Scott Racing new bike Nino Schurter 2017Nino Schurter, ikona MTB oraz człowiek, który "wypromował" rozmiar 27.5 został przyłapany na dopingu - wielko-kołowym dopingu, oczywiście! Oko kamery uchwyciło prototypowy model Scott'a Spark 29 A.D 2017. Czyżby Wielki Nino przeprosił się z 29erami?

Michał Śmieszek

Najprawdopodobniej w stajni będą jednak stały dwie maszyny - jedna na średnim, druga na dużym kółku. Tak czy owak fakt godzien jest odnotowania. Nie mniej interesującą kwestią jest sam rower. To zupełnie nowy projekt fulla XC w stajni Scott'a, w którym zmieniono całkowicie sposób mocowania dampera. Scott przyzwyczaił użytkowników do poziomego położenia tylnego amortyzatora będącego przedłużeniem górnych rurek widelca. W prototypowym modelu szwajcarskiej "Iskry" tłumik zamontowano pionowo, do dolnej rury. To z pewnością pomogło projektantom w uzyskaniu sporego przekroku. Czyżby Scott dostrzegł, iż na 29erach poruszają się także drobniejsi jeźdźcy, niekoniecznie chcący przesiąść się na średniak 27.5"? Być może, tymczasem trudno odmówić powiewu świeżości z desek kreślarskich firmy Scott.

Z innych detali godnych odnotowania jest obecność również nowego dampera DT Swiss R414 High Volume, którego premiera miała miejsce w kwietniu bieżącego roku. DT Swiss chwali się, że Wielki Nino od jakiegoś czasu testuje ten model do zastosowań XC, gdyż ultralekkie tłumiki XC nie do końca spełniały jego oczekiwania, zapewne w kontekście coraz bardziej wymagających tras Pucharu Świata.

Scott Spark Racing new bike Nino Schurter 2017fot: mtbnews.de/Luisa Freudenberg

Prototypowy Scott Spark 29 to nie filigranowa maszyna, czego dowodem są całkiem konkretne przekroje rur oraz masywny węzeł suportu. To także potwierdzenie, że Spark 29 (przynajmniej w wersji dla Nino S.) ma być efektywny, a nie tylko efektowny.

To nie jedyne nowości. Wprawne oko dostrzeże najnowszy napęd SRAM XX1 1x12 z ultra-kasetą 10-50T. Tu w wydaniu szlachetnym - czarno złotym. Poza tym oko cieszą szytki DUGAST, którymi obuto wyczynowe koła DT Swiss XRC950T Carbon.

Chwilowo pozostałe szczegóły "Iskierki" są owiane mgłą tajemnicy. Zapewne niedługo Scott pochwali się czymś więcej. Stay Tuned!

Scott Spark Racing new bike Nino Schurter 2017 1fot: mtbnews.de/Luisa Freudenberg