 1kg w tyle. Amerykańcy obiecują wysoką sztywność boczną wspieraną przez mufę PF30 i oś 142mm. Oponowa pojemność tylnych widełek to 2.3", co zważywszy na charakter maszyny zdaje się wystarczyć. Geometrycznie jest baaardzo dobrze, ale z perspektywy użytkownika większych rozmiarów, gdyż stałość długości niektórych rurek lekko dyskryminuje niższą część rowerowej braci.

scal

Topowy Scalpel będzie na grupie Sram XX/X0, nowych kołach DT Tricon 1550 i Racing Ralphach. Ostateczna masa 10,5kg nie jest mistrzostwem, podobnie jak cena 25 000 PLN.

img

Dla szukających tańszych i przede wszystkim rozwojowych gotowców są jeszcze 3 inne warianty, z czego 2 aluminiowe. Najtańszy to koszt zaledwie 8 000 PLN, za które otrzymamy Recona i mix osprzętu na średnim poziomie Shimano SLX.

x

flashDla wymagających mniejszej ilości komfortu przygotowano Flasha w zarówno plastikowych, jak i puszkowych odsłonach. Węglowa rama podobno zbliża się masą do rekordowego Scotta Scale 949 i ma nieco ponad 1kg, zaś aluminiowy odpowiednik ze stopu 6061 to ciągle przyjemne 1450g. Niestety w tym przypadku geometria, przyjamniej moim skromnym zdaniem, jest miejscami nieporozumieniem...bo i po co robić sportową, bardzo długą ramę, jeśli zwieńcza się ją główką 13,5cm. Zawodnicy poniżej 185cm mogą pomarzyć o rasowo pochylonej sylwetce.

Jeśli kogoś to nie odstrasza, to dodam, że Flash Carbon Ultimate ma 8,9kg, a wszystko niemal za równowartość analogicznego Scalpela. Pozostawię to bez komentarza. Ciekawostką jest zastosowanie składanych kół DT na piastach 240's, choć większe zdziwienie budzi fakt obecności Ralfów w rozmiarze 29x2.1. Czyżby moje prośby zostały wysłuchane?

Cieszy, że podstawowy aluminiak to wydatek 4 500 PLN. Wyposażenie porównywalne do bazowego Scalpela.

flesz

A dla pragnących rozpocząć swoją przygodę z wielkim kołem i znaczkiem Cannona przygotowano Traila SL 29. Aluminiowa rama 6061, standardowy widelec, cena poniżej 4 000. Na pokładzie Recon i osprzęt Sram X-5. Choć mowa jest też o kilku wariantach i wersji SS. Wagi w okolicach 13-13,5kg w zależności od konfigu. 

trail

Reasumując Scalpel ma bardzo duże szanse zawojować rynek, reszta to tylko tło...przynajmniej w teorii.